Sisukord
Välismaa
Postimees
17.11.2015
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Ilves mälestas Prantsusmaa suursaatkonna juures terroriohvreid Tagakülg Esikülg 17. november Terroristid tapsid kõiki, ka moslemeid Eesti sõtta ei kibele Politsei töötab endises rütmis, automaadid korjati ära Kopli liinide viimased elanikud ei taha kodust lahkuda Keskerakonna esimeheks kandideerivad ka Vitsut, Stalnuhhin, Toom ja Loone Valga põhikooli õpilased kogunesid leinaseisakuks Majandus Majanduse lühiuudised ETK Grupp hakkab kasutama nime Coop Inflatsioon ei lase meie pensionifondidel särada Välismaa Euroopas sirgunud terroristid Ukraina peaprokurör: Maidani-mõrvarid ja nende käskijad on teada Nn Islamiriigi rünnakuid 2015. aastal Terroristid tapsid kõiki, ka moslemeid G20 liidrid ühendavad ISi-vastases võitluses jõud Välismaa lühiuudised Inimjaht levib üle Prantsusmaa ja Belgia Pariisi suits Ukraina kohal Arvamus Taavi Minnik: tsivilisatsioonide sõda Päeva karikatuur Juhan Mellik: hirmust sünnib hämmastavat ühtsust Juhtkiri: Ukrainat ei tohi unustada Postimees 1910. aastal: raamatute hulga tegemisele ei saa otsa Kaire Uusen: terrorismi mõistetakse hukka õige mitmel moel Kultuur Ukraina filmimehe võitlus Põhja-Korea absurdiga Sport Spordi lühiuudised Jalgpalli EMi kohale kerkisid mustad murepilved M-Sport loob B-meeskonna? Loobumiste laine, uued treenerid ja hirm terrorismi ees Koondis tahab Pareikole teha ilusa kingituse Tallinn Kopli liinide viimased elanikud ei taha kodust lahkuda Tarbija Youtube sisenes voogesitusteenuste turule Apple Music jõudis Android-telefonidesse Tartu Südalinna parkide saatus ajendab enim vastakaid seisukohti võtma ETK nimemuutus poode ei puuduta Lastelavastuses võidavad rõõm ja naer vihkamise ERMi ehitustööde lõpp paistab Raeplatsil lõhnab juba jõulude järele Meelelahutus Koomiks Sudoku

Euroopas sirgunud terroristid

2 min lugemist
Pariisi rünnakute arvatav kaasosaline Abdeslam Salah. FOTO: SCANPIX

Brüsselis algas eile Belgia politsei suurhaarang leidmaks Salah Abdeslami, kes on Prantsusmaa hinnangul oluline kahtlusalune seoses Pariisis toimunud rünnakutega.

Tagaotsitav Salah on sündinud 1989. aastal Belgia pealinnas Brüsselis. Ka teine ametlikult politseile teada olev Pariisi ründaja on Euroopas sirgunud terrorist. Rünnakus hukkunud Omar Ismaël Mostefaï oli alžeeria päritolu, kuid kasvanud Prantsusmaal.

Kui vaadata varem Euroopas toimunud terrorirünnakuid, siis on ka neist enamiku taga olnud Euroopas sündinud džihadistid, mitte välismaalt siia imbunud terroristid.

Näiteks selle aasta jaanuaris satiiriajakirja Charlie Hebdo toimetusele korraldatud terrorirünnaku tunnistasid oma kätetööks vennad Chérif ja Said Kouachi, kes olid sündinud ja kasvanud Pariisis. Samuti oli seda Amedy Coulibaly, kes selsamal nädalavahetusel ründas üht Pariisi koššertoidupoodi, tappes neli pantvangi. Ka kolm neljast enesetaputerroristist, kes panid toime 2005. aasta Londonis metroorünnakud, olid sündinud Suurbritannias.

Kenan Malik kirjutas ajalehes The Guardian, et varem nähti just Londonit kui Euroopa islami pealinna. Mitmed Prantsusmaa poliitikud pidasid selle põhjusteks Suurbritannia ebaõnnestunud multikultuurset lähenemist integratsioonipoliitikale, mis ei võimaldanud tekkida ühistel väärtustel ja rahvuskuuluvusel ning lükkas moslemid islamismi rüppe.

Prantsusmaa integratsioonipoliitika keskseks elemendiks on aga riigi kodanikuks olemine, millega tahetakse vältida konkreetse rassi või usulise kuuluvuse rõhutamist, märkis Malik. Iroonia seisneb aga selles, et nii prantslaste kui ka brittide sulandumispoliitika lõpptulemus on viimaks sama.

Prantsusmaa viiest miljonist inimesest koosnev moslemikogukond on Lääne-Euroopa suurim. Maliki sõnul on aga enamik neist ilmalike vaadetega ning ka oma usukombeid järgivad moslemid on üldjuhul liberaalsete vaadetega. 2011. aastal Prantsuse avaliku arvamuse instituudi (Ifop) tehtud uuringu tulemusel ütles end moslemi tavasid järgivat 40 protsenti neist ning vaid 25 protsenti osaleb reedestel palvustel.

Prantsusmaa poliitika on vaadanud pikka aega mööda diskrimineerimisest, mida Põhja-Aafrika päritolu Prantsuse kodanikud on pidanud kogema, ning seega andnud hoogu juurde nende marginaliseerimisele, märkis Malik. Kuigi  Prantsusmaa ametlik seisukoht seda heaks ei kiida, on Põhja-Aafrika päritolu sisserändajaid praktikas siiski koheldud kui teisejärgulisi kodanikke.

«See omakorda on loonud olukorra, kus radikaalne islam on leidnud nende sisserändajate rahulolematutes järeltulijates, kes alanduses elada ei taha, väga soodsa pinnase,» võttis Malik kokku.

Seotud lood
16.11.2015 18.11.2015
EELMINE
JÄRGMINE
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto