Serbia teadur: me pole ksenofoobne riik, meil on puudus ressurssidest

4 min lugemist
  • Isegi kui pagulased töötavad, ei teeni nad piisavalt eluaseme soetamiseks.
  • Serblastele pole praegune migrandivool ajalooliselt midagi uut.
  • Sarnaselt Lähis-Ida migrantidele tõmbab ka Kagu-Euroopa elanikke Saksamaa.
  • Enamik majandusmigrante endisest Jugoslaaviast tuleb ELi Kosovost ja Bosniast.
Belgradi mõttekoja Balkan Trust for Democracy direktor Gordana Delić. FOTO: Kadri Veermäe

See, et Euroopa Liit annaks Serbiale vastutasuks abile rändekriisi lahendamisel kiirema liitumisperspektiivi, pole mingi poliitiline lehmakauplemine, vaid tänapäeva reaalsusega arvestamine, arvas intervjuus Postimehele Belgradis asuva mõttekoja Balkan Trust for Democracy direktor Gordana Delić.

Tellijale Tellijale

-Praegu liiguvad tuhandeid Lähis-Ida migradid läbi Serbia Euroopa Liidu poole, kuid pagulasprobleem pole Serbiale endale sugugi võõras – vaid paari aasta eest oli siin tuhandeid 1990. aastate sõjapõgenikke, kel polnud oma kodu, vaid kes elasid pagulaslaagris.

2004. aastal oli Serbia põgenike kogukonna suuruse poolest maailmas teine riik. Ainuüksi 200 000 serblast oli tulnud Horvaatiast, tuldi ka Bosniast, Kosovost. Vaeses, rahvuslike konfliktide käes kannatavas ja majanduslikult lõhki kistud sõjajärgses riigis oli väga keeruline tegeleda inimeste tagasilõimimisega ja nii on meil veel tänapäevalgi põlvkondade kaupa pagulaslaagrites sündinud inimesi. Ka leidub praegugi teismelisi, kes on kogu oma elu laagris veetnud ja kes elavad oma vanematega siiani seal keskustes, sest elamispinnad on Serbias kallid. Kuigi ka pagulaslaagri inimesed käivad tavaliselt tööl, ei suuda nad kunagi teenida nii palju raha, et endale eluaset osta – sellest ei pruugi jätkuda isegi üürimiseks. Keskmine sissetulek Serbias on 250 eurot kuus ja hinnad on enam-vähem samasugused nagu näiteks Eestis. Gaasi- ja bensiinihind sõltub maailmaturust, nii et väga raske on hakkama saada.  

01.12.2015 03.12.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto