Sisukord
Arter
Tänane leht
14.11.2015
Eesti Mälumäng Kes, miks ja kui kaua peavad elama Harku kinnipidamiskeskuses? Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tagakülg Nora sai oma puuri Peetri keskus valmistub elamussportlasi vastu võtma Mobiilside hanke teel peaaegu muidu Eesti väiketootjate õlled vallutasid Moskva restorani Kliendid leidsid nipi külma arve tegemiseks Eesti lühiuudised Andrus Kivirähk esitles oma uut lasteraamatut Üks tuhandeist – See Jaan Tamm Majandus Üks tuhandeist – See Jaan Tamm Lutsulik Luts Välismaa Euroopa ehitab tarasid Putini järel tuleb küüniline varas Välismaa lühiuudised Birma uus lootus Arvamus Juhtkiri: kas Tallinnas elavad Euroopa rikkaimad inimesed? Päeva karikatuur Postimees 1931. aastal: gaasipommidega piirituslaev Tallinna sadamas Vaga vesi Üks tuhandeist – See Jaan Tamm Birma uus lootus Lutsulik Luts Egle Pullerits: Kreeka koerad ja õigus olla Jelena Skulskaja veste: Kui palju on Eesti suurem maailmast? Jaak Jõerüüdi essee: otsese ja kaudse vastutuse paradoks Kultuur Raske on olla jumalanna Orient Occident. Goncourti preemia 2015 Aja auk. Anti-Varro Luulehetk – hetk luules Nädala plaat. Hukkuv hotell Ott Lepland Taimaal: lollid naljad ja kange naps Saatus mängib vingerpussi Andrus Kivirähk esitles oma uut lasteraamatut Mida arvab Postimehe žürii filmist «Kirjad Islandilt»? Sport Tänak Walesis avapäeva järel kuues Spordi lühiuudised Peatreenerite kanged naised: alati toetamas, virisemata Tallinn Peetri keskus valmistub elamussportlasi vastu võtma Tarbija Mobiilside hanke teel peaaegu muidu Koondada on võimalik väärikalt AK Langovitsi tagasivaade: töölaual Eesti-Vene piirileping Aja auk. Anti-Varro Intervjuu: rändekriisi «pesumasinat» on väga raske välja lülitada Saatus mängib vingerpussi Nädala plaat. Hukkuv hotell Disainivaba kodu Mustamäel Mida arvab Postimehe žürii filmist «Kirjad Islandilt»? Lihtne matemaatika Viimane veerg Mida ütleks vangla, kui tal oleks suu? Jaak Jõerüüdi essee: otsese ja kaudse vastutuse paradoks Marek Tamm: kuidas Roland Barthes võib muuta teie elu Arter SUUSAD VS SIPUKAD Kommist-või-pommist, martidest ja kadridest Hingepeeglid ja kaetud aura ehk hinnalise rätiga eestlanna Saksa pauk Venemaa pihta Tõelise elu jäädvustaja Pareiko kritiseerib kohtunike valesid otsuseid Kunstnik loob Kultuurikatlasse lumesadu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kommist-või-pommist, martidest ja kadridest

3 min lugemist
Justin Petrone FOTO: SCANPIX

Ma ei tea, mis läks viltu, aga pärast aastaid väljaspool Ameerikat elamist tähendavad ameeriklaste ülekommertsialiseeritud pühad mulle väga vähe. Mul pole tahtmist oma lapsi kommikuhjadega rikkuda ja Frank Sinatra «Jingle Bells» kõlab meeleolukalt jõulueelses New Yorgis, aga naeruväärselt Ülemiste keskuses. Ma olen vist muutunud enesevihkajaks eksameeriklaseks nagu Henry Miller, kui ta kirjutas 1930ndatel kibestunud kirjeldusi Manhattani tühisest elust, mille ta oli maha jätnud.

Tellijale Tellijale

Sellest positsioonist on mul väga imelik vaadata, mismoodi Eesti noored armastavad seda nii-öelda Ameerika kultuuri: kõikehõlmavat tarbimislainet, millega isegi tõelistel ameeriklastel tõelises Ameerikas on tõeliselt raske hakkama saada. Juba enne kümneaastaseks saamist on suur osa noori eestlasi oma keelelisi horisonte avardanud Cartoon Networki abil. Nad segavad emakeelsesse juttu mõnuga ingliskeelseid sõnu, nad üritavad riietuda ja käituda nii, nagu on näinud tegevat Ameerika noori Disney Channelis, nad mängivad «My Littlest Pet Shop» kujukestega ja «Monster High» nukkudega. Ja muidugi üritavad nad Ameerika pühasid üle võtta.

Ka minul on tulnud oktoobri lõpus jageleda oma kakskultuursete lastega, kes on pähe võtnud, et naabritelt tuleks halloween’i puhul kommi nõuda. Lubasin neil minna, raske südamega, ja mõni hetk hiljem kõlas koputus uksele. «Pommi või kommi?» Naabrilapsed olid omakorda meie ukse leidnud. Ja siis veel ühed ja veel kolmandad... Ma nägin nende laste silmis tõelist sära, kui nad asetasid paika värskeima komponendi oma angloameerika orientatsioonis. Halloween Tartus! See tundus neile uus ja põnev, tõsi, mõni nädal hiljem olid needsamad naabrinäod meie ukse taga marti ja kadrit jooksmas. Nüüd on eesti lastel kolm päeva, mida kasutada kommitagavarade täiendamiseks enne jõuluhooaja algust.

13.11.2015 16.11.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto