Sisukord
Arvamus
Tänane leht
26.11.2015
Eesti Eestis on raske asüüli saada (1) Mälumäng Palju õnne Horoskoop Male Pärast 14 kuud on lootus alles Dilbert Rakvere keskväljakule kerkis jõulukuusk Lapsed ei taha konvoi saatel koolis käia Kooseluseaduse rakendamise eelnõu läbis esimese lugemise Tagakülg Terrorismi toetamises süüdistatavad rääkisid usuvaadetest Iga erakond saab oma Tallinnas hukkus ülekäigurajal veoki alla jäänud poiss Eesti lühiuudised Majanduse lühiuudised 26.11 Majandus Majanduse lühiuudised 26.11 Taxify muudatused teevad taksojuhid ärevaks Börsifirmat asus juhtima tuntud ettevõtete likvideerija Välismaa Välismaa lühiuudised Venemaa reageeris tigedalt, aga sõjaähvarduseta Relvad, raketid ja tankid: Leedu kaitseväe ostlemishoog Pettunud iraaklased lahkuvad Soomest Arvamus Lugejate kirjad: riigikontrolli mõttest ja rahvuslikust uhkusest Oliver Kund: Kadri ja Goebbels Juhtkiri: kooseluseadus – vägikaikavedu jätkub Postimees 1932. aastal: kas uus poliitiline erakond? Päeva karikatuur Mark Soosaar: aeg reformida Eestit ja euroliitu Venemaa ei ole huvitatud suhete rikkumisest Türgiga Priidu Pärna: kõik koos elavad paarid 1. jaanuaril notari juurde! Kultuur Vaata auhinnatud multikaid Postimehe kinos Sport Spordilühid Treenerid ja karjumine käivad käsikäes Tänak saab MM-sarjas ilmselt uue võimaluse Horvaatia kolmas veerandaeg nurjas Eesti võidulootuse Tarbija Mitte kuigi mugav mugavusteenus Tartu Ülikool valib IT-keskuse asukohta Portaal võrdleb koole kuiva statistika põhjal Kõrge müüri taha peitunud vana juudi surnuaed ilmus nähtavale Enn Veenpere: kalmistute eest hoolitsemine võtab aega ja raha Tartu hauaplatsid kolivad veebi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Priidu Pärna: kõik koos elavad paarid 1. jaanuaril notari juurde!

4 min lugemist
Priidu Pärna FOTO: Postimees.ee

Kooseluseaduse rakendusküsimuste arutelu parlamendis on järjekordne näide seadusloome vohamisest, kirjutab justiitsministri õigusloome nõukoja liige notar Priidu Pärna.

Tellijale Tellijale

Tahaks neilt pastakad ära korjata, oli esimene mõte, kui lugesin 38 riigikogu liikme algatatud kooseluseaduse rakendamise eelnõu. 50 lehekülge tihedat teksti ja 85 seaduse muudatused. ELi ühise põllumajanduspoliitika seadusest kuni veel jõustumata kooseluseaduse enda muudatusteni.

Ja seletuskiri on ka tasemel, mitte nagu kooseluseaduse puhul, kus kiirustamise tõttu on seletuskirja lõpus vaid peatükkide pealkirjad, mitte sisu.

On selge, et mõni nädal enne palju vaieldud õigusakti jõustumist on käimas kooseluseaduse teine menetlus parlamendis. Ei ole tegu pelgalt rakenduslike küsimustega, vaid sisulise debati jätkumisega teemal «kuivõrd peab kooselu olema võrdsustatud abieluga».

Kas kooselupartneril on samad pärimisõigused kui abikaasal või kas kooselupaar saab samuti esitada ühise tuludeklaratsiooni, ei ole ju rakenduslik tühi-tähi. Sellisteks aruteludeks tuleb aega võtta. Samuti tuleb arvestada, et ka niivõrd mahukas rakendamisseadus vajab aega sellega tutvumiseks, seadusel peavad olema omakorda rakendusmäärused ning infosüsteemid vajavad väljaehitamist andmevahetuse korraldamiseks.

Paljude jõulurahu on tõenäoliselt ohus. Rakendusakti massiivset «kõigi seaduste muutmise seadust» oleks saanud suures osas asendada ka palju valutuma õigusloomelise lahendusega. Võrdsustada olemasolevate seaduste tähenduses kooselupartneri õigused abikaasa õigustega ja seadust oleks olnud vaja muuta vaid seal, kus seda võrdsustamist poleks soovitud.

25.11.2015 27.11.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto