Sisukord
Arvamus
Postimees
17.11.2015
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Ilves mälestas Prantsusmaa suursaatkonna juures terroriohvreid Tagakülg Esikülg 17. november Terroristid tapsid kõiki, ka moslemeid Eesti sõtta ei kibele Politsei töötab endises rütmis, automaadid korjati ära Kopli liinide viimased elanikud ei taha kodust lahkuda Keskerakonna esimeheks kandideerivad ka Vitsut, Stalnuhhin, Toom ja Loone Valga põhikooli õpilased kogunesid leinaseisakuks Majandus Majanduse lühiuudised ETK Grupp hakkab kasutama nime Coop Inflatsioon ei lase meie pensionifondidel särada Välismaa Euroopas sirgunud terroristid Ukraina peaprokurör: Maidani-mõrvarid ja nende käskijad on teada Nn Islamiriigi rünnakuid 2015. aastal Terroristid tapsid kõiki, ka moslemeid G20 liidrid ühendavad ISi-vastases võitluses jõud Välismaa lühiuudised Inimjaht levib üle Prantsusmaa ja Belgia Pariisi suits Ukraina kohal Arvamus Taavi Minnik: tsivilisatsioonide sõda Päeva karikatuur Juhan Mellik: hirmust sünnib hämmastavat ühtsust Juhtkiri: Ukrainat ei tohi unustada Postimees 1910. aastal: raamatute hulga tegemisele ei saa otsa Kaire Uusen: terrorismi mõistetakse hukka õige mitmel moel Kultuur Ukraina filmimehe võitlus Põhja-Korea absurdiga Sport Spordi lühiuudised Jalgpalli EMi kohale kerkisid mustad murepilved M-Sport loob B-meeskonna? Loobumiste laine, uued treenerid ja hirm terrorismi ees Koondis tahab Pareikole teha ilusa kingituse Tallinn Kopli liinide viimased elanikud ei taha kodust lahkuda Tarbija Youtube sisenes voogesitusteenuste turule Apple Music jõudis Android-telefonidesse Tartu Südalinna parkide saatus ajendab enim vastakaid seisukohti võtma ETK nimemuutus poode ei puuduta Lastelavastuses võidavad rõõm ja naer vihkamise ERMi ehitustööde lõpp paistab Raeplatsil lõhnab juba jõulude järele Meelelahutus Koomiks Sudoku

Taavi Minnik: tsivilisatsioonide sõda

2 min lugemist
Taavi Minnik, ajaloolane. FOTO: Pm

Kujutlege hetkeks, et teid tülitab pimedal kõrvaltänaval kamp noori pätte, kes nõuavad teilt raha. Kui te otsustate neile raha anda, siis tõlgendavad nemad seda teie nõrkusena ning paratamatult tuleb teil pättidega oma sissetulekut edaspidigi jagada.

Kuid kui teil õnnestub üks kord enda eest seista, siis vaevalt et samad pätid teid rohkem enam hämaral põiktänaval tülitavad. Viimase kuu aja jooksul on aset leidnud ohvriterohked terroriaktid Ankaras, Siinai poolsaarel ning nüüd viimati Pariisi tänavatel. Pärast neid sündmusi ei tohiks kellelgi olla kahtlust: radikaalne islam on peale tungimas.

Üritame mõista radikaalsete islamistide vaatenurka maailmas toimuvale. Nende arusaama järgi lõi Allah maailma, et inimesed täidaksid tema tahet –oleksid alandlikud ja kuulekad –, ning see, kes seda tahet täita ei taha, on põhimõtteliselt kurjategija ning pole vahet, kas ta elab Lääne-Euroopas või põhjapoolusel. Kõik inimesed peavad saama «kuulekateks», s.t vastu võtma islami.

Islamis eksisteerib kuulekaks saamiseks kaks teed: vägivalla tee ehk džihaad ning propaganda tee ehk da’wah. Islami sees on praegu küllaltki mõjukas ja arvestatav koolkond, mis leiab, et just nüüd on kätte jõudnud sobiv aeg levitamaks islamit jõuga.

Eurotsentristlikust vaatenurgast on lääne tsivilisatsioon ülimuslik teiste kultuuride suhtes, kuid ka islami kultuuri näol on tegemist iidse ja kõrgelt arenenud tsivilisatsiooniga, mis on maailmas viimase enam kui tuhande aasta jooksul vägivalla ning propaganda teel väga jõuliselt laienenud. Juba sadu aastaid leiab aset tsivilisatsioonide kokkupõrge. Euroopa koloniaalminevik on loonud eksliku mulje, et kõik muud tsivilisatsioonid on lääne – mis on ainuõige – oma poolt maailmaareenilt kõrvale tõrjutud ning endast reaalset jõudu ei kujuta. See vaatenurk on väär, kuna islamimaailm on piisavalt edukalt üle võtnud läänelikke tehnilisi ja sõjalisi uuendusi, asudes nüüd ise läänemaailma vastu pealetungile.

Küsimus on selles, kuidas peaksid reageerima eurooplased: jätkama taganemist või lõpuks ometi tunnistama, et me oleme sõjas. Kuid Türgi ja Venemaa vaevalt oma senist poliitikat Islamiriigi võitlejate terrorikampaania pärast üle vaatavad. Venemaa valitsevale eliidile on terroriaktid ja radikaalsest islamist lähtuv oht isegi kasulikud, võimaldades KGB-taustaga juhtidel vene ühiskonnas veelgi «mutreid pingutada» (uudised plaanist sisse viia väljasõiduviisad jms).

Eurooplaste ja läänemaailma reageeringule ei saa praegu sedavõrd kindel olla. On ju viimastel kümnenditel eurooplased saatnud terroristidele võrdlemisi ebaõnnestunud signaale. Meenub näiteks Hispaania väljatõmbumine Iraagist, millele aitasid kaasa Madridi ohvriterohked rongiplahvatused kolm päeva enne 2004. aasta üldvalimisi. Terroristid mõistavad ja austavad vaid jõudu.

Mida tahab Islamiriik? Et lääs tagasi tõmbuks ja talle rohkem hingamisruumi annaks. Islam pole aga enesetapjate ja fanaatikute religioon. Rääkigu nende propaganda mida tahes, reaalsuses hindavad islamistide liidrid oma elusid väga kõrgelt. Islamiradikaalidele on ka nüüd tarvis selgelt mõista anda, et vägivalla teel nad oma eesmärke ei saavuta. Ajalugu on näidanud, et kui agressiivne islam saab väärika vastulöögi, siis on «rahunetud» ning asutud otsima võimalusi rahulikuks kooseksisteerimiseks lääne ning teiste tsivilisatsioonidega (vastava näidetena lähiajaloost võib tuua Iisraeli või India). Taganemine selles sõjas tähendab aga seda, et meile armsat Euroopat, sellel kujul, nagu me teda tunneme, ühel päeval lihtsalt enam ei ole.

Seotud lood
16.11.2015 18.11.2015
EELMINE
JÄRGMINE
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto