Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
09.12.2015
Eesti Evelin Ilves: jah, ma leinan, kuid ma ei ole õnnetu Mälumäng Valitsus ei peaks juhtima sihtasutuse siseasju Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Underi ja Adsoni põrm tuuakse kevadel Eestisse Tagakülg Selgusid kirjanikupalga saajad Eesti lühiuudised Majanduse lühiuudised Majandus Majanduse lühiuudised Tallinki aktsia 10: debüüdil aktsia ostnud on kaotuses Välismaa Tulistaja õppis tuntud «islamifeministi» käe all Tähelepandamatu ja vaikne pere valis terrori Välismaa lühiuudised Arvamus Sirje Niitra: kui müüja ei tea Juhtkiri: igavikuuni Eesti mullas Postimees 1931. aastal: näitlejate sotsiaalgarantiid ja pension Maarja Vaino: rääkige oma sõnadega, mõelge oma peaga Lauri Luik: kust leida lisaraha spordile? Viive-Riina Ruus: uus haridusseadus vajab õigeid küsimusi ja vastuseid Kultuur Island ei väsi üllatamast 40ndates eluaastates neitsi eneseotsingutel Sport Spordi lühiuudised Suusaalade hooaja algus jääb talispordi arengumaade tasemele Kes küll peataks Norra? Sõudjad tegid Rio tarbeks Portugalis luuret Kokku võib saada uus kahepaat Kaardilugejate vangerdused jõudsid rallimaailmas lõpule Tarbija Perele piisab ühest elektrihambaharjast Elron tõmbab uute rongide ostuplaanile pidurit Tartu Kaarel Arbi viimaseid elupäevi katab saladuseloor Rekordikursil lennujaam jääb kitsaks Päästjad leiavad kodudest väga tuleohtlikke olukordi Jõulupuude müük võtab hoogu üles Koondatud kokk otsustas avada oma pitsakohviku Professor tähistab juubelit lihapallide ja konverentsiga Autistist kunstnik näitab võrratut koloriiti Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: igavikuuni Eesti mullas

2 min lugemist

Iga eestlane teab Lydia Koidula luuletuse «Mu isamaa on minu arm!» lõpusalmi kolmandat ning sellele järgnevat rida: «...su rüppe heidan unele, mu püha Eestimaa!» Ta teab seda Gustav Ernesaksa viisistatud, eestlaste rahvushümniks saanud laulust, millega lõpevad kõik uuema aja üldlaulupeod.

Koidula oli 24-aastane, kui see luuletus «Emajõe ööbikus» 1867. aastal ilmus. Aga ometi, nõukogude režiimi algusaega sattunud Koidula sajandal sünniaastapäeval (1946) leiti just sellest luuletusest õigustus poetessi ümbermatmiseks Kroonlinna kalmistult, isegi kui see juhtus nii, et abikaasad lahutati teineteisest. Rahvuse identiteedil on ka vertikaalne mõõde. Kokkukuuluvus määratakse ära sellegagi, kas oled maetud samasse mulda, milles puhkavad mitte ainult su enda omaksed, vaid ka sinu suured surnud.

Nüüd on alustanud teed sünni- ja samas ka igavikukoju Rahumäele Marie Underi, tema tütre Hedda, õe Berta ning Arthur Adsoni põrmud. Underile tähendab see ühtlasi ema Leena juurde jõudmist.

«Kord veel tagasi tahaksin / leida kodutee. / Kodumullas siis magaksin / välja kõik silmavee,» kõlab 1954. aastal Underi pagulasluulekogus «Sädemed tuhas» ilmunud luuletuse «Põgenik» lõpustroof. Kui seda poleks põhjust pidada poetessi vastustamatuks sooviks, mis oleks järeltulevatele põlvedele täitmiseks, siis pisendaksime mälestust 20. sajandi Eesti suurimast luuletajast, mitmekordsest kirjandus-Nobeli nominendist.  

Jah, õige on seegi, et Underi naasmisega koju harveneb Pagulas-Eesti maastiku tähistajate rivi. Kirjandusliku loomingu enda kojutulek algas juba 1980ndate lõpus. Traagiline oli ühe kirjanduse kaheks löömine aastal 1944, valuta ei pääsenud ka selle, Karl Ristikivi sõnul «kahte harusse kasvava puu», «kojuigatsuse – kauguseigatsuse» tüve taastamine.

Üks osa eesti kirjandusest on ju siiamaani jäänud «kodustamata». Globaalne eestlus võib inim- ja kogukondlikul pinnal ning arvestades internetistunud maailmaküla kogemust ehk isegi toimida, kuid eesti kultuur oma järjepidevuses saab sündida ning eluneda üksnes siin, Eestis.

Nii on, et selle kultuuri kandjad, eriti tema sümbolnimed, kuuluvad pärast surmagi sellele maale ja rahvale. Nende põrmud on nagu risoomid, millelt uued loojapõlved, aga ka kogu rahvas saab ammutada tulevikukindlust. Teadmine, et oma rahvaga on ka tema suured surnud, toidab eneseväärikust.

2008. aastal jõudsid kodumaale riigimeeste August Rei ja Jüri Uluotsa põrmud. Tuleval aastal loodetavalt täieneb see rida eesti luuleriigi valitsejannaga.

Seotud lood
08.12.2015 10.12.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto