Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Lätis jätkab senine koalitsioon

Laimdota Straujuma. FOTO: Reuters/ScanPix

See, et Laimdota Straujuma tagasi astub, ei olnud mingi uudis. Läti ajakirjanduses ja sotsiaalmeedias arutati seda kolm nädalat, peaaegu kuu aega. Uudis oli ainult see, et see juhtus täna (esmaspäeva) hommikul. Muidugi on ekspertide seas küsimus: miks ja mis ja kuidas seletada välisvaatlejale, et kõik niimoodi paugust juhtus?

Mängus on lahkarvamused Ühtsuse erakonna juhtivas ladvikus – need erimeelsused ajendasid peaministrit otsust vastu võtma. Erimeelsused strateegilise juhtimise, reformide kiiruse ja vajaduse asjus – need on kolm peamist põhjust, mille tõi esile Ühtsuse esinaine Solvita Āboltiņa. Ma ei taha spekuleerida, mis võis olla peamine põhjus. Need on omavahelised erakonnasisesed asjad. Küsimus on, kuidas vaatamata lahkarvamustele jõutakse Lätis parima tulemuse ja töövõimelise valitsuseni.

Kindlasti jätkab praegune valitsuskoalitsioon, kuid mul on tunne, et tekib juurde veel neljas koalitsioonipartner: Regioonide Allianss. Et kindlustada parlamendis reformide poolehoidu nii muulasküsimustes, kooseluseaduses kui mõnes eelarveprobleemis.

Ja muidugi tekib pärast seda suurem küsimus: kellest saab peaminister? Kõneldud on nii praegusest siseministrist Rihards Kozlovskisest, roheliste poolt põllumajandusministrist härra Jānis Dūklavsist kui ka muidugi mõista Ühtsuse esinaisest Solvita Āboltiņast. 

07.12.2015 09.12.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto