Sisukord
Arvamus
Tänane leht
20.11.2015
Eesti Male Mälumäng Horoskoop Palju õnne Tagakaas Dilbert Nestor: Toobal pidanuks kohast varem loobuma Suure-Jaani pigem usub «oma poissi» Toobalit Narva keskfraktsioon lõhenes ja piirilinnas haaras ohjad Ühtne Narva Reps: Toobali jätkamise peasekretärina otsustab erakonna esimees Eesmaa: Toobal ei rääkinud fraktsioonis kunagi lahkumisest Eesti lühiuudised Uuring: Kolmelapseliste perede jõukus ületab kahelapseliste oma Majandus Majanduse lühiuudised USSi vastne juht: töötajate lahkumiseni viisid juhtimisotsused Välismaa Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: Toobali loo lihtne moraal Henrik Roonemaa: Anonymous kui lääne Ööhundid Iisraeli politoloog: Islamiriik plaanib Euroopas terrorilainet Jüri Saar: kauneim linn ja pettumuste summa Laura Aaben ja Ülla-Karin Nurm: kas oleme tõesti Euroopa kõige haigem rahvas? Andra Siibak: milles peitub ISISe veebiarmee edu saladus? Lugejate kirjad: pesumasin ja võõrahirm Päeva karikatuur Postimees 1932. aastal: «Riidekuningad» J.Citron ja K.Wachmann areteeritud Kultuur Mõista-mõista, mis see on: juba kümme aastat nüüdistantsu vankumatu tugi? Sport Spordi lühiuudised Seimil veel kaks konkurenti vähem, eestlane tõstis panuseid Citroëni käik teeb Tänaku olukorra veelgi keerulisemaks Merike Anderson: edu eeldab tahtmist ja vaimset tugevust Eesti hokiklubi läheb Endeni ja ärimeestega tippliigasse? Tallinn Viimased elanikud lahkuvad Kopli liinidelt Tarbija Istanbul algajatele Tartu Kliinikum müüb kesklinnas maju Väga hea töö tõi auväärse tunnustuse Rahajagamine tekitab kuue samba taga pingeid Emeriitprofessor Kalle Kasemaa: kõik religioonid propageerivad rahu, inimene rikub asjad Maestro hoidub popist ja pungist Lihtne asi, Kirjak ja kadunud aeg Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Toobali loo lihtne moraal

2 min lugemist

Moraal on väga lihtne: täiskasvanutel pole kohane käia endale koolides potentsiaalseid partnereid otsimas. See, kas tegu on eri- või samasoolistega, kas lantijad on poliitikud või trollijuhid, mehed või naised, ei muuda asja tuuma.

Priit Toobaliga peetud vestluse Postimehe vahendusel avalikuks teinud 16-aastase koolipoisi vastu on mitmed tähelepanujanus vanemad mehed algatanud sotsiaalmeedias sõimu- ja survestamiskampaania. Need mehed ei pea paljuks kasutada koolipoisi kohta vanglažargooni kuuluvaid sõimusõnu.

Kurjategijate seas tavalise mõtteviisi järgi ongi süüdi ikka ohvrid, kes julgevad abi otsida ning ebakohasele käitumisele tähelepanu juhtida. On häbiväärne, et sellist vanglamentaliteeti levitavad oma erakonnakaaslast kaitsma tormanud noorparteilased. Survestada ja sõimata inimest, kes on otsustanud otsida abi ning teha juhtunu avalikuks, on täiesti sobimatu ja põlastusväärne.

Postimees otsustas loo avalikkuse ette tuua ainult ühel põhjusel: tegu oli kooliõpilastega ja meie eesmärk on kaitsta noori selliste sobimatute ja häirivate eravestluste eest tulevikus.

Erinevad huvigrupid üritavad juhtida tähelepanu eemale loo sisult. Absoluutselt kohatud on mitme geiaktivisti väited, justkui kiusaks leht loo avaldamisega Priit Toobalit taga tema seksuaalse huvi tõttu samasooliste vastu. Selle loo avaldamisel ei olnud ka poliitilist motiivi. Ammugi mitte soovi mõjutada sellel reedel välja kuulutatavat riigikohtu otsust Priit Toobali suhtes, nagu on samuti püütud väita. Kuidas peaks üldse ajakirjanduse võimuses olema suunata riigikohtu otsuseid?

Toobali käitumise ebaeetilisus ei tule esile mitte niivõrd üksikutest lausekatketest, vaid just nimelt vaadates sündmusi kogumis. 32-aastane mees läks talle tuttavasse kooli, valis välja meeldiva välimusega õpilased ja uuris ilmselt õpetajatelt välja nende nimed. Ta võttis nendega ühendust, andmata tutvuse sobitamise soovist ja eesmärgist aimdust koolipoiste vanematele või õpetajatele. Ta viis jutu kibekähku seksuaalsetele eelistustele. Kusjuures ta jätkas seda juttu korduvalt ka pärast seda, kui oli saanud teada, et vestluspartner on kõigest 16-aastane.

Kas poliitik Priit Toobalil oli üldse põhjust eeldada, et need noorukid on täisealised? Mõistlik eeldus on täpselt vastupidine: tegu oli ju kooli ruumides toimunud, kooliõpilaste spordivõistlusega. Seda kõike teades pöördus poliitik Toobal ikkagi nende koolipoiste poole küsimustega seksuaalsete eelistuste kohta ning tegi ka ettepaneku koos viina juua.

Kui niimoodi käituks õpetaja, siis lastaks ta ametist lahti. Ükski koolijuht ega õpetaja ei lubaks kooliruumidesse sellist meest või naist, kellest on teada, et tema eesmärk on õpilasi seksuaalselt ahvatleda ja neid viina jooma kutsuda.

Avaliku elu tegelasel on küllap ka õpetajate ning õpilaste silmis suurem usalduskrediit kui ülejäänud inimestel – selle kuritarvitamine on alatu.

Seotud lood
    19.11.2015 21.11.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto