Sisukord
Kultuur
Tänane leht
09.12.2015
Eesti Evelin Ilves: jah, ma leinan, kuid ma ei ole õnnetu Mälumäng Valitsus ei peaks juhtima sihtasutuse siseasju Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Underi ja Adsoni põrm tuuakse kevadel Eestisse Tagakülg Selgusid kirjanikupalga saajad Eesti lühiuudised Majanduse lühiuudised Majandus Majanduse lühiuudised Tallinki aktsia 10: debüüdil aktsia ostnud on kaotuses Välismaa Tulistaja õppis tuntud «islamifeministi» käe all Tähelepandamatu ja vaikne pere valis terrori Välismaa lühiuudised Arvamus Sirje Niitra: kui müüja ei tea Juhtkiri: igavikuuni Eesti mullas Postimees 1931. aastal: näitlejate sotsiaalgarantiid ja pension Maarja Vaino: rääkige oma sõnadega, mõelge oma peaga Lauri Luik: kust leida lisaraha spordile? Viive-Riina Ruus: uus haridusseadus vajab õigeid küsimusi ja vastuseid Kultuur Island ei väsi üllatamast 40ndates eluaastates neitsi eneseotsingutel Sport Spordi lühiuudised Suusaalade hooaja algus jääb talispordi arengumaade tasemele Kes küll peataks Norra? Sõudjad tegid Rio tarbeks Portugalis luuret Kokku võib saada uus kahepaat Kaardilugejate vangerdused jõudsid rallimaailmas lõpule Tarbija Perele piisab ühest elektrihambaharjast Elron tõmbab uute rongide ostuplaanile pidurit Tartu Kaarel Arbi viimaseid elupäevi katab saladuseloor Rekordikursil lennujaam jääb kitsaks Päästjad leiavad kodudest väga tuleohtlikke olukordi Jõulupuude müük võtab hoogu üles Koondatud kokk otsustas avada oma pitsakohviku Professor tähistab juubelit lihapallide ja konverentsiga Autistist kunstnik näitab võrratut koloriiti Meelelahutus Koomiks Sudoku

Island ei väsi üllatamast

1 min lugemist
Fúsi - mees nagu mägi, vunts piimane. FOTO: Kaader filmist

Mitte ainult head muusikat ei tule sealt väikeselt Islandilt, ka häid filme, ja lausa ridamisi. «Süütuse mägi» on üks viimastest, lugu 40ndates eluaastates, aga ikka veel süütust, ema juures elavast napisõnalisest mehest, kelle ujedus on pöördvõrdeline tema kerekusega.

See jutt kõlab nüüd peaaegu nagu Hollywoodi komöödia, mingi «40-aastane neitsi», aga hoidku selle eest. Dagur Kári väntab ikka realistlikku, klassikalist, mõningate komöödiliste elementidega põhjamaist draamat, kaugeltki mitte nii väljakutsuvalt elust suuremat. Aeglaselt, süvenevalt – ja mis peamine, jäägitult kaasa tundma panevalt – juhatab ta vaataja Fúsi-nimelise flegmaatilise mehemüraka ilma eriliste sündmusteta ellu. Fúsi nimelt on seda tüüpi inimene, kes pigem väldib toda päriselu, pagedes nagu suur laps omaenese mängude maale, ja lastega saab ta ka palju paremini läbi. Mis mõistagi äratab nende vanemate kahtlusi teatud kalduvuse osas, nagu me rikutud maailm sellistel puhkudel varmas tegema on.

Fúsi ja Sjöfn – naine, keda ta juhuslikult kohtab ja kelle mõjul Fúsi võtab vastu otsuseid, mida ta veel kunagi võtnud ei ole – oleksid justkui needsamad autsaiderid, keda me nii hästi tunneme Aki Kaurismäki loomingust, kõik need tavalised, lihtsat tööd tegevad inimesed, keda muidu tähelegi ei panda või kellest ikka ja jälle üle sõidetakse.

Südamlik ja natuke kurb, aga igati lootusrikas film võiks kujuneda tõeliseks publikumagnetiks, kui laiem publik vaid tõenäolisest Islandi filmide kompleksist üle saaks. Ainuüksi nende piimaste vuntsidega Gunnar Jónssoni pärast, kes Fúsit mängib. Küll on hea mõelda, et juba jaanuaris jõuab meie kinoekraanidele järgmine Islandi film – «Jäärad». Soovitan ka seda soojalt.

UUS FILM KINOLEVIS

«Süütuse mägi»

Režissöör Dagur Kári

Island-Taani 2015

Alates 11. detsembrist Eesti kinolevis

Seotud lood
08.12.2015 10.12.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto