N, 8.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Mälumäng

Postimees
Mälumäng
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Küsimused:

1. 24. novembril 1918 tulid Tallinnas müügile esimesed Eesti postmargid, nn lillemustriga margid. Järgmistel päevadel olid margid müügil kõikjal Eestis. «Lillemustrimark» (Eesti nr. 1) oli trükitud roosa kivitrükivärviga. Mis oli Eesti esimese postmargi nimiväärtus?

2. Selle linna saunas on lauljatar Anne Veskil õigus end igal ajal tasuta pesta. Nimelt on Veski selle linna aukodanik. Milline Eesti linn on lauljatarile sellise au andnud? Linnal on üle 20 sõpruslinna, teiste hulgas Kallaste ja Ulaanbaatar. Linna tunnuslause on «Julge erineda». Muide, linnas on ka Orumetsa tänav.

3. Eesti regilauludes lauldakse ka maa värvist. Mis värvi on maa regilauludes?

4. Pärast nn oktoobrirevolutsiooni, 1917. aasta novembris toimunud Venemaa esimestel demokraatlikel vabadel valimistel valitud parlament – Ülevenemaaline Asutav Kogu – tuli kokku 1918. aasta jaanuaris. Bolševikud, kes nägid selle tegevuses ohtu, et Venemaast võib tõepoolest saada demokraatlik ja vaba riik, otsustasid Asutava Kogu tegevuse kiiresti lõpetada. Vastav ülesanne anti valvemeeskonna ülemale Anatoli Želežnjakovile, kes on ajaloos tuntud ka kui madrus Želežnjak. Mis põhjusel lõpetas madrus Asutava Kogu esimese ja ainsaks jäänud istungi?

5. Lutsukommidest meeldivad paljudele barbarissikommid. Millise taime marjad annavad neile kommidele omapärase ja meeldiva maitse?

------------------------------

Vastused:

1. Viis kopikat.

2. Maardu.

3. Maksakarva, mis võib tähendada punakaspruuni. «Lähme, lähme, käime, käime, käime teeda tipulista, maada maksakarvalista…»

4. Et valvemeeskond on väsinud.

5. Kukerpuumarjad. Kukerpuu (Berberis vulgaris), rahvapäraselt paburitski, paaberits jt.

Tagasi üles