Sisukord
Arter
Tänane leht
21.11.2015
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Kolm päeva sünnipäevadeni Palju õnne Tagakülg Pidu jätkub: Suur-Karja tänava pubid said esialgse õiguskaitse Eesti lühiuudised Kallas loodab võita Tallinna jõuluturg rõhub kodumaisele Esikülg 22.11 «Agendijuhid» sundisid nuhkima Välismaa Euroopa kindlustab piiri Välismaa lühiuudised Arvamus Jaanus Piirsalu: terror ja avalikud kohad Postimees 1938. aastal: Inglismaa väljavaated pärast Müncheni rahu Juhtkiri: et Euroopas säiliks nii rahu kui ka vaba liikumine Digimaailma Robin Hood Peeter Langovitsi tagasivaade: Eesti avaldus Euroopa Liitu Positiivne Charlie Mees, keda vihkas tema oma perekond Piinlik lugu Priiduga Päeva karikatuur Paavo Väyrynen: Soomel oli ja on paremaid võimalusi kui euroliit Kultuur Luulehetk – hetk luules Kuidas saada iseendaks? Amokijooks üksinduse labürindis Nädala plaat. Lõpetatud pala klaverile Omal jõul läbi sovettide maa «Näljamängude» seeria kulmineerub õrna pauguga Jaak Joalast. Ausalt ja otsekoheselt Sport Eesti ujumislootust ei lubata EMile Kontaveit harjub suure mänguga, Kanepi jaoks oli õpetlik aasta Spordi lühiuudised Paar, kes sobib tantsupõrandale Tallinn Pidu jätkub: Suur-Karja tänava pubid said esialgse õiguskaitse Tarbija Töötaja rendile AK Nädala plaat. Lõpetatud pala klaverile Milline mees, ei väsi mammi Savisaart imetlemast Olev Remsu: Kaplinski fenomen Eestlased ja tšehhid – usukaaslased ateismis Pitsa paljastused vapustavad maailma Kohtumine lugejaga Viimane veerg Teeme rahval tuju paremaks Kuidas eestlased end ateistideks pidama hakkasid ja mida me tegelikult usume Arter Saara Kadak leidis sarja, mis viib une Heldur Tõnissoni pärand(us) Priit Pius ja Liis Lass «Mustast alpinistist»: ennast ekraanil on raske vaadata Vaikuse defitsiit Janek Joost usub, et on hing, mitte keha Eluteatri näitleja Meelelahutus Koomiks Sudoku

Heldur Tõnissoni pärand(us)

12 min lugemist
Üks Heldur Tõnissoni põhimõtteid oli, et kes tahab äri teha, peab lugema lehti. FOTO: Toomas Huik

Sõjaeelse riigivanema Jaan Tõnissoni poeg Heldur Tõnisson oli 1990. aastatel rikkamaid eestlasi, ent miljoneid temast maha ei jäänud, isegi oma Ferrarid müüs vanahärra rahapuudusel maha. Kuhu kadusid kümned miljonid dollarid? Ja kas üldse kadusid?

Tellijale Tellijale

1998. aastal müüs Tõnisson Postimehe, andis seoses sellega oma seni esimese ja viimase intervjuu eesti ajakirjanikule ning tema järgnevatest tegemistest ei teatud siin kuigi palju. Mullu 102- aastasena lahkunud Tõnissoni üheksas ja kümnes elukümme olid aga täis tegevusi, mis iseloomustavad kõige pöörasemaid riskikapitaliste.

Teadlased ja spetsialistid töötasid Rootsi, Eesti ja teistegi riikide laborites välja materjale ning seadmeid, mis olid oma ajast sedavõrd ees, et neil puudus turg. Raoul Tõnisson oli oma vanaonu Helduri palgal 2005. aastani. «Heldur rahastas tervet hulka teadusarendusprojekte, aga ta ei suutnud neid kõiki korraga käigus hoida,» ütleb ta. «Meil olid mõned väga suured kliendid ja teemantkomposiitmaterjalist hakkas esimesena ka äriliselt asja saama. 2004. aastal avastas üks arvutitootja, et see materjal sobib hästi suurtele arvutitele – ma räägin sellistest arvutitest, mida kasutavad Bank of America suurused ettevõtted.» Esimene suurklient oli IBM, teise tellijana lisandus aga Texas Instruments. Aga mis juhtus 2005. aastal, kui Heldur Tõnisson oli juba 93-aastane?

Sellest, kuhu ja miks investeeris Heldur Tõnisson kogu oma varanduse, kõnelevad Arteris tema sugulased ja paljud teisedki, kel on olnud kokkupuuteid selle erakordse eestlasega. 

20.11.2015 23.11.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto