Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
26.11.2015
Eesti Eestis on raske asüüli saada (1) Mälumäng Palju õnne Horoskoop Male Pärast 14 kuud on lootus alles Dilbert Rakvere keskväljakule kerkis jõulukuusk Lapsed ei taha konvoi saatel koolis käia Kooseluseaduse rakendamise eelnõu läbis esimese lugemise Tagakülg Terrorismi toetamises süüdistatavad rääkisid usuvaadetest Iga erakond saab oma Tallinnas hukkus ülekäigurajal veoki alla jäänud poiss Eesti lühiuudised Majanduse lühiuudised 26.11 Majandus Majanduse lühiuudised 26.11 Taxify muudatused teevad taksojuhid ärevaks Börsifirmat asus juhtima tuntud ettevõtete likvideerija Välismaa Välismaa lühiuudised Venemaa reageeris tigedalt, aga sõjaähvarduseta Relvad, raketid ja tankid: Leedu kaitseväe ostlemishoog Pettunud iraaklased lahkuvad Soomest Arvamus Lugejate kirjad: riigikontrolli mõttest ja rahvuslikust uhkusest Oliver Kund: Kadri ja Goebbels Juhtkiri: kooseluseadus – vägikaikavedu jätkub Postimees 1932. aastal: kas uus poliitiline erakond? Päeva karikatuur Mark Soosaar: aeg reformida Eestit ja euroliitu Venemaa ei ole huvitatud suhete rikkumisest Türgiga Priidu Pärna: kõik koos elavad paarid 1. jaanuaril notari juurde! Kultuur Vaata auhinnatud multikaid Postimehe kinos Sport Spordilühid Treenerid ja karjumine käivad käsikäes Tänak saab MM-sarjas ilmselt uue võimaluse Horvaatia kolmas veerandaeg nurjas Eesti võidulootuse Tarbija Mitte kuigi mugav mugavusteenus Tartu Ülikool valib IT-keskuse asukohta Portaal võrdleb koole kuiva statistika põhjal Kõrge müüri taha peitunud vana juudi surnuaed ilmus nähtavale Enn Veenpere: kalmistute eest hoolitsemine võtab aega ja raha Tartu hauaplatsid kolivad veebi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tartu hauaplatsid kolivad veebi

3 min lugemist
Rist. FOTO: Margus Ansu

Kalmistu kontori arvutid töötavad praegu n-ö kiviaegse operatsioonisüsteemi programmiga. Juhataja Enn Veenpere on astunud koostöös Tartu linnavalitsuse infotehnoloogia teenistusega samme digiajastu poole.

Tartu kalmistud olid küllap esimesed Eesti kalmistud, kus tehti elektrooniline register – 1990. aastate keskel. «See oli kapitaalne töö ja mingil moel töötab veel praegugi,» ütles Veenpere. «See tähendab, et on olemas kalmistuplaanid ja andmebaas, mida me kasutame iga päev kõigi toimingute tegemiseks.»

Oma lahendus või Haudi

Praegu käib linnavalitsuses arutelu, kas minna üle üle-eestilisele kalmistute teabeplatvormile Haudi või teha oma, unikaalne lahendus. «Kummalgi võimalusel on plussid-miinused, aga selge on see, et otsus tuleb langetada kõige kiiremas korras ja asi ära teha,» ütles Kalmistu juhataja.

Sellega seoses peab tema sõnul kalmistud korralikult üle mõõtma ning vanadest andmebaasidest ja kaartidest tuleb võtta üle see, mis seal on olemas, et teha suur hüpe uuele tasemele.

«Ühest küljest on seda tarvis selleks, et Kalmistu töötajad ise saaksid pidada registrit nii, nagu see on nõutav, ja teisest küljest peab olema kõikidel soovijatel võimalus infot otsida,» lisas ta. «Praegu on küsijaid peaaegu iga päev.»

Eesti omavalitsused on samasisulised elektroonilised andmebaasid lahendanud omamoodi. Väga paljudes kohtades ei ole üleüldse mingisugust elektroonilist registrit, aga näiteks Tallinnast alguse saanud Haudi süsteemile on läinud Pärnu ja mitmed teised omavalitsused.

«Igasuguste infosüsteemide väärtus sõltub sellest, kuidas sinna on andmeid sisestatud,» selgitas Veenpere. «Kui ikka andmed on valed, ei ole kasu sellest, kui saab sinna veebis pöörduda ja midagi uurida. Nii et andmebaasid on erinevad ja korralikku üleriigilist ülevaadet ei ole.»

Kui aga on olemas korralik andmebaas ja infosüsteem, annab juhataja sõnul selle peale ehitada mida iganes, kuni rakendusprogrammideni välja.

Selline veendunud häälel esitatud väide tugineb kogemusele, mida Veenpere on saanud kuue tööaasta jooksul Regios enne Kalmistu juhataja kohale asumist. Ta tegeles seal geoinfosüsteemidega, kusjuures viimasel ajal oli intelligentsete transpordisüsteemide ekspert.

«Et mulle on see valdkond tuttav, on mul praegu mõnes mõttes natuke lihtsam aidata Kalmistul infosüsteemi üles ehitada nii, et see oleks kõigiti mugav kasutada ja tulevikus ka jätkusuutlik,» lisas ta.

Ent nagu selgus, ei tähenda see seda, et kui näiteks kolme aasta pärast minna Raadi kalmistu väravasse, võtta telefon taskust ja tippida otsingusse Telleri kabel, juhatabki telefon omaniku sinna.

Nutitelefoniga kalmistule

«GPSiga ta ei juhata, sest meil on metsakalmistud ning siinne puudevõra on sedavõrd tihe, et nutitelefoni GPS ei suuda asukohta kuigi hästi määrata,» ütles Veenpere. «Küll aga võib juhtuda, et kolme aasta pärast on võimalik vaadata telefonist infot kuulsate inimeste haudade või kunstimälestiste kohta.»

Kalmistu juhataja tõi ka sellise näite, et kuna nutitelefon on ühenduses internetiga, saab näiteks vanaema hauda otsides kõigepealt järele vaadata, kuhu platsile ta on maetud, ja siis juba liikuda sinna kaardi abil.

«Aga kõigepealt tuleb meil ehitada üles nüüdisaegne andmebaas, mis ei ole odav lõbu. Ja ega peale linna eelarve siin mingisuguseid võimalusi ei ole. Linn peab selle kulutuse tegema,» ütles Enn Veenpere.

Otsus poole aasta jooksul

Tartu linnavalitsuses on asjaga kõige rohkem kursis linnakantselei infotehnoloogia teenistuse geoinfosüsteemide peaspetsialist Tiiu Kelviste, kes on selles ametis alles tänavu augustist.

«Mina näen, et Haudi lahendus on üsna piiratud võimalustega. Tartu kalmistutel on päris palju, mida saaks kajastada, ja lisavõimalusi, kuidas seda avalikkusele esitada. Praegune Haudi lahendus jääb natuke kitsaks,» ütles ta. «Mina arvan küll, et linnal peaks olema unikaalne lahendus.»

Valiku tegemine ehk otsuse langetamine linnavalitsuses seisab Kelviste sõnul praegu juriidiliste aspektide ja vajalike investeeringute taga. Nüüdisaegse andmebaasi ülesehitamine nõuab raha ja aega.

«Ma arvan, et otsus, mis teed minnakse, tekib lähema poole aasta jooksul,» ütles Tartu geoinfosüsteemide peaspetsialist. «Aga see, kuna jõuavad sinna kõik andmed ja millal see muutub laiemat huvi pakkuvas osas avalikult kättesaadavaks, võtab rohkem aega.»

Seotud lood
25.11.2015 27.11.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto