Sisukord
Arvamus
Postimees
21.11.2015
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Kolm päeva sünnipäevadeni Palju õnne Tagakülg Pidu jätkub: Suur-Karja tänava pubid said esialgse õiguskaitse Eesti lühiuudised Kallas loodab võita Tallinna jõuluturg rõhub kodumaisele Esikülg 22.11 «Agendijuhid» sundisid nuhkima Välismaa Euroopa kindlustab piiri Välismaa lühiuudised Arvamus Jaanus Piirsalu: terror ja avalikud kohad Postimees 1938. aastal: Inglismaa väljavaated pärast Müncheni rahu Juhtkiri: et Euroopas säiliks nii rahu kui ka vaba liikumine Digimaailma Robin Hood Peeter Langovitsi tagasivaade: Eesti avaldus Euroopa Liitu Positiivne Charlie Mees, keda vihkas tema oma perekond Piinlik lugu Priiduga Päeva karikatuur Paavo Väyrynen: Soomel oli ja on paremaid võimalusi kui euroliit Kultuur Luulehetk – hetk luules Kuidas saada iseendaks? Amokijooks üksinduse labürindis Nädala plaat. Lõpetatud pala klaverile Omal jõul läbi sovettide maa «Näljamängude» seeria kulmineerub õrna pauguga Jaak Joalast. Ausalt ja otsekoheselt Sport Eesti ujumislootust ei lubata EMile Kontaveit harjub suure mänguga, Kanepi jaoks oli õpetlik aasta Spordi lühiuudised Paar, kes sobib tantsupõrandale Tallinn Pidu jätkub: Suur-Karja tänava pubid said esialgse õiguskaitse Tarbija Töötaja rendile AK Nädala plaat. Lõpetatud pala klaverile Milline mees, ei väsi mammi Savisaart imetlemast Olev Remsu: Kaplinski fenomen Eestlased ja tšehhid – usukaaslased ateismis Pitsa paljastused vapustavad maailma Kohtumine lugejaga Viimane veerg Teeme rahval tuju paremaks Kuidas eestlased end ateistideks pidama hakkasid ja mida me tegelikult usume Arter Saara Kadak leidis sarja, mis viib une Heldur Tõnissoni pärand(us) Priit Pius ja Liis Lass «Mustast alpinistist»: ennast ekraanil on raske vaadata Vaikuse defitsiit Janek Joost usub, et on hing, mitte keha Eluteatri näitleja Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1938. aastal: Inglismaa väljavaated pärast Müncheni rahu

1 min lugemist

Postimehe kirjasaatjalt Londonist. Kui tahetakse, et pinge Euroopas üldiselt rahuneks ja meie maailmajaos viimaks ometi valitseks rahu ja usaldus, siis peab kähku lõpetama selle teekonna, millist alustati Münchenis 29. septembril. Peaminister ei lasknud kasvada sammalt neljariigi-kokkuleppele – Chamberlaini-Hitleri deklaratsioonile. Haruldase kiirusega järgnevad nüüd sündmused üksteisele.

Inglise kaugeulatuslik poliitika tähendas Münchenis revolutsioonilist pööret. Rahvasteliidu poliitika ja vana «kollektiivne julgeolek» olid juba ammugi kokku varisemas nende hoopide läbi, milliseid diktatuuririigid oskasid anda konklaavile Genfis, kuid alles pärast Münchenit võib öelda, et kogu Genfi unistus purunes. Ilma, et isegi Rahvasteliitu oleks informeeritud, tükeldati riik, mis oli üks kõige õilsamaid Rahvasteliidu mõtte kandjaid ja võib-olla tähtsaim nurgakivi kollektiivse julgeoleku poliitikas. Väikeriik, kord eriti iseteadev ja valjuhääleline maailmanõupidamistel, kadus nagu udukuju, Prantsuse Ida-Euroopa liidud varisesid kokku nagu kaartidest majad ja Moskva vari Euroopa kohalt tõmbus tagasi.

Muidugi võib öelda, et tegelikult Prantsuse liidusüsteemi täielik häving Ida-Euroopas vabastas Lääne-Euroopa relvavennad mitmest delikaatsest vastutussidemest, mis tekitasid seal rahutust, kuigi neid kunagi ei rõhutatud. Mida Neville Chamberlain Münchenis saavutas, oli lihtsalt, et tal õnnestus Euroopat välja manööverdada Kesk-Euroopa liiduohtudest, mis ähvardasid tõmmata Briti riigi sõtta, kus tal polnud kaitsta mingeid otseseid huvisid. Aga teiselt poolt ei saa jätta tähele panemata, et Prantsuse sõjaväelise seisundi nõrgestamine Saksa-Itaalia ühtse piiri loomise, samuti Tsehhi kindlustuste ja Väikeliidu purunemise läbi pidi otseselt mõjutama Briti riigi võimu. Mitte ainult selleks, et täita lünki, millised paljastas sõjamobilisatsioon septembris, vaid kindlasti samuti, et kaaluda üles need Prantsuse-Inglise ühise kaitse kahjud, millised tekkisid Müncheni kokkuleppe läbi.

21.11.1938

Seotud lood
    20.11.2015 23.11.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto