Sisukord
Nädala näod
Postimees
05.12.2015
Eesti Horoskoop Male SUUR NÄGU: Poliitika pole sport Dilbert Palts keelaks IRLi liikmetel Tallinna TVs esineda Eesti suurendab osalust Mali missioonil Poliitmängud jätavad Partsi eurokohata Kultuurikatlas jagati tänavusi arhitektuuripreemiaid Üle 650 roboti ootavad TTÜ spordihoones huvilisi Loomaaia vanim kollane anakonda sai uue kodu Kohtunike palkamise kord muutub lihtsamaks Eesti lühiuudised Karis: Partsi kogemus on piisav tööks kontrollikojas Mälumäng Schengeni lepingut ei peatata Palju õnne Intervjuu Urmas Viilmaga: teiste mõistmiseks peab ennast tundma Välismaa Moskva ja Kiievi rahata on Minsk plindris Välismaa lühiuudised Arvamus Marti Aavik: ärge trööbake Euroopat Wolfgang Wagner: moslemite kiiret kohanemist Euroopas ei tasu loota Ene Pajula veste: Mammi ütleb: ära lihtsalt alusta VÄIKE NÄGU: Isainstinkt Juhtkiri: nagu laps leluga SUUR NÄGU: Poliitika pole sport VÄIKE NÄGU: Mees, kellele loodetakse Päeva karikatuur VÄIKE NÄGU: Lahja jõulukink Postimees 1911. aastal: õigesti ära tuntud riigisihid Kultuur Luulehetk – hetk luules Kas on kerge olla geenius? Põlvkondi siduva hobi kiituseks! Miks mitte vahtida võõraid elusid Jutulehe Lõbulisa kohtub Vladimir Ilitšiga Läti sõprade hea vana ilm Mitte ainult jänestest Nädala album. Miljonid koopiad veerandeakriisi Aja auk. Tumedate klaasidega hääl Sport Euroopa kaheksas mees Tribuntsov: finaalis läks iga pöördega raskemaks Spordi lühiuudised Jüri Tamm: kergejõustik vajab ellujäämiseks muutusi Renault võtab Lotuse üle ja naaseb meeskonnana vormel-1 sarja Talihärmi hommik: kohvi asemel intervalltreening Tarbija Õppepuhkused tekitavad küsimusi AK Põlvkondi siduva hobi kiituseks! Wolfgang Wagner: moslemite kiiret kohanemist Euroopas ei tasu loota Nädala album. Miljonid koopiad veerandeakriisi Einsteini vigurpiparkoogid. Sada aastat üldrelatiivsust Euroopa Toetab Juhan Partsi! Aja auk. Tumedate klaasidega hääl Akadeemikud lähevad näosaatesse Viimane veerg Teeme rahval tuju paremaks Rein Veidemann: eenduv ja taanduv horisont ERSP ja Isamaa ühinevad Arter Tiit Vähi: kogu aeg tuleb elus pöördeid juurde Pidu lossis, mis nakatas eestlasedki Muusikast mõjutatud Helen Sildna Viis aastat hirmsat elu Margit Härma: hirmus ilus jõuluaeg «Kahe mehe mahalaskmine polnud tol ajal mingi uudis!» Su nägu paistab tuttav Jan Uuspõld: kui palju me tänapäeval üldse oma mõtteid rääkida tihkame? Meelelahutus Koomiks Sudoku

SUUR NÄGU: Poliitika pole sport

2 min lugemist
FOTO: Illustratsioon: Andrus Peegel

«See on hea valimisvõit. Ka ühe häälega oleks olnud hea valimisvõit,» viskas Edgar Savisaar ajakirjanikele, kui möödunud pühapäeval Tondiraba jäähallis peetud Keskerakonna kongressilt lahkus.

Savisaar tõesti võitis. Öeldus peegeldub Keskerakonna esimehe arusaam ja õieti kogu tema olemus. Spordis otsustab sajandiksekund või millimeeter olümpiakulla. Kuid Savisaar ei saatnud litrit viimasel hetkel vastase väravasse. Ta valiti taas Eesti suurima erakonna esimeheks. Poliitika pole sport, vaid kompromisside kunst.

Ühe häälega võit annab tõepoolest organisatsioonis juhikoha, aga see ei tähenda sugugi alati liidriks olemist. Õhtumaa demokraatlik liider peab olema suuremeelne. See tähendab, et ta on valmis eesotsas seistes olema ka nende juht, kelle vaated ei lange kõiges tema omadega kokku.

Savisaare arusaam suuremeelsusest väljendub kongressi eel erakonnakaaslastele saadetud kirjas, milles ta ühe erakonna liikme küsimustele vastates teatas, et tema arvates ei peaks Kadri Simsonit erakonnast välja arvama.

Savisaare võimumudel on ainuvõim. Tema koalitsiooni saab kuuluda vaid truu jünger või absoluutne kuuletuja, see on tema arusaam kompromissist. Sotsiaaldemokraatidel oli aastatel 2009–2010 Tallinna võimuliidus fassaadidetaili staatus. Mõni hangupartei võtaks selle positsiooni rõõmuga vastu ja selles ongi Savisaare võimalus, sest enamust, nagu pealinnas, ta riigi tasandil ei saavuta.

Simson võib jääda, olla osa toiduahelast, saada pagunitega positsioone, tuua oma protestikuvandiga Savisaarele teatavat kasu. Ent Savisaare «tõlgiks» avalikkusega, nagu Raul Rebane tema lähimasse lähiringi kuulujaid iseloomustas, saavad nüüd teised inimesed. Vastane, kellele Savisaar lõpuks alistub, on tema ise. Aeg, mis ei lähe ühestki inimesest mööda.

...

Võitja ja kaotaja käepigistus oli külm ja formaalne. Kadri Simsoni olukord on keerulisem kui varem ning tema enda valitud taktikast sõltub, kas temast saab parteiline peksukott, siseopositsiooni liider või ikkagi Keskerakonna uus juht. Üsna pea võib Simson leida end võitluses riigikogu fraktsiooni juhi koha säilimise pärast.

Simson tegi seda, mida Jüri Ratas neli aastat tagasi. Toona oli häältevahe Savisaarega 282, nüüd vaid 55. Küsimus on taas selles, kas erakonna juhiga rahulolematu leer suudab rahulolematuse kasvatada tegelikeks muutusteks erakonna juhtimisel.

Simson valis tasakaaluka valimisvõitluse. Käis kohtadel, rääkis liiga kauaks opositsiooni jäämisest, demokraatiast, põlvkondade vahetumisest. See oli ratsionaalne valik. Esiteks tahtis ta näidata, et Keskerakonna juhtimine võib olla ka teistsugune. Teiseks oleks Savisaare mustamisele keskenduv kampaania temalt pigem kõhklejate hääli ära viinud. Ligi poolte delegaatide poolehoid näitas, et see oli hea valik.

Kuid kes huntidega jookseb, peab nendega koos ulguma. Keskerakonna pikaajaline juhikesksus on tekitanud olukorra, kus tasakaalukas argumenteerimine ei pruugi enam töötada. Aastaid kestnud vastandumine mõjutab paratamatult iga organisatsiooni sisekliimat, isegi kui sõnad on teised. Sisekliima muutumine algab aga juhist, kes tänase päeva seisuga pole Simson. Keskerakonna juht vajab ka Yana Toomi eestkostet, see tähendab senisest suurema hulga venekeelsete liikmete toetust. Seda Simsonil pole.

Fraktsiooni juhina säilib Simsonil justkui ligipääs erakonna juhtimisele, kuid selles erakonnas sõltub igaühe ligipääs ükskõik millele juhi tahtest. Simsoni kõrvaletõrjumisest saab (järjekordne) hoiatus tulipeadele.

Seotud lood
04.12.2015 07.12.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto