Sisukord
Kommentaar
Tänane leht
26.11.2015
Eesti Eestis on raske asüüli saada (1) Mälumäng Palju õnne Horoskoop Male Pärast 14 kuud on lootus alles Dilbert Rakvere keskväljakule kerkis jõulukuusk Lapsed ei taha konvoi saatel koolis käia Kooseluseaduse rakendamise eelnõu läbis esimese lugemise Tagakülg Terrorismi toetamises süüdistatavad rääkisid usuvaadetest Iga erakond saab oma Tallinnas hukkus ülekäigurajal veoki alla jäänud poiss Eesti lühiuudised Majanduse lühiuudised 26.11 Majandus Majanduse lühiuudised 26.11 Taxify muudatused teevad taksojuhid ärevaks Börsifirmat asus juhtima tuntud ettevõtete likvideerija Välismaa Välismaa lühiuudised Venemaa reageeris tigedalt, aga sõjaähvarduseta Relvad, raketid ja tankid: Leedu kaitseväe ostlemishoog Pettunud iraaklased lahkuvad Soomest Arvamus Lugejate kirjad: riigikontrolli mõttest ja rahvuslikust uhkusest Oliver Kund: Kadri ja Goebbels Juhtkiri: kooseluseadus – vägikaikavedu jätkub Postimees 1932. aastal: kas uus poliitiline erakond? Päeva karikatuur Mark Soosaar: aeg reformida Eestit ja euroliitu Venemaa ei ole huvitatud suhete rikkumisest Türgiga Priidu Pärna: kõik koos elavad paarid 1. jaanuaril notari juurde! Kultuur Vaata auhinnatud multikaid Postimehe kinos Sport Spordilühid Treenerid ja karjumine käivad käsikäes Tänak saab MM-sarjas ilmselt uue võimaluse Horvaatia kolmas veerandaeg nurjas Eesti võidulootuse Tarbija Mitte kuigi mugav mugavusteenus Tartu Ülikool valib IT-keskuse asukohta Portaal võrdleb koole kuiva statistika põhjal Kõrge müüri taha peitunud vana juudi surnuaed ilmus nähtavale Enn Veenpere: kalmistute eest hoolitsemine võtab aega ja raha Tartu hauaplatsid kolivad veebi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Oliver Kund: Kadri ja Goebbels

2 min lugemist
Oliver Kund FOTO: SCANPIX

«Just nagu Goebbelsi propaganda!» põrutas Keskerakonna liider Edgar Savisaar Rahvusringhäälingu pihta. Aasta oli 2008 ja Savisaarele tundus, et ETV kavalpead olid teledebatti kokku lõigates jätnud Mart Laarist meelega kukupai, temast aga kraakleja mulje.

Sellega Savisaare sapp veel ei jahtunud: samas blogipostituses said koosa nii eratelekanalid kui ka kirjutavad ajakirjanikud, kellest mõjukamad 10 protsenti olevat poliitiliselt arranžeeritud. Peamiselt Andrus Ansipi poolt, kelle toetus oli pronkssõduri afääri järel häirivalt kõrgele kerkinud.

Aasta hiljem pidas Savisaar Eesti Ajalehtede Liidu konverentsil juba kibeda epistli korruptsioonist meedias. See lõppes moraaliga: «Jätke enesele meelde – tasakaalutu meedia toodab tasakaalutut ühiskonda.» Edasine on juba ajalugu: Savisaar tellis linna eelarvest 90 000 krooni eest meediauuringu, tugevdas Kesknädala ridu ja pani tööle Tallinna TV.

Sõnad Goebbelsi propagandast tulid kõverpeeglina taas meelde sel nädalal, kui Tallinna TV ja Kesknädal keerasid viimase vindini süüdistused Edgar Savisaare poliitilise tütre ja esimehevalimiste konkurendi Kadri Simsoni suunal.

Kui uskuda Keskerakonna häälekandjas avaldatut, on nende enda fraktsiooni esimehest kujunenud karjerist ja süümepiinadeta valetaja, kelle eesmärk pole muud kui erakonna mutta tampimine ja ise ministriprouaks saamine. Ka Tallinna TVs käib Simsoni varem öeldud väidete uude kastmesse panek sisuliselt iga päev.

Esmaspäeval Eesti Päevalehele antud usutluses tunnistas Kesknädala peatoimetaja Urmi Reinde punastama paneva aususega, et töötatakse Savisaare meeskonna palvel. Leht olevatki võitlusrelv ja «demokraatia ainult eneseõigustus».

Minu jutu mõte pole siinkohal Savisaare demoniseerimises, vaid katses näidata, et Goebbels peitub viisis, kuidas selline erakonnameedia mudel on üles ehitatud. Erakonna väljaanded ei ole Pressinõukogu ees aruandekohustuslased. Kui nende tööd juhib nähtamatu käsi, tekib kiirelt olukord, kus käib jõuline laimukampaania, ent selle eest ei kanna vastutust mitte keegi.

Kuigi erakonna häälekandja pole klassikalises mõttes ajakirjandus, on lääne ajaloos raske leida pretsedenti, kus partei oleks läinud ühemõtteliselt sõtta omade vastu.

Muu hulgas võidakse olla sellega rikkunud koguni Keskerakonna põhikirja nelja punkti. Annab ju viimane igale liikmele õiguse avaldada arvamust erakonna kõigis asjades, võtta osa tema isikuga seotu aruta­misest, taotleda erakonnalt toetust ja pöörduda oma õiguste kaitseks partei institutsioonide poole.

Ilmselt oli Simson arvestanud, et igal revolutsioonil on komme süüa iseenda lapsed ja esimesed pannid pannakse tulele just erakonna väljaannetes. Samas pole pühapäevase kongressi eel lahti rullunud sisesõda pelgalt Keskerakonna asi. Parafraseerides Savisaart: sisedemokraatiata erakond toodab lõpuks ka sisedemokraatiata ühiskonda.

Seotud lood
    25.11.2015 27.11.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto