Sisukord
Arvamus
Tänane leht
14.11.2015
Eesti Mälumäng Kes, miks ja kui kaua peavad elama Harku kinnipidamiskeskuses? Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tagakülg Nora sai oma puuri Peetri keskus valmistub elamussportlasi vastu võtma Mobiilside hanke teel peaaegu muidu Eesti väiketootjate õlled vallutasid Moskva restorani Kliendid leidsid nipi külma arve tegemiseks Eesti lühiuudised Andrus Kivirähk esitles oma uut lasteraamatut Üks tuhandeist – See Jaan Tamm Majandus Üks tuhandeist – See Jaan Tamm Lutsulik Luts Välismaa Euroopa ehitab tarasid Putini järel tuleb küüniline varas Välismaa lühiuudised Birma uus lootus Arvamus Juhtkiri: kas Tallinnas elavad Euroopa rikkaimad inimesed? Päeva karikatuur Postimees 1931. aastal: gaasipommidega piirituslaev Tallinna sadamas Vaga vesi Üks tuhandeist – See Jaan Tamm Birma uus lootus Lutsulik Luts Egle Pullerits: Kreeka koerad ja õigus olla Jelena Skulskaja veste: Kui palju on Eesti suurem maailmast? Jaak Jõerüüdi essee: otsese ja kaudse vastutuse paradoks Kultuur Raske on olla jumalanna Orient Occident. Goncourti preemia 2015 Aja auk. Anti-Varro Luulehetk – hetk luules Nädala plaat. Hukkuv hotell Ott Lepland Taimaal: lollid naljad ja kange naps Saatus mängib vingerpussi Andrus Kivirähk esitles oma uut lasteraamatut Mida arvab Postimehe žürii filmist «Kirjad Islandilt»? Sport Tänak Walesis avapäeva järel kuues Spordi lühiuudised Peatreenerite kanged naised: alati toetamas, virisemata Tallinn Peetri keskus valmistub elamussportlasi vastu võtma Tarbija Mobiilside hanke teel peaaegu muidu Koondada on võimalik väärikalt AK Langovitsi tagasivaade: töölaual Eesti-Vene piirileping Aja auk. Anti-Varro Intervjuu: rändekriisi «pesumasinat» on väga raske välja lülitada Saatus mängib vingerpussi Nädala plaat. Hukkuv hotell Disainivaba kodu Mustamäel Mida arvab Postimehe žürii filmist «Kirjad Islandilt»? Lihtne matemaatika Viimane veerg Mida ütleks vangla, kui tal oleks suu? Jaak Jõerüüdi essee: otsese ja kaudse vastutuse paradoks Marek Tamm: kuidas Roland Barthes võib muuta teie elu Arter SUUSAD VS SIPUKAD Kommist-või-pommist, martidest ja kadridest Hingepeeglid ja kaetud aura ehk hinnalise rätiga eestlanna Saksa pauk Venemaa pihta Tõelise elu jäädvustaja Pareiko kritiseerib kohtunike valesid otsuseid Kunstnik loob Kultuurikatlasse lumesadu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Egle Pullerits: Kreeka koerad ja õigus olla

2 min lugemist
Egle Heinsar FOTO: Postimees

««Teil on koeraprobleem!» deklareeris olümpiakomitee enne 2004. aasta olümpiamänge /../ «Kas Kreeka kavatseb tõesti maailmale näidata seda hulkuvate penide karja kesklinna tänavatel ja parlamendi ees?»» See on katkend Ester Laansalu «Minu Kreekast», mida mul oli au mõni aasta tagasi toimetada.

Võtan «koeraprobleemi» lahenduse lühidalt kokku: kreeklased püüdsid esmalt mitte midagi teha, hiljem aga reageeriti siiski, saates kodanikud koerad linnast välja, suvelaagritesse. Teadagi, kahtlustasid loomasõbrad ateenlased, enam neid koeri linnatänavatel ei näe … Lisaks tekitas õudu, kui kolm tuhat koera suri mürgitusse. Kes selle taga oli, pole siiani teada. Õnneks peeti sõna ja laagrisse saadetud loomad naasid pärast olümpiamänge tänavatele – rõõmsad, toidetud, steriliseeritud.

Tõesti, seal nad on, veendusin mõni päev tagasi ise. Nad käituvad täiesti viisakalt ja taltsalt nagu enamik inimesigi. Ületavad kenasti rohelise fooritulega tänavat, lesivad püha Akropoli iidsetel kividel täpselt keset teed – sina oled see, kes peab magajat segamata ringi minema. Nad on täieõiguslikud Kreeka kodanikud, kaelas riigi antud kaelarihmad – emastel punased, isastel sinised. (Täpselt nagu Eestis lastele antavad sünnitunnistused: roosad ja helesinised! See on muidugi täiesti omaette teema, miks me neid soostereotüüpe sedasi juurutame …)

Muide, see kaelarihm ja nn ametlik luba elada täieõigusliku ateenlasena pole lähiminevikus alati nii olnud. Laansalu raamatust on lugeda, et veel veerandsada aastat tagasi olid Ateenas koerapüüdjad, kes viisid kinnipüütud penid varjupaika, ja kui keegi koerale järele ei tulnud, siis … polnud koera, polnud probleemi, kui parafraseerida (Stalinile omistatud) Rõbakovi kuulsat lauset. Siis aga hakkasid Ateena loomakaitsjad tegutsema, kaebasid oma linnaosavanema kohtusse – järgnes paarikuine vangistus ja kopsakas trahv. Kadusid koerapüüdjad ning koerad said taas õiguse elada rahulikult inimese kõrval.

Kas ei võiks kehtida põhimõte, et inimesel, olgu ta usult või nahavärvilt kui harjumatu tahes, on alati õigus olla. Kuni ta ei ohusta teiste iseolemist. Nii on ju ka põhiseaduses kirjas.

Linnas kohtab ka igas mõõdus ja karva kasse, saavad kenasti hakkama. Ma pole nendepuhuse regulatsiooniga kursis, aga paistis nõnda, et ka neil on koht Kreeka päikese all kindel. Tegin mõnest modellihakatisest ka pilti, nad tundusid pildistamist suisa nautivat. Pai ei teinud ja kaasa võtta ei tahtnud, aga ega me ju võõraid inimesi ka suurest elevusest puudutama ei lähe ja kaasa ei vii!

Ateenas nagu igas Euroopa suurlinnas kohtab ka igas mõõdus ja karva inimesi. Tundusid samamoodi täitsa taltsad, viisakad ja ülekaalukalt suur osa neist oli põgusal välisel vaatlusel puhtad. Võiks ju kaaluda, et ka me siin Eestis võtaks elusolendeid sama mõõduga? Koeri, kasse, inimesi. Kas ei võiks kehtida põhimõte, et inimesel, olgu ta usult või nahavärvilt kui harjumatu tahes, on alati õigus olla. Kuni ta ei ohusta teiste iseolemist. Nii on ju ka põhiseaduses kirjas.

Seotud lood
    13.11.2015 16.11.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto