Sisukord
Arvamus
Postimees
05.12.2015
Eesti Horoskoop Male SUUR NÄGU: Poliitika pole sport Dilbert Palts keelaks IRLi liikmetel Tallinna TVs esineda Eesti suurendab osalust Mali missioonil Poliitmängud jätavad Partsi eurokohata Kultuurikatlas jagati tänavusi arhitektuuripreemiaid Üle 650 roboti ootavad TTÜ spordihoones huvilisi Loomaaia vanim kollane anakonda sai uue kodu Kohtunike palkamise kord muutub lihtsamaks Eesti lühiuudised Karis: Partsi kogemus on piisav tööks kontrollikojas Mälumäng Schengeni lepingut ei peatata Palju õnne Intervjuu Urmas Viilmaga: teiste mõistmiseks peab ennast tundma Välismaa Moskva ja Kiievi rahata on Minsk plindris Välismaa lühiuudised Arvamus Marti Aavik: ärge trööbake Euroopat Wolfgang Wagner: moslemite kiiret kohanemist Euroopas ei tasu loota Ene Pajula veste: Mammi ütleb: ära lihtsalt alusta VÄIKE NÄGU: Isainstinkt Juhtkiri: nagu laps leluga SUUR NÄGU: Poliitika pole sport VÄIKE NÄGU: Mees, kellele loodetakse Päeva karikatuur VÄIKE NÄGU: Lahja jõulukink Postimees 1911. aastal: õigesti ära tuntud riigisihid Kultuur Luulehetk – hetk luules Kas on kerge olla geenius? Põlvkondi siduva hobi kiituseks! Miks mitte vahtida võõraid elusid Jutulehe Lõbulisa kohtub Vladimir Ilitšiga Läti sõprade hea vana ilm Mitte ainult jänestest Nädala album. Miljonid koopiad veerandeakriisi Aja auk. Tumedate klaasidega hääl Sport Euroopa kaheksas mees Tribuntsov: finaalis läks iga pöördega raskemaks Spordi lühiuudised Jüri Tamm: kergejõustik vajab ellujäämiseks muutusi Renault võtab Lotuse üle ja naaseb meeskonnana vormel-1 sarja Talihärmi hommik: kohvi asemel intervalltreening Tarbija Õppepuhkused tekitavad küsimusi AK Põlvkondi siduva hobi kiituseks! Wolfgang Wagner: moslemite kiiret kohanemist Euroopas ei tasu loota Nädala album. Miljonid koopiad veerandeakriisi Einsteini vigurpiparkoogid. Sada aastat üldrelatiivsust Euroopa Toetab Juhan Partsi! Aja auk. Tumedate klaasidega hääl Akadeemikud lähevad näosaatesse Viimane veerg Teeme rahval tuju paremaks Rein Veidemann: eenduv ja taanduv horisont ERSP ja Isamaa ühinevad Arter Tiit Vähi: kogu aeg tuleb elus pöördeid juurde Pidu lossis, mis nakatas eestlasedki Muusikast mõjutatud Helen Sildna Viis aastat hirmsat elu Margit Härma: hirmus ilus jõuluaeg «Kahe mehe mahalaskmine polnud tol ajal mingi uudis!» Su nägu paistab tuttav Jan Uuspõld: kui palju me tänapäeval üldse oma mõtteid rääkida tihkame? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1911. aastal: õigesti ära tuntud riigisihid

1 min lugemist

Emakeele õigused riiginõuukogu kommisjonis maha maetud. Riigivolikogu võttis uues algkoolide seaduses § 17. vastu, kus üteldakse, et neis kohtades riigis, kus segakeelne rahvas elab, luba on algkoolides kohalikkudes keeltes õpetust anda. Parempoolsete tagurlaste vaistuvaidlejad jäivad siin vähemusesse.

Kohe tõusis aga kartus, et see inimlik ja õiglane seadusemäärus riiginõuukogus rohkem vastaseid leiab kui duumas. Need kartused näivad täide minevat. Vähemalt on riiginõuukogu kooliasjade kommisjon selle punkti tagasi lükanud.

Nagu päälinna lehed teatavad, oli asi laupäev 3. nov. riiginõuukogu kommisjonis ees.

On siis veel aega, emakeele õiguste kaitsmiseks välja astuda. Seda peaksivad viibimata kõik «võõrad rahvad» tegema. Mõtete sõelumine ajalehtedes, märgukirjade saatmine, resolutsionid koosolekutel jne. on abinõuud, millega ka väljaspool seadusandlisi asutusi seisjad seaduse hääks tööd võivad teha.

Ja seda peab tegema igaüks, kellele oma rahva tulevik ja terve riigi korralik edenemine ja arenemine kallis on. Võimata on sääl vaikida, kui avalikult seda põhjusmõtet kui suurt riigitarkust välja kuulutatakse, et vaba iseloomu ja selge mõistuse ja tundmuse väljaarendamine mitte esimeses joones rahvakooli ülesanne ei pea olema, vaid üle inimese seista riigisihid, mida muidugi igaüks oma viisil mõistab. Õigesti ära tuntud riigisihid ei või muud soovida kui seda, mis kasvatusteadus inimese kasvatuse kohta ette määrab.

05.12.1911

Seotud lood
    04.12.2015 07.12.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto