Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Gagarin Kuu peale ja Stalin demokraadiks

Valeria Kasamara FOTO: Erakogu

Aastaid Venemaa eliitkõrgkoolide tudengeid küsitlenud Moskva sotsioloogiaprofessor Valeria Kasamara ütleb, et noorte teadmised Venemaa lähiajaloost ja demokraatiast on hämmastavalt pinnapealsed – leidub tudengeid, kes arvavad, et Venemaa jaoks oleks hea demokraatia Stalini juhtimisel. Ajaloo mitteteadmine teeb Venemaa tulevase eliidi aga propaganda abil väga kergesti mõjutatavaks.

Tellijale Tellijale

-Olete mitu aastat uurinud Moskva eliitülikoolide tudengite maailmapilti. Milline on Venemaa tulevane eliit – nii võib nende tudengite kohta vast öelda küll?

Minu jaoks on peamine näitaja, kas tudeng õppis koolis ajalugu ning kas ta tegi (ajaloos) ülikoolieksami. Sest kui inimesel on mingid ajalooteadmised, on tema maailmapilt muidugi täiesti teine. Tal on vähemalt mingi ajaskaalagi paigas. Paljudel, kes keskkoolis ajaloole eriti tähelepanu ei pööranud ning ülikooli astudes ajalooeksamit ei teinud, on niivõrd kummaline maailmapilt, et nendega polegi millestki rääkida sel lihtsalt põhjusel, et nad ei tea pooli asju.

11.12.2015 14.12.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto