Sisukord
Kultuur
Tänane leht
12.12.2015
Eesti Palju õnne Dilbert Näide lepingu liigi muutmisest Ninasarvikute õrnuseaeg Neinar Seli jäi kohtus lõplikult süüdi Tipust kõrvale Seli: Eesti õiguspraktika on väga kreenis Varjust püünele Eesti lühiuudised Eesti lühiuudised Heategevuslik autorinukkude müük lauluväljakul Seadused muutuvad terroriplaanija vastu armutuks Ieva Kupce naudib eesti keele õpinguid Horoskoop Tagakülg Male Armastus on nagu lõke Välismaa Me ei tahtnud enam oma laste tagant varastada Välismaa lühiuudised: 11.12.2015 Moraalne majakas Arvamus Egle Pullerits: päkapikud? Päkapikud… Mati Heidmetsa essee: sellist Eestit tahtsimegi! Juhtkiri: spordiarmastus on tähtis, aga… Postimees 1938. aastal: noorte tormiline austus Keresele Päeva karikatuur Jelena Skulskaja veste: meie aja kangelane jälle ohvitserivormis Soome mees vehkleb ka Eesti eest Varjust püünele Moraalne majakas Eriti tuttavalt kõlav nägu Peeter Langovitsi tagasivaade: Salmi auhind eesti kirjandusele Kultuur Neljanda albumi sündroom Oye como va Koopiafolk Seks, narks ja aisakell pluss kotitäis lolle nalju Eluviis nimega Jan Jõemets Mida arvab Postimehe žürii filmist «Puhta mõtte ruum»? Soome mees vehkleb ka Eesti eest Eriti tuttavalt kõlav nägu Ingomar Vihmar: kõige tähtsam on intuitsioon Vilja kui poliitiline nähtus Sport Žalgiris alistas Barcelona, Real väljalangemise äärel Spordi lühiuudised Pohlak: FIFAt juhivad praegu ameerika juristid ja PR-firma Pärast dramaatlilist võitu võib Augsburg saada vastaseks tippmeeskonna Rakvere pakkus senise hooaja suurima üllatuse Sildaru asub täna taas nimekate konkurentidega heitlema Tallinn Mis sandisti, see kohe uuesti Tarbija Jurist vastab Näide osaliste eriarvamustest Näide lepingu liigi muutmisest Tööandja soovidele ei maksa vaikides alluda AK Mati Heidmetsa essee: sellist Eestit tahtsimegi! Neljanda albumi sündroom Matemaatiline meditatsioon Disco Coldplay Gagarin Kuu peale ja Stalin demokraadiks Oye como va Koopiafolk Mida arvab Postimehe žürii filmist «Puhta mõtte ruum»? Eluviis nimega Jan Jõemets 61+ peod tekitavad masendust 50 asja, mida tahaks enne jõule näha Viimane veerg Teeme rahval tuju paremaks Vilja kui poliitiline nähtus Arter Geikristlaste jõulud Ingomar Vihmar: kõige tähtsam on intuitsioon Pöörased üheksakümnendad! Naised Süüria diktaator Assadi ümber Eesti parimale naisjalgpallurile meeldib maal elada Ebaromantiline remont Eesti laulumehed Tenerifel Moskvasse tagasi ei taha Tartu Pohlak: FIFAt juhivad praegu ameerika juristid ja PR-firma Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eluviis nimega Jan Jõemets

3 min lugemist
FOTO: Kaader filmist

Põhimõtteliselt peaks mul olema Jan Jõemetsast kerge rääkida, sest ta oli mu nooruspõlve kõige põnevama aja – ülikooliaastate – kõige inspireerivamaid inimesi. Me õppisime koos Eesti Humanitaarinstituudi nimelises hariduseksperimendis: Jan filosoofiat, mina pendeldasin filosoofia ja kultuuriteooria vahel.

Tellijale Tellijale

Jani teadmiste tase tundus kättesaamatu ja seetõttu ihaldusväärne (ning vastupidi). Mäletan üht Jõemetsa juhatatud seminari, mis puudutas mingit peatükki Martin Heideggeri «Olemisest ja ajast» – keegi ei suutnud õieti tema detailse ja paradoksaalse mõttega kaasas püsida. Peale tarkuse kehastas Jan mulle raskesti sõnastatavat ja seda kütkestavamat EHI vaimu: soovi võimalikult detailselt ja põhjalikult oma teemat tunda ning teadmist, et see on peaaegu võimatu.

Jani ja minu kunagine koolivend Vahur-Paul Põldma on nüüdseks teinud Jõemetsast dokumentaalfilmi «Puhta mõtte ruum». Filmi vaadates sain kinnitust, et tegelikult on mul Janist väga raske rääkida. Mitte ennekõike seetõttu, et ma pole temaga juba mõnda aega suhelnud. Või seetõttu, et mu olulisimad Janiga seotud mälestused ei põhine mitte tema toonastel arutluskäikudel või mõttemängudel – miski takistab nimetamast Jani mõistust «sädelevaks», see pigem miilas pidevalt nagu tuhka hõõguma ajavad söed.

11.12.2015 14.12.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto