Sisukord
Sport
Tänane leht
26.11.2015
Eesti Eestis on raske asüüli saada (1) Mälumäng Palju õnne Horoskoop Male Pärast 14 kuud on lootus alles Dilbert Rakvere keskväljakule kerkis jõulukuusk Lapsed ei taha konvoi saatel koolis käia Kooseluseaduse rakendamise eelnõu läbis esimese lugemise Tagakülg Terrorismi toetamises süüdistatavad rääkisid usuvaadetest Iga erakond saab oma Tallinnas hukkus ülekäigurajal veoki alla jäänud poiss Eesti lühiuudised Majanduse lühiuudised 26.11 Majandus Majanduse lühiuudised 26.11 Taxify muudatused teevad taksojuhid ärevaks Börsifirmat asus juhtima tuntud ettevõtete likvideerija Välismaa Välismaa lühiuudised Venemaa reageeris tigedalt, aga sõjaähvarduseta Relvad, raketid ja tankid: Leedu kaitseväe ostlemishoog Pettunud iraaklased lahkuvad Soomest Arvamus Lugejate kirjad: riigikontrolli mõttest ja rahvuslikust uhkusest Oliver Kund: Kadri ja Goebbels Juhtkiri: kooseluseadus – vägikaikavedu jätkub Postimees 1932. aastal: kas uus poliitiline erakond? Päeva karikatuur Mark Soosaar: aeg reformida Eestit ja euroliitu Venemaa ei ole huvitatud suhete rikkumisest Türgiga Priidu Pärna: kõik koos elavad paarid 1. jaanuaril notari juurde! Kultuur Vaata auhinnatud multikaid Postimehe kinos Sport Spordilühid Treenerid ja karjumine käivad käsikäes Tänak saab MM-sarjas ilmselt uue võimaluse Horvaatia kolmas veerandaeg nurjas Eesti võidulootuse Tarbija Mitte kuigi mugav mugavusteenus Tartu Ülikool valib IT-keskuse asukohta Portaal võrdleb koole kuiva statistika põhjal Kõrge müüri taha peitunud vana juudi surnuaed ilmus nähtavale Enn Veenpere: kalmistute eest hoolitsemine võtab aega ja raha Tartu hauaplatsid kolivad veebi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Treenerid ja karjumine käivad käsikäes

4 min lugemist
Kuigi Tartu Rocki peatreener Gert Kullamäe on enda sõnul vaikne vend, tuleb mängu ajal ikka häält teha. FOTO: Tairo Lutter

Igaüks, kes käinud mõnel korvpallimängul või ka mõnel koduliiga jalgpallimängul, teab, et treenerid on emotsionaalsed ja peaaegu kogu kohtumise ajal saavad nende häälepaelad kõvasti vatti. Treenerid ja karjumine käivad tihti käsikäes. See ei tähenda alati, et ollakse rahulolematud: mängijad on platsil lihtsalt kaugel ja publiku lärm segab samuti ning tavalist häält seetõttu ei kuuldaks. Peale mängude tuleb juhendajatel häälekas olla ka treeningutel. Nii nädalast nädalasse ja aastast aastasse toimides võivad häälepaeltele tekkida kahjustused.

Tellijale Tellijale

Postimees vestles Eesti treeneritega, et teada saada, kuidas neil häälega lood on, samuti uurisime, mida arvab treenerite pidevast karjumisest arst.  

Normaalse häälega rääkimisel vibreerivad meeste häälepaelad 110 kuni 115 korda sekundis, naistel umbes 200 korda. Karjudes tõukuvad häälepaelad tugevasti üksteise vastu ja sellest võivad tekkida verevalumid, millest võivad pideva ülekoormuse tagajärjel areneda paksendid. Paksendite tõttu ei saa häälepaelad korralikult sulguda ning hääl läheb kähedaks. Mõnel treeneril läheb hääl ära mitu korda aastas ja nii igal hooajal. Kui vigastus on juba väga suur, võib hääl kähisevaks ja kõlatuks jäädagi.

25.11.2015 27.11.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto