Sisukord
Arvamus
Postimees
17.11.2015
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Ilves mälestas Prantsusmaa suursaatkonna juures terroriohvreid Tagakülg Esikülg 17. november Terroristid tapsid kõiki, ka moslemeid Eesti sõtta ei kibele Politsei töötab endises rütmis, automaadid korjati ära Kopli liinide viimased elanikud ei taha kodust lahkuda Keskerakonna esimeheks kandideerivad ka Vitsut, Stalnuhhin, Toom ja Loone Valga põhikooli õpilased kogunesid leinaseisakuks Majandus Majanduse lühiuudised ETK Grupp hakkab kasutama nime Coop Inflatsioon ei lase meie pensionifondidel särada Välismaa Euroopas sirgunud terroristid Ukraina peaprokurör: Maidani-mõrvarid ja nende käskijad on teada Nn Islamiriigi rünnakuid 2015. aastal Terroristid tapsid kõiki, ka moslemeid G20 liidrid ühendavad ISi-vastases võitluses jõud Välismaa lühiuudised Inimjaht levib üle Prantsusmaa ja Belgia Pariisi suits Ukraina kohal Arvamus Taavi Minnik: tsivilisatsioonide sõda Päeva karikatuur Juhan Mellik: hirmust sünnib hämmastavat ühtsust Juhtkiri: Ukrainat ei tohi unustada Postimees 1910. aastal: raamatute hulga tegemisele ei saa otsa Kaire Uusen: terrorismi mõistetakse hukka õige mitmel moel Kultuur Ukraina filmimehe võitlus Põhja-Korea absurdiga Sport Spordi lühiuudised Jalgpalli EMi kohale kerkisid mustad murepilved M-Sport loob B-meeskonna? Loobumiste laine, uued treenerid ja hirm terrorismi ees Koondis tahab Pareikole teha ilusa kingituse Tallinn Kopli liinide viimased elanikud ei taha kodust lahkuda Tarbija Youtube sisenes voogesitusteenuste turule Apple Music jõudis Android-telefonidesse Tartu Südalinna parkide saatus ajendab enim vastakaid seisukohti võtma ETK nimemuutus poode ei puuduta Lastelavastuses võidavad rõõm ja naer vihkamise ERMi ehitustööde lõpp paistab Raeplatsil lõhnab juba jõulude järele Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1910. aastal: raamatute hulga tegemisele ei saa otsa

1 min lugemist
Raamatud. FOTO: SCANPIX

Kirjandusest. Üks vana-aja tark kaebad kibedasti, et raamatute hulga tegemisele otsa ei saavat. See oli 2 ½ tuhande aasta eest, kus aasta jooksul ehk üks raamat kirjutati ehk ärakirjades laiali laotati. Mis ütleks tema meie ajal, kus mõned kirjanikud raamatuid niikui käisest puistavad? 

Meile on korraga kolm M. J. Eiseni raamatut arvustada saadetud. Vist on nad siis korraga ka ilmunud. Nimelehelt ei leia aastaarvu, mis trükiaega ligemalt ära tähendaks. Meie kirjastajad omandavad ikka laialisemalt halba ametit, et raamatute ilmumisaega oma teada peavad. Vist loodavad nad, et selle teadmatuse varal raamat kauem värskeks jääb ja teda parajal silmapilgul uuesti kui «praegu ilmunud» välja võib kuulutada. Kui viimastki ülepää sünnib. Meie oleme kaunis hoolsad ajalehelugejad, aga peame tunnistama, et kuukirja «Eesti Kirjanduse» väljavõtted trükivalitsuse ametlikust ajakirjast «Uued raamatud» alati uudist pakuvad, sellest meie ajalehed ei tea aimatagi, sest et seda neile ei teatata.

M.J. Eiseni raamatud toovad seda, mida esimese päälkiri «Aadamast ja Iidamast» asjakohaselt ära ütleb: ajad ja asjad, proosa ja luule, kirjad ja kujud on segamini aetud, igast midagi ja natuke, ei ühestgi põhjalikumalt ega rahuloldavalt. Välimusele vastab kirjutamiseviis. Tahab kirjanik mõnda Eesti muinasluule mõistet selgitada, siis riisub ta teadmisi, mis koolipingilt ehk lugedes pähe jäänud; võtab näitusi idast ja läänest, kisub võrdlusi piibli ja Paabeliga. See kokku mõjub, nagu hoone, kelle ehitaja terve maailma ja mitmesuguste aegade stiilisid kuhja ajab ja oma vaabaga üle tõmbab.

17.11.1910 

Seotud lood
16.11.2015 18.11.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto