Postimees 1919. aastal: hariduspõllu harimine Petserimaal

Petserist. Rajamaaelust. Nii mahajäetud nurka kui Petserimaa, pole Eesti Vabariigis ka tulega otsides mitte. Täiesti pime, tagurlane urgas, kus käiaks pikas valges rüüs, kirjudes kinnastes, spekuleeritakse soola, või ja hanshaga ning oodetakse peastjaid.

23. skp. oli üleüldine Petserimaa kooliõpetajate koosolek reaal-gümnaasiumi ruumides. Harutati kõiksugu küsimusi, jõulu puhkeaega, haridusest väljaspool kooli jne. Mindi paljudes ostustes lahku. Tuli isegi ette, et Eesti õpetajad ennast grupeerinud, sest Vene õpetajates käib mingisugune muinasjutuline toon läbi, mille helid sarnased on laulule «Внизь по матушке по Волге». Iseäranis tulisena töötajana Eesti hariduspõllul oleks Eesti ministeeriumist noor õpetaja P. Kõik asusid kindlale seisukohale. Et rohkem eneste vahel tutvuneda ja haridusalal ühelmeelel töötada, peeti Eesti õpetajate poolt 24. skp. omavaheline koosolek ära.

Üleüldine kooliõpetajate koosolek lõppes väikese teeõhtu ja tantsuga. Ka paljud kutsutud külalised võtsid sellest osa. Lõpuks lauldi: «Mu isamaa, mu õnn ja rõõm!»

Väga soovitav oleks, et niisuguseid õhtuid siin rajamaal sagedamini saaks ära peetud, mis meie jõudusid ühisele tööle ergutaks. Linda. 4.12.1919

Seotud lood
03.12.2015 05.12.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto