Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
11.11.2015
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Estonian Airi töötajatel on õigus hüvitistele Palju õnne Aasta põllumees on Romet Rässa Tagakülg Protestilõkke kustutamiseks veeti voolik üle raudtee Esikülg 11. november Uue lennufirma valikud: turule tulla, turule jääda Kuidas luua kolme nädalaga lennufirma Peaministri ähvardaja: kättemaks ei ole sõnades Mardisandid andsid riigikogulastele vitsa Eesti lühiuudised Majandus Laenurahvas, rõõmusta – euribor võib langeda väga madalale Sõõrumaa müüb USSi oma endisele Venemaa äripartnerile Luts: USS tahab võtta turuliidri positsiooni Estonian Airi töötajatel on õigus hüvitistele Majanduse lühiuudised Välismaa Ajalehed kahtlustavad valitsust salatsensuuris Välismaa lühiuudised Cameron piiraks ka ELi kodanike õigusi Ühenduse liidrid seisavad silmitsi rändemaade kolleegidega Türgi sai ELi kriitika lõpuks kätte Arvamus Nils Niitra: kampaania teeb titeisu Juhtkiri: sport vajab enesepuhastust Mart Raudsaar: õudsed lood Emajõe Ateenas Postimees 1914. aastal: allveelaevale saatuslikud mullid Viljar Veebel: kas Estonian Airile antud riigiabi oli vajalik ja otstarbekas Kultuur Teatrikriitik: «Sain lõuatäie naerda» Tallinna vaated juhatasid suure avastuseni Sport Spordi lühiuudised Suurest punnitamisest jäi võiduks väheks Pehrsson viib koondise Eesti meistri vastu rünnakut lihvima Venelased eitavad endiselt dopingusüüd: WADAs töötavad idioodid Red Bull hiilis tagasi prantslaste ukse taha Tarbija Tuleval aastal viiakse esimest korda läbi jämesoolevähi sõeluuring D-vitamiini test: kas libedamalt läheb alla tilk või pärl? Tartu Päeva karikatuur Tartu sunnib lasteaiad võistlema Tänapäeva Kristian Jaagud hakkavad rändama juba gümnasistidena Lõunakeskuse tagune viilhall ootab tähtsat otsust Teismelised tegid koolikiusamisele lõpu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: sport vajab enesepuhastust

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Vale ei seisa kotis. Vale ajab maailma põlema. Vanarahva tähelepanekud peavad paika ka praegusajal. Suures spordis on mängus vastavad panused ning alati leidub neid, kes tulemuse saavutamise nimel räigelt sohki teevad. Esile kerkinud probleemide juures tuleks siiski näha laiemat pilti kui konkreetne kaasus. Tundub, et kogu spordijuhtimine vajab põhjalikku enesepuhastust.

Maailma Dopinguvastase Agentuuri (WADA) dopingukütid, kes hoolitsevad, et valemängijaid kambas poleks, on esitanud raporti, mille järgi on Venemaa riiklikul tasemel sekkunud dopingukontrolli ja varjanud pettureid. «Leidsime katete tegemist, proovide hävitamist, sularahamakseid dopingutestide varjamiseks,» ütles uurimiskomisjoni juht, endine WADA president Richard Pound. Moskva dopingutuvastamislaboris hävitati raporti järgi enne inspektsiooni 1417 proovi.

Enamgi veel. Endine üleilmse kergejõustikuliidu (IAAF) president Lamine Diack on WADA on raporti järgi võtnud venelastelt enam kui miljon eurot altkäemaksu, vältimaks dopingujuhtumite avalikkuse ette jõudmist. WADA paneb ette Venemaa IAAFist välja visata ning sportlasi mitte Rio olümpiamängudele lubada.

Vastukaja on olnud ootuspäraselt kirglik. Venemaa spordijuhid on öelnud, et süüdistused on puhtalt poliitilised. Seevastu Austraalia olümpiakomitee juht Kitty Chiller väitis, et kui venelased Riost kõrvale jätta, hakkab kergejõustiku maine taas paranema.

Kuid putru ei saa hakata helpima nii kuumalt, nagu seda keedetakse. WADA süüdistamine poliitika tegemises on meelevaldne, aga lahendus pole ka niisama lihtne, et jätame ühe riigi sportlased kõrvale ning kõik on jälle kaunis. Ka raportit tutvustanud WADA esindajad ise tunnistasid, et Venemaa pole päris kindlasti ainus riik ega kergejõustik ainus ala, kus keelatud ainetega patustatakse.

WADA raport annab suurtele spordiorganisatsioonidele taas selge sõnumi vaadata peeglisse. Meenutagem korruptsioonijuhtumeid, mis on räsinud Rahvusvahelist Olümpiakomiteed. Altkäemaksusüüdistuste pilved varjutavad jalgpalliliitu FIFA, mis on tõsises kriisis. Dopingulugudega seotud jalgrattasport pole suutnud end ikka täielikult puhastada. Seda kurba loetelu võiks jätkata.

Kui süü on tõestatud, tuleb süüdlasi vastavalt kokkulepitud reeglitele karistada. Kuid ühendused ja alaliidud (ka riikides) peavad süsteemseid probleeme tunnistama ja ehitama üles toimiva eneseregulatsiooni, mis väldiks omaenese jalgealuse õõnestamist. Sest vastasel juhul puhkeb varem või hiljem järjekordne skandaal, mis määrib konkreetse ala ja tippspordi mainet. Kannatavad need sajad ja tuhanded sportlased, kes on oma tulemused saavutanud ausalt.

Seotud lood
    10.11.2015 12.11.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto