Sisukord
Arvamus
Postimees
14.12.2015
Eesti Pangasaladust kuulsid pealt võõrad Kooselu tahetakse registreerida juba nääriööl Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Eesti produtsent aitas luua filmi Nemtsovist Palju õnne Riigi rahakotist pere rahakotti Sisevõitlus viis Keskerakonna toetuse langusesse Kliinikum küsis kärpe asjus õiguskantslerilt nõu Viimane veerg Eesti lühiuudised Majandus Kaubandus-tööstuskoda: probleemiks võib osutuda tootearenduse vähene toetamine Tööandjate keskliit: arenguprogrammis osaleval firmal peaks olema juba enne pikaajaline plaan Riik hakkab vormima superettevõtteid Välismaa Kokkulepe ei päästa veel maailma Eesti produtsent aitas luua filmi Nemtsovist Kas ÜRO-l on tulevikku? Vastab Tiina Intelmann ÜRO pole täiuslik, kuid temata oleks maailm hullem Kas ÜRO-l on tulevikku? Vastab Trivimi Velliste Kas ÜRO-l on tulevikku? Vastab Jaak Jõerüüt Eelkäija ebaõnnestus Kas ÜRO-l on tulevikku? Vastab Margus Kolga Kas ÜRO-l on tulevikku? Vastab Merle Pajula Arvamus Arvi Vask: haiglates ei ole kasutuid ametikohti Juhtkiri: ajaloolise kliimaleppe sõnum Jürgen Tamme: süüdlase suutäis Olev Remsu: kooseluseadus ja esimese öö õigus Indrek Sirk: kaitse end liikluses nagu… Venemaal Lugeja kiri: väärtuskasvatusest kodus ja haridusasutustes Postimees 1938. aastal: eluohtlikud põlevkivikaevandused Karin Kuum: Jevgeni Ossinovski – aasta liberaal? Kultuur Euroopa parim on «Noorus» Sport Korvpalli EMi alagrupi sai ka Soome Spordi lühiuudised Suur võit käes, nüüd ootavad Sildarut X-mängud Nädalalõpp Saku suurhallis: Kalevi ilus võit ja salapära Kanguri ümber Surmagruppi ei tekkinud, süsteem tekitab aga segadust Pärnu peatas Rakvere hoo ja murdis suurima konkurendi Baruto peab ringis taltsutama võimsat kikkpoksiässa Tarbija Negatiivset eluasemelaenu intressi ei tule Tartu Kolm nädalat, kolm surma vöötrajal Valesti parkijad on pihtide vahel Asfaldiraha pannakse Võidu sillal põlema Vanatehnikakeskus jääb Raadil loomata Soome lastepsühhiaater: sõnadeta laps laseb enda väljendamiseks käed käiku Õpilasfirmad lõid ahvatleva kauba letti Tartu vallas valmib lumerõngapark Kutsuge demineerija! Vähimagi kahtluse korral Meelelahutus Koomiks Sudoku

Karin Kuum: Jevgeni Ossinovski – aasta liberaal?

2 min lugemist
Karin Kuum FOTO: Erakogu

Viimase aja Eesti poliitikat jälgides tundub kohati, et poliitikute maailmavaated on vahetusse läinud - Jürgen Ligist on saanud sotsiaaldemokraat ja Jevgeni Ossinovskist liberaal, kirjutab politoloogia magistrant Karin Kuum.

Haridusminister Jürgen Ligi on kujunenud egalitaarse ja ühetaolise hariduse eestkõnelejaks. Justkui tõeline sotsiaaldemokraat räägib ta avaliku huvi kaitsmise egiidi all sellest, kuidas tasuta hariduse kättesaadavus ei tohi halveneda ning kuidas erakoole pole tarvis ülearu toetada.

Samal ajal on Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimehest Jevgeni Ossinovskist saanud riiki õhukeseks lihviv liberaal. Meditsiinisektori koomale tõmbamist alustas Ossinovski meditsiiniasutustest, andes käsu koondada Eesti regionaalhaiglatest üle 160 inimese.

Margaret Thatcheri riigi õhukeseks ja efektiivseks muutmise keskne küsimus oli, milliseid teenuseid peaks pakkuma riik ja millised võiksid olla turu korraldada. Ossinovski ühtegi meditsiiniteenuse osa erasektorisse üleandmise üle ei arutle, vaid läheneb kirvemeetodil. Kummaline kokkuhoiu tagaajamise juures on see, et rahaliste ressursside kokkuhoid pole oluline. Tarvis ei ole väiksemate kuludega hakkama saada, sest raha haiglatelt ära ei võeta. Sõnum on lihtne: võtkem lihtsalt inimesi vähemaks! Selleks et arstid ja õed saaksid oma tööd teha ega peaks patsiendile hinnangute andmise asemel tegelema bürokraatiaga, on loomulikult vaja ka tugipersonali.

Ossinovski meelekindlus koondamisidee elluviimisel on aga nõnda tõsine, et ta keeldub uskumast Tartu Ülikooli kliinikumi juhi väidet, et kliinikumi efektiivsus juba on optimaalne.

Valitsuse iseenese piiramine on kaunis mõte: riigisektori töötajate arvu tuleb hoida kooskõlas tööealise elanikonnaga. Samas tekib küsimus, kas alustatud on õigest kohast – äkki peaks hoopis mõtlema, milliste teenuste osutamise peaks avalik sektor lõpetama, et avaliku sektori tööatajate arv väheneks. Või mine sa tea – ehk tekib tõesti inimeste pealesunnitud  vähendamisest mingisugune uus kvaliteet või surve nutikate lahenduste leidmiseks?

Hetkel on aga valitsus läinud väga kummalist teed, soovitades haiglatel lausa kaaluda, et ehk on mõni teenus, mida haigla saab tellida väljastpoolt. Seega on siin oht tekitada n-ö kunstlik avaliku sektori vähenemine. Inimeste arv, kes sama asja erafirma kaudu ära võiksid teha, on tõenäoliselt sama ja seega ka neile makstav tasu.

Thatcherlikud katsed riiki õhemaks teha ei tee riigipidamist aga soodsamaks, sest raha jääb neile asutustele alles. Raha äravõtmisega ähvardatakse vaid juhul, kui asutused koondamisprogramme läbi ei vii. Seega puudub valitsuse iseenesest ülla idee juures sisu.

Seotud lood
12.12.2015 15.12.2015
EELMINE
JÄRGMINE
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto