Sisukord
Eesti
Postimees
02.12.2015
Eesti Kõige vaiksem ööpäev elus Mälumäng Miks mägedesse? Horoskoop Male Palju õnne Dilbert 126 kultuuriinimest ihkab pääseda loojapalgale Tagakülg Vantaa tulistamises osalesid eestlased Eesti lühiuudised Igapäevasel ilmavaatlemisel on Eestis pikk ajalugu Venemaa hoiab küberrelvi varuks Horoskoop Majandus Eestisse võidakse rajada andmeplatvorm satelliitidele Majanduse lühiuudised Eestis kurikuulus Ernesto Preatoni hakkab Siberis äri ajama Välismaa Venemaa hoiab küberrelvi varuks Viimane kadalipp enne ELi jõudmist Välismaa lühiuudised Serbia teadur: me pole ksenofoobne riik, meil on puudus ressurssidest Eikellegimaa asulast Serbias voolab läbi tuhandeid migrante Arvamus Tarmo Noop: härra Ossinovski, lõhkuge see usaldamatuse müür Erkki Bahovski: raudrusikas või küps vili? Raul Rebane: kus Edgar Savisaar eksis? Rahvusmõtte kandja Arvo Valton rääkis väest Juhtkiri: virtuaalsõja õppetunnid Siiri Liiva: jahtides jõulurõõmu Postimees 1923. aastal: suhetest idanaabriga Kultuur 126 kultuuriinimest ihkab pääseda loojapalgale Sport Eesti autospordikoondis – sümboolne, kuid vajalik Spordi lühiuudised Eesti võrkpallurid Euroopat vallutamas Tallinn Eikellegimaa asulast Serbias voolab läbi tuhandeid migrante Tarbija Arstide keeleoskuse probleem ei puuduta vaid võõrarste Tartu Vanade väärtuste taastajad kolisid Emajõel hakkab suvel rahvast sõidutama veebuss Tartu restoranidel pole teravaimasse tippu asja Koolid ootavad linlasi jõululaadale Eesti režissöör filmis loo Ida-Ukrainast Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kõige vaiksem ööpäev elus

9 min lugemist
AGMP fotod päästetöödest praos. Esiplaanil varisenud lumesild hunnikus, sama taustal. FOTO: Erakogu

Ligi 30 tundi Peruus Tocllaraju mäel jäälõhes päästmist oodanud Annemai Märtson püüdis pärast 25 meetri sügavusele prakku kukkumist hüüda oma kaaslasi. «Vastust ei tulnud, kõik oli vaikne ja jäi vaikseks.» Allan Valge ning Jane ja Tarmo Riga hukkusid. Austuse ja tänutundega oma elukaaslase ja teekaaslaste ning abistajate vastu räägib Annemai võitlusest iseenda ja suurima ettearvamatu jõu – loodusega.

Tellijale Tellijale

Sa olid pärast kukkumist rinnuni lume sees. Mida sa esmalt püüdsid teha? Oli mingitki märki kaaslastest?

Maandusin poolpüstises asendis prao põhja, olles rindkere ülaosani lume ja jäärusu sees. Varingust mäletan suure jääkamaka kukkumist vastu kiivrit, mis lõi selle peast ja päikeseprillid eest. Eks see viimane refleks, millega me elust kinni hoiame, on hingetõmme. Ahmisin õhku, kuna peale langenud raske lumi lõi justkui kopsud õhust tühjaks. Kui sain uuesti hingata, jõudsin lühikese hetke vältel tunda elusolemisest rõõmu. Arvasin, et mina ainsana kukkusin prakku. Hüüdsin oma kaaslasi. Vastust ei tulnud, kõik oli vaikne ja jäi vaikseks.

Mõistsid, mis on juhtunud.

Pead kuklasse ajades ja prao mõõtmeid hinnates sain tegelikult kohe aru, et nad pidid ka sellega koos varisema. Lõhe oli hiigelsuur – ülevalt poolt laienev nagu koobas, laiemast kohast seitse kuni kümme meetrit lai, prao ülemised servad hoidsid karniisidena ehk eenduvate servadena koomale, servad üksteisest umbes kolme meetri kaugusel. Lumega kaetud jääsild oli täies ulatuses sisse varisenud. Pragu avanes mõlemale poole nii kaugele, kui silm ulatus. Olin langenud prao avatud ossa, kus sillarususid ei olnud.

Kuidas sa püüdsid end elus ja ärkvel hoida?

01.12.2015 03.12.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto