Sisukord
Arvustused
Postimees
14.12.2015
Eesti Pangasaladust kuulsid pealt võõrad Kooselu tahetakse registreerida juba nääriööl Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Eesti produtsent aitas luua filmi Nemtsovist Palju õnne Riigi rahakotist pere rahakotti Sisevõitlus viis Keskerakonna toetuse langusesse Kliinikum küsis kärpe asjus õiguskantslerilt nõu Viimane veerg Eesti lühiuudised Majandus Kaubandus-tööstuskoda: probleemiks võib osutuda tootearenduse vähene toetamine Tööandjate keskliit: arenguprogrammis osaleval firmal peaks olema juba enne pikaajaline plaan Riik hakkab vormima superettevõtteid Välismaa Kokkulepe ei päästa veel maailma Eesti produtsent aitas luua filmi Nemtsovist Kas ÜRO-l on tulevikku? Vastab Tiina Intelmann ÜRO pole täiuslik, kuid temata oleks maailm hullem Kas ÜRO-l on tulevikku? Vastab Trivimi Velliste Kas ÜRO-l on tulevikku? Vastab Jaak Jõerüüt Eelkäija ebaõnnestus Kas ÜRO-l on tulevikku? Vastab Margus Kolga Kas ÜRO-l on tulevikku? Vastab Merle Pajula Arvamus Arvi Vask: haiglates ei ole kasutuid ametikohti Juhtkiri: ajaloolise kliimaleppe sõnum Jürgen Tamme: süüdlase suutäis Olev Remsu: kooseluseadus ja esimese öö õigus Indrek Sirk: kaitse end liikluses nagu… Venemaal Lugeja kiri: väärtuskasvatusest kodus ja haridusasutustes Postimees 1938. aastal: eluohtlikud põlevkivikaevandused Karin Kuum: Jevgeni Ossinovski – aasta liberaal? Kultuur Euroopa parim on «Noorus» Sport Korvpalli EMi alagrupi sai ka Soome Spordi lühiuudised Suur võit käes, nüüd ootavad Sildarut X-mängud Nädalalõpp Saku suurhallis: Kalevi ilus võit ja salapära Kanguri ümber Surmagruppi ei tekkinud, süsteem tekitab aga segadust Pärnu peatas Rakvere hoo ja murdis suurima konkurendi Baruto peab ringis taltsutama võimsat kikkpoksiässa Tarbija Negatiivset eluasemelaenu intressi ei tule Tartu Kolm nädalat, kolm surma vöötrajal Valesti parkijad on pihtide vahel Asfaldiraha pannakse Võidu sillal põlema Vanatehnikakeskus jääb Raadil loomata Soome lastepsühhiaater: sõnadeta laps laseb enda väljendamiseks käed käiku Õpilasfirmad lõid ahvatleva kauba letti Tartu vallas valmib lumerõngapark Kutsuge demineerija! Vähimagi kahtluse korral Meelelahutus Koomiks Sudoku

Nukuteater hoiatab

2 min lugemist
Madlike on kaotsis. FOTO: Jaana Süld

Läksime tütrega Kultuurikatla uude teatrisaali kahtlusega, et tuleb kuskil energiaplokkide vahel kuidagi etendust jälgida. Üllatus oli aga meeldiv, kui viisaka sissepääsu ja garderoobi läbimisel sattusime ootamatult suurde saali. Pingiread kerkisid kümnete kaupa kõrgustesse ehk igati võimas mulje võrreldes seniste nukuteatri saalidega.

Etendus ise algas lubavalt – kunstlumi, mis jättis usutava mulje, ajastutruud kostüümid (kunstnik Marion Undusk, valgus- ja videokujundaja Kristjan Suits), hea näitlejatöö, saan, mis sõidab justkui päriselt, mõnus jõulumeeleolu, ja siis … keset seda õndsat mõnusat elu kui pahvakas jäist hirmu vastu vahtimist! Ulakas laps läks kolama ja kadus ära!

Igapäevaste kadumisuudiste taustal on see kahtlemata igati inimesi puudutav teema – laps kaob keset külma talvepäeva ära. Mis tunded see teis tekitab? Võimalik, et lastele mõjub see kuidagi teisiti, kuid mul lapsevanemana oli seda ikka kaunis hirmus vaadata. Mõelda vaid, et laps on kadunud ning teda tuleb lumesajus ja külmaga tundide viisi otsida! Samas on laps ilmselt juba külmumas ja kõige halvem juba väga lähedal. Lootus vaadata pühapäeva õhtul midagi mõnusat ja jõulu vaimus turvalist purunes ning meeleolu oli korraga nullis.

Teisalt saan aru, et see vaatemäng polnud vanematele inimestele mõeldud ning ehk said lapsed olulise õppetunni ohtudest, millega lõbus hulkumine võib lõppeda. Selles mõttes võiks päästeamet teatritükki toetada, et kõik lapsed mõistaksid, millised ohud riskikäitumisega kaasnevad ning millist valu see vanematele ja õdedele-vendadele põhjustab.

Hiljem tütrelt teatrimuljeid välja meelitades sain aru, et temale see lugu nii hirmsana ei mõjunudki, talle oli see lihtsalt huvitav. Eks laste multikad või arvutimängud tunduvad ka vanainimesele mõnikord arusaamatult jõhkrad ja hirmsad, kuid lapsed vaatavad neid emotsioonideta tundide kaupa. Võimalik, et Madli looga on sama moodi.

ARVUSTUS

  • Astrid Lindgren «Vaata, Madlike, lund sajab!»
  • Tõlkija Vladimir Beekman
  • Lavastaja Taavi Tõnisson
  • Mängivad nukuteatri näitlejad ja TÜ VKA näitekunsti 11. lennu tudengid
  • Esietendus 6. detsembril
Seotud lood
12.12.2015 15.12.2015
EELMINE
JÄRGMINE
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto