P, 10.12.2023

Matemaatiline meditatsioon

Margus Haav
, kultuuritoimetuse toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Floating Points- Elaenia
Floating Points- Elaenia Foto: Kuvatõmmis

Floating Points

Elaenia

Pluto

Hinne: 4

Floating Points ehk Sam Shepherd ehk antitees EDMile on endale kõvasti krediiti kogunud kesköö-DJna ja seda süvendanud oma esimeste klubijazz’i singlite ja EPdega. Oma unenäost inspireeritud debüütalbumil purjetab ta vanal tuttaval ambientlikult romantilisel ookeanil, mille improvisatsioonilised free-jazz-allhoovused on kõige paremini hoomatavad kümneminutilises kompositsioonis «Silhouettes (I, II & III)». Vaatamata sellele pikale palale on album üllatavalt lühike, veidi üle 40 minuti.

Shepherd on õppinud klassikalist muusikat ega jäta õpitut kasutamata, ja ülepea ei ole korrektne määratleda tema stiili ühe kitsa žanri piirides. Ühtlasi ei lase ta end ka ajaliselt kammitseda, «Elaenia» kõlab nii, nagu oleks see salvestatud 1970ndatel. Või 80ndatel. Või aastal 2025. Võimalik, et just universaalne, kuid vaieldamatult isikupärane ajatus on see, mis on tõstnud selle albumi tänavustes edetabelites kõrgetele positsioonidele. «Elaenia» tonaalsus on meeldivalt tagasihoidlik, loogika suisa matemaatiliselt struktureeritud, kuid vaim vaba ja ilus.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles