Sisukord
Arvamus
Tänane leht
14.11.2015
Eesti Mälumäng Kes, miks ja kui kaua peavad elama Harku kinnipidamiskeskuses? Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tagakülg Nora sai oma puuri Peetri keskus valmistub elamussportlasi vastu võtma Mobiilside hanke teel peaaegu muidu Eesti väiketootjate õlled vallutasid Moskva restorani Kliendid leidsid nipi külma arve tegemiseks Eesti lühiuudised Andrus Kivirähk esitles oma uut lasteraamatut Üks tuhandeist – See Jaan Tamm Majandus Üks tuhandeist – See Jaan Tamm Lutsulik Luts Välismaa Euroopa ehitab tarasid Putini järel tuleb küüniline varas Välismaa lühiuudised Birma uus lootus Arvamus Juhtkiri: kas Tallinnas elavad Euroopa rikkaimad inimesed? Päeva karikatuur Postimees 1931. aastal: gaasipommidega piirituslaev Tallinna sadamas Vaga vesi Üks tuhandeist – See Jaan Tamm Birma uus lootus Lutsulik Luts Egle Pullerits: Kreeka koerad ja õigus olla Jelena Skulskaja veste: Kui palju on Eesti suurem maailmast? Jaak Jõerüüdi essee: otsese ja kaudse vastutuse paradoks Kultuur Raske on olla jumalanna Orient Occident. Goncourti preemia 2015 Aja auk. Anti-Varro Luulehetk – hetk luules Nädala plaat. Hukkuv hotell Ott Lepland Taimaal: lollid naljad ja kange naps Saatus mängib vingerpussi Andrus Kivirähk esitles oma uut lasteraamatut Mida arvab Postimehe žürii filmist «Kirjad Islandilt»? Sport Tänak Walesis avapäeva järel kuues Spordi lühiuudised Peatreenerite kanged naised: alati toetamas, virisemata Tallinn Peetri keskus valmistub elamussportlasi vastu võtma Tarbija Mobiilside hanke teel peaaegu muidu Koondada on võimalik väärikalt AK Langovitsi tagasivaade: töölaual Eesti-Vene piirileping Aja auk. Anti-Varro Intervjuu: rändekriisi «pesumasinat» on väga raske välja lülitada Saatus mängib vingerpussi Nädala plaat. Hukkuv hotell Disainivaba kodu Mustamäel Mida arvab Postimehe žürii filmist «Kirjad Islandilt»? Lihtne matemaatika Viimane veerg Mida ütleks vangla, kui tal oleks suu? Jaak Jõerüüdi essee: otsese ja kaudse vastutuse paradoks Marek Tamm: kuidas Roland Barthes võib muuta teie elu Arter SUUSAD VS SIPUKAD Kommist-või-pommist, martidest ja kadridest Hingepeeglid ja kaetud aura ehk hinnalise rätiga eestlanna Saksa pauk Venemaa pihta Tõelise elu jäädvustaja Pareiko kritiseerib kohtunike valesid otsuseid Kunstnik loob Kultuurikatlasse lumesadu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: kas Tallinnas elavad Euroopa rikkaimad inimesed?

2 min lugemist

Tallinna linnavalitsuse põhjendustest, miks nad tahavad tõsta uuest aastast parkimistasu enneolematutesse kõrgustesse, jääb mulje, et Tallinnas on inimesi ja autosid oluliselt rohkem kui Euroopa suurlinnades ning lisaks oleme ka märkimisväärselt rikkamad.

Ei Pariisis, Berliinis, Madridis, Brüsselis ega isegi naftarikka Norra pealinnas Oslos ei maksa parkimine nii palju, nagu tahab selle eest nõuda Tallinna linnavalitsus. Vanalinnas oleks see lausa 6 eurot ja südalinna tsoonis 4,8 eurot – Eesti kroonides siis vastavalt peaaegu 100 ja 75 krooni.

Märkigem, et veebilehe Car Parking Europe andmeid Tallinnas juba kehtivate hindadega võrreldes on selge, et juba praegused hinnad pole hoopis rikkamate riikide pealinnadega võrreldes sugugi odavad. Samuti pole isegi Euroopa suurlinnades sugugi tavaline see, et südalinnas on parkimine tasuline ööpäev läbi, nagu see on Tallinnas.  

Küsimus on esiteks selles, miks niisugust parkimistasude hüpet tegelikult kavandatakse. Parkimistasude eelnõu seletuskirjas öeldakse: «Eesmärk on muuta ühistransport erasõidukite kasutamisega võrreldes tunduvalt atraktiivsemaks ja konkurentsivõimelisemaks ning mõjutada seeläbi liiklejaid keskkonnasäästlikke liikumisviise kasutama.» Samas öeldakse targalt, et selleks on tarvis läbimõeldud liikluskorraldust. Miks on aga taas tahtmine alustada repressiivsetest meetoditest, selmet esmalt kujundada ümber ja arendada ühistranspordi liine nii, et äärelinna inimene jõuaks kesklinna kultuuri- ja meelelahutusasutustesse tõepoolest mugavalt ja pöörase ajakuluta. Meil oleks tegelikult kesklinna elu rohkem vaja, kui seda seal praegu on, ning äärelinna inimeste kosmiliste parkimistasude ja muude repressiivsete võtetega kesklinnast eemal hoidmine ei teeni seda eesmärki.

Vägisi jääb mulje, et parkimistasude Euroopa kõrgeimate sekka tõstmise peamine siht on siiski kokku kraapida nii palju raha kui võimalik ning keskkonnahoiu ja linnaruumi korraldamise jutud on vaid kena kattevari. Järgmise aasta linnaeelarve seletuskiri ütleb küll: «Kohalike maksude osatähtsus tuludest on jätkuvalt marginaalne ehk 2% eelarve tulude kogumahust.» Tõusudest loodetakse saada tulu kasvu 9,7 protsenti ning kokku laekuks kohalikke makse 11 miljonit eurot (sh parkimistasud). Ilus jutt? Väikesed summad? Kui sa oled oma eelarve suurejooneliste ja kulukate lubadustega niigi miinusesse lasknud, siis on ka parkimistasude tõusust saadavat «marginaalset» raha ikkagi ju hädapärast tarvis?

Tallinna linnavalitsus peaks tegelikult oma kulud – alates propagandast kuni paljude muude suuremate ja väiksemate rumalusteni – kriitiliselt üle vaatama ja neid kärpima. Kindlasti pole mõistliku majandamise eeskuju see, et kui raha on läbi prassitud, siis lihtsalt tõstame ilusaid silmi tehes makse – «küll talupojad maksavad». Sellist suhtumist harrastasid absolutismi ajastu valitsejad, ent vabasse Eestisse see ei sobi.  

Seotud lood
    13.11.2015 16.11.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto