Sisukord
AK
Tänane leht
14.11.2015
Eesti Mälumäng Kes, miks ja kui kaua peavad elama Harku kinnipidamiskeskuses? Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tagakülg Nora sai oma puuri Peetri keskus valmistub elamussportlasi vastu võtma Mobiilside hanke teel peaaegu muidu Eesti väiketootjate õlled vallutasid Moskva restorani Kliendid leidsid nipi külma arve tegemiseks Eesti lühiuudised Andrus Kivirähk esitles oma uut lasteraamatut Üks tuhandeist – See Jaan Tamm Majandus Üks tuhandeist – See Jaan Tamm Lutsulik Luts Välismaa Euroopa ehitab tarasid Putini järel tuleb küüniline varas Välismaa lühiuudised Birma uus lootus Arvamus Juhtkiri: kas Tallinnas elavad Euroopa rikkaimad inimesed? Päeva karikatuur Postimees 1931. aastal: gaasipommidega piirituslaev Tallinna sadamas Vaga vesi Üks tuhandeist – See Jaan Tamm Birma uus lootus Lutsulik Luts Egle Pullerits: Kreeka koerad ja õigus olla Jelena Skulskaja veste: Kui palju on Eesti suurem maailmast? Jaak Jõerüüdi essee: otsese ja kaudse vastutuse paradoks Kultuur Raske on olla jumalanna Orient Occident. Goncourti preemia 2015 Aja auk. Anti-Varro Luulehetk – hetk luules Nädala plaat. Hukkuv hotell Ott Lepland Taimaal: lollid naljad ja kange naps Saatus mängib vingerpussi Andrus Kivirähk esitles oma uut lasteraamatut Mida arvab Postimehe žürii filmist «Kirjad Islandilt»? Sport Tänak Walesis avapäeva järel kuues Spordi lühiuudised Peatreenerite kanged naised: alati toetamas, virisemata Tallinn Peetri keskus valmistub elamussportlasi vastu võtma Tarbija Mobiilside hanke teel peaaegu muidu Koondada on võimalik väärikalt AK Langovitsi tagasivaade: töölaual Eesti-Vene piirileping Aja auk. Anti-Varro Intervjuu: rändekriisi «pesumasinat» on väga raske välja lülitada Saatus mängib vingerpussi Nädala plaat. Hukkuv hotell Disainivaba kodu Mustamäel Mida arvab Postimehe žürii filmist «Kirjad Islandilt»? Lihtne matemaatika Viimane veerg Mida ütleks vangla, kui tal oleks suu? Jaak Jõerüüdi essee: otsese ja kaudse vastutuse paradoks Marek Tamm: kuidas Roland Barthes võib muuta teie elu Arter SUUSAD VS SIPUKAD Kommist-või-pommist, martidest ja kadridest Hingepeeglid ja kaetud aura ehk hinnalise rätiga eestlanna Saksa pauk Venemaa pihta Tõelise elu jäädvustaja Pareiko kritiseerib kohtunike valesid otsuseid Kunstnik loob Kultuurikatlasse lumesadu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jaak Jõerüüdi essee: otsese ja kaudse vastutuse paradoks

6 min lugemist
Jaak Jõerüüt. FOTO: Peeter Langovits

Kogu jutt vastutusest võib mõnele nn moodsale inimesele üldse paradoksaalne paista. Teisalt on kõik lihtne: sünniga omandab inimene vastutuse elada oma elu sigadusi tegemata. Paradoks on see, kui kirglikult tahetakse oma vastutust laiali jagada, püütakse teiste inimeste ja seadusetähe kaela ajada. Aga vastutus ei ole koorem, vaid varandus. Me võime öelda: kes millegi eest ei vastuta, ei ela täisväärtuslikult.

Tellijale Tellijale

Ükspäev rääkisin telefonis vana tuttavaga. Ütlesin, et ega ma seepärast jäta vett joomata, et ka Hitler vett jõi. Tundsin, kuidas ta võpatas. Siis väljendas ta ehmatusega segatud üllatust, mis omakorda mind üllatas. Et ta minust paremini aru saaks, meenutasin talle tuntud tõsiasja, millele me harva mõtleme – et päike paistab kõigi ja kõige peale võrdselt, nii päti kui kuninga, nii paavsti kui mõrtsuka, nii lihuniku kui tema kassi peale. Puudest, majakatustest, lindudest ja kärbestest rääkimata. Siis ta imestas: ah sa oled hakanud absoluutidega tegelema, vesi ja päike ja. Siis imestasin juba mina ja imestus saadab mind siiamaani. Elu ongi absoluutne, mitte suhteline, elus kas ollakse või ei olda, ja kõik, mis elus juhtub, juhtub absoluutselt, mitte suhteliselt, ehkki väidetakse vastupidist, sest moodsal ajal olevat asjad nii. Nonsenss! Mitte ühtegi elusekundit ei saa ümber teha, absoluutselt kindlalt on need sellised, nagu olid. Absoluutselt kindlasti vastutab inimene iga oma elusekundi eest ise, lõplikult.

Jõudsime kahe olulise sõna juurde: vastutus ja absoluut.

13.11.2015 16.11.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto