Sisukord
Arvamus
Tänane leht
20.11.2015
Eesti Male Mälumäng Horoskoop Palju õnne Tagakaas Dilbert Nestor: Toobal pidanuks kohast varem loobuma Suure-Jaani pigem usub «oma poissi» Toobalit Narva keskfraktsioon lõhenes ja piirilinnas haaras ohjad Ühtne Narva Reps: Toobali jätkamise peasekretärina otsustab erakonna esimees Eesmaa: Toobal ei rääkinud fraktsioonis kunagi lahkumisest Eesti lühiuudised Uuring: Kolmelapseliste perede jõukus ületab kahelapseliste oma Majandus Majanduse lühiuudised USSi vastne juht: töötajate lahkumiseni viisid juhtimisotsused Välismaa Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: Toobali loo lihtne moraal Henrik Roonemaa: Anonymous kui lääne Ööhundid Iisraeli politoloog: Islamiriik plaanib Euroopas terrorilainet Jüri Saar: kauneim linn ja pettumuste summa Laura Aaben ja Ülla-Karin Nurm: kas oleme tõesti Euroopa kõige haigem rahvas? Andra Siibak: milles peitub ISISe veebiarmee edu saladus? Lugejate kirjad: pesumasin ja võõrahirm Päeva karikatuur Postimees 1932. aastal: «Riidekuningad» J.Citron ja K.Wachmann areteeritud Kultuur Mõista-mõista, mis see on: juba kümme aastat nüüdistantsu vankumatu tugi? Sport Spordi lühiuudised Seimil veel kaks konkurenti vähem, eestlane tõstis panuseid Citroëni käik teeb Tänaku olukorra veelgi keerulisemaks Merike Anderson: edu eeldab tahtmist ja vaimset tugevust Eesti hokiklubi läheb Endeni ja ärimeestega tippliigasse? Tallinn Viimased elanikud lahkuvad Kopli liinidelt Tarbija Istanbul algajatele Tartu Kliinikum müüb kesklinnas maju Väga hea töö tõi auväärse tunnustuse Rahajagamine tekitab kuue samba taga pingeid Emeriitprofessor Kalle Kasemaa: kõik religioonid propageerivad rahu, inimene rikub asjad Maestro hoidub popist ja pungist Lihtne asi, Kirjak ja kadunud aeg Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1932. aastal: «Riidekuningad» J.Citron ja K.Wachmann areteeritud

2 min lugemist

Tallinnast, 19.nov. Täna sai Tallinnas teatavaks uudis, mis tekitas põnevust seltskonnas ja erilist sensatsiooni ärilistes ja majanduslikkudes ringkondades. Saadi nimelt teada, et kohtuvõimude korraldusel on areteeritud Balti puuvillavabriku direktorid Isak Citron ja Konstantin Wachmann.

Härrad direktorid on suuremate laenude saamiseks näidanud äriseisu sihilikult suuremana kui see tõepoolest oli. Kui Kommertspank läks pankrotti ja hakati pangas asjaajamist lähemalt selgitama, sattusid ametivõimude pilgu alla ka need dokumendid, mille järgi neid hakati võrdlema teiste andmetega ja mis lõpuks viisid kuritegude avastamiseni.

Areteerimist oleks võidud läbi viia juba varem, kuid oodati Citroni tagasijõudmist. Kuna aga Wachmann tahtis välismaale sõita, siis oldi sunnitud teda piiril kinni pidama. Citron areteeriti Leedus reede hommikul Klaipedas, kus Balti puuvillavabrikul on oma osakond.

Isak Citron on sündinud 1879.a. Tallinnas juudisoost väikekaupmehe pojana. Noorest peast käis ta mööda maad ringi nahku üles ostmas. Hiljem tegi äri vana rauaga. Revolutsiooni ja okupatsiooni ajal õnnestusid temal mõningad valuuta operatsioonid. Ka oli ta Saksa okupatsioonivägede varustusvalitsuses silmapaistval kohal. Iseseisvuse alul hakkas Citron töösturiks, hiljem oli ta direktoriks Balti puuvillavabrikus, Sindi kalevivabrikus. A.S. Kreenbaltis, A.S. Unionis, «Eesti Niidis» ja Kommertspangas. Citronil on Tallinnas suuri kinnisvarasid.

Teine areteeritud direktor Wachman on sündinud Narvas 1886.a. puutöölise pojana. Ta on keskkooli hariduse saanud Peterburis. Hiljem siirdus praktikandina ja meistrina Venemaa riidetööstustesse, kus ta järkjärgult tõusis kuni ettevõtte juhatajani. 1920.a. valiti ta Balti puuvillavabriku juhatusse, hiljem tegutses tubakavabrik «Laferme’is» ja Sindi kalevivabrikus. Oli ka silmapaistvamaid tegelasi Eesti vabrikantide ühingus. Hiljem siirdus aga täie jõuga Citroni ettevõttesse, kus ta oli Citroni paremaks käeks. Wachmanni jõukus kasvas iseseisvuse aja jooksul muinasjutuliseks, mis väljendus tema luksusautodes ja luksusjahtides. Tema jaht «Tutti» tõi rahvusvahelistel võistlustel meie merispordi heaks võidupunkte.

Tulevaks suveks pidi temal valmima uus 50 milj. sendi väärtuseline luksusjaht, mis oleks täiesti võrreldav Ameerika multimiljonäride omaga ja millega Wachmann kavatses võtta ette reisi ümber maailma.

Ühenduses areteerimistega on Balti puuvillavabrik kaotanud pikemaks ajaks peremehed. On teada, et ettevõte on rohkesti koormatud riiklikkude võlgadega. Ühenduses sellega pärisime vastavatest asutustest järele, kuidas jääb peremeesteta jäänud varanduste valitsemisega. Ametiasutuste andmeil pole Balti puuvillavabriku seisukorras midagi katastrofaalset, mis põhjustaks kiiret vaheleastumist. Küsimus tuleb arvatavasti edaspidi valitsuses kaalumisele.

20.11.1932

Seotud lood
19.11.2015 21.11.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto