Sisukord
Arvamus
Tänane leht
26.11.2015
Eesti Eestis on raske asüüli saada (1) Mälumäng Palju õnne Horoskoop Male Pärast 14 kuud on lootus alles Dilbert Rakvere keskväljakule kerkis jõulukuusk Lapsed ei taha konvoi saatel koolis käia Kooseluseaduse rakendamise eelnõu läbis esimese lugemise Tagakülg Terrorismi toetamises süüdistatavad rääkisid usuvaadetest Iga erakond saab oma Tallinnas hukkus ülekäigurajal veoki alla jäänud poiss Eesti lühiuudised Majanduse lühiuudised 26.11 Majandus Majanduse lühiuudised 26.11 Taxify muudatused teevad taksojuhid ärevaks Börsifirmat asus juhtima tuntud ettevõtete likvideerija Välismaa Välismaa lühiuudised Venemaa reageeris tigedalt, aga sõjaähvarduseta Relvad, raketid ja tankid: Leedu kaitseväe ostlemishoog Pettunud iraaklased lahkuvad Soomest Arvamus Lugejate kirjad: riigikontrolli mõttest ja rahvuslikust uhkusest Oliver Kund: Kadri ja Goebbels Juhtkiri: kooseluseadus – vägikaikavedu jätkub Postimees 1932. aastal: kas uus poliitiline erakond? Päeva karikatuur Mark Soosaar: aeg reformida Eestit ja euroliitu Venemaa ei ole huvitatud suhete rikkumisest Türgiga Priidu Pärna: kõik koos elavad paarid 1. jaanuaril notari juurde! Kultuur Vaata auhinnatud multikaid Postimehe kinos Sport Spordilühid Treenerid ja karjumine käivad käsikäes Tänak saab MM-sarjas ilmselt uue võimaluse Horvaatia kolmas veerandaeg nurjas Eesti võidulootuse Tarbija Mitte kuigi mugav mugavusteenus Tartu Ülikool valib IT-keskuse asukohta Portaal võrdleb koole kuiva statistika põhjal Kõrge müüri taha peitunud vana juudi surnuaed ilmus nähtavale Enn Veenpere: kalmistute eest hoolitsemine võtab aega ja raha Tartu hauaplatsid kolivad veebi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mark Soosaar: aeg reformida Eestit ja euroliitu

2 min lugemist
Mark Soosaar. FOTO: PP

Restardita ei saa edasi ei Eesti ega Euroopa Liit. Viimast kinnitavad sellesügisesed lood nii Estonian Airi kui ka Katalooniaga. Rahvusliku minilennufirma juhtum veenab, et kui õnnestuks ülendada minister Arto Aas juhtima Euroopa haldusreformi, siis minimaalseks riigi suuruseks seaks ta tõenäoliselt vähemalt seitse miljonit elanikku. Air Baltic saaks alustada ihaldatud otselende kolmest Balti pealinnast ülejäänud pealinnadesse.

Tellijale Tellijale

Nagu praegu sallib minister väikesaari kui iseseisvaid omavalitsusi, nii laseks ta tõenäoliselt vabaks ka Kataloonia. Saaks ju Kataloonia oma seitsme miljoni elanikuga ning praegu veel Hispaania majandusmootorina hakkama ka omaette riigina.

Nali naljaks, aga usun siiralt, et suurem koostöö ja kaasamine on märksõnad, mille nimel tasub reformida nii Euroopat kui ka Eestit. Arto Aasa ja tema erakonna tunnustuseks on riigireformi tegelik avamine, numbriliste teetähiste esitamine. Nüüd tuleb Eestil kogu oma ajupotentsiaal mängu panna, et reform õnnestuks. Ehk teisisõnu, hüpoteetiliste arvudega – 4000, 5000, 11 000 hingelist ja 900 km2 suurused maalapid – žongleerimise asemel tuleb reform täita sisuga.

Vale on ehitada uut omavalitsussüsteemi tipust. Kas keegi on kunagi alustanud maja püstitamist katusest? Kui me ei taha liikuda isevalitsuse poole, tuleb KOVe vaadata kui hierarhilist demokraatlikku püramiidi, mis hakkab hästi tööle siis, kui alustame tema rajamist võimalikult laiast vundamendist.

25.11.2015 27.11.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto