Sisukord
Kultuur
Postimees
18.02.2020
Lapsele võib kõige ohtlikum olla kodu Eesti Paarisaja õpetaja keeleoskus alla nõutu Apteegiketid ootavad riigikogu järgmist käiku (3) Saeveskit ähvardab materjalipuudus (1) Majandus Yandex.Taxi tegutseb Eestis seadusvastaselt (9) Alaealine saab poest suitsu ja viina lihtsa vaevaga Välismaa Lätlased kutsuvad tüli tõttu boikoteerima Taani suhkrut ja Lego klotse (13) Torm Dennis uputas Suurbritanniat Turistitõkke püstitamine Rooma sümboli ümber ärritab ajaloolasi Arvamus Juhtkiri: igav ja turvaline Balti riik (5) Aimar Altosaar: hoiame oma au ja väärikust (4) Krista Kodres: humanitaarteadused, kunstid ning teadmistepõhine Eesti Neeme Raud: Trump peab silmas raha ja kasu (3) Sandra Haugas: haridus ja pered ei vaja koolikatseid (5) Meie Eesti Erkki Koort: Kanuti aed ja uusarendus (1) Helina Maasing: kuidas luua linnaplaneerimisega turvatunnet Kultuur Vaaderpassiga mees ilusalt õudsete fotode keskel Põhjus, miks ameeriklased Trumpi valivad (5) Sport Imelaps Hålandi suur unistus: Dortmundi kaudu Inglismaa meistriks Uus spordiseadus piirab sportlastele suurte stipendiumide maksmist Tervis Eestlane Aasias – kuidas trotsida koroonaviirust? Tartu Trammi Tartusse toomiseks kulub kümme aastat ja 400 miljonit eurot (9) Mait Raava: kliinikum peab valima endale arstist juhi (5) Eili Arula: Eesti Laulu on Tartusse väga vaja (1) Tartumaa Kuldse Tammeoksa kandjate read täienevad Hotellipidajatel tuleb üha enam arvestada lastega peredega BMX-krossis tõid tartlased karikavõistlustelt mitu esikohta Veel neli kuud ning soomeugrilased peavad Eesti Rahva Muuseumis maailmakongressi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Island ei väsi üllatamast

1 min lugemist
Fúsi - mees nagu mägi, vunts piimane. FOTO: Kaader filmist

Mitte ainult head muusikat ei tule sealt väikeselt Islandilt, ka häid filme, ja lausa ridamisi. «Süütuse mägi» on üks viimastest, lugu 40ndates eluaastates, aga ikka veel süütust, ema juures elavast napisõnalisest mehest, kelle ujedus on pöördvõrdeline tema kerekusega.

See jutt kõlab nüüd peaaegu nagu Hollywoodi komöödia, mingi «40-aastane neitsi», aga hoidku selle eest. Dagur Kári väntab ikka realistlikku, klassikalist, mõningate komöödiliste elementidega põhjamaist draamat, kaugeltki mitte nii väljakutsuvalt elust suuremat. Aeglaselt, süvenevalt – ja mis peamine, jäägitult kaasa tundma panevalt – juhatab ta vaataja Fúsi-nimelise flegmaatilise mehemüraka ilma eriliste sündmusteta ellu. Fúsi nimelt on seda tüüpi inimene, kes pigem väldib toda päriselu, pagedes nagu suur laps omaenese mängude maale, ja lastega saab ta ka palju paremini läbi. Mis mõistagi äratab nende vanemate kahtlusi teatud kalduvuse osas, nagu me rikutud maailm sellistel puhkudel varmas tegema on.

Fúsi ja Sjöfn – naine, keda ta juhuslikult kohtab ja kelle mõjul Fúsi võtab vastu otsuseid, mida ta veel kunagi võtnud ei ole – oleksid justkui needsamad autsaiderid, keda me nii hästi tunneme Aki Kaurismäki loomingust, kõik need tavalised, lihtsat tööd tegevad inimesed, keda muidu tähelegi ei panda või kellest ikka ja jälle üle sõidetakse.

Südamlik ja natuke kurb, aga igati lootusrikas film võiks kujuneda tõeliseks publikumagnetiks, kui laiem publik vaid tõenäolisest Islandi filmide kompleksist üle saaks. Ainuüksi nende piimaste vuntsidega Gunnar Jónssoni pärast, kes Fúsit mängib. Küll on hea mõelda, et juba jaanuaris jõuab meie kinoekraanidele järgmine Islandi film – «Jäärad». Soovitan ka seda soojalt.

UUS FILM KINOLEVIS

«Süütuse mägi»

Režissöör Dagur Kári

Island-Taani 2015

Alates 11. detsembrist Eesti kinolevis

Seotud lood
17.02.2020 18.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto