Sisukord
Jalgpall
Tänane leht
12.12.2015
Eesti Palju õnne Dilbert Näide lepingu liigi muutmisest Ninasarvikute õrnuseaeg Neinar Seli jäi kohtus lõplikult süüdi Tipust kõrvale Seli: Eesti õiguspraktika on väga kreenis Varjust püünele Eesti lühiuudised Eesti lühiuudised Heategevuslik autorinukkude müük lauluväljakul Seadused muutuvad terroriplaanija vastu armutuks Ieva Kupce naudib eesti keele õpinguid Horoskoop Tagakülg Male Armastus on nagu lõke Välismaa Me ei tahtnud enam oma laste tagant varastada Välismaa lühiuudised: 11.12.2015 Moraalne majakas Arvamus Egle Pullerits: päkapikud? Päkapikud… Mati Heidmetsa essee: sellist Eestit tahtsimegi! Juhtkiri: spordiarmastus on tähtis, aga… Postimees 1938. aastal: noorte tormiline austus Keresele Päeva karikatuur Jelena Skulskaja veste: meie aja kangelane jälle ohvitserivormis Soome mees vehkleb ka Eesti eest Varjust püünele Moraalne majakas Eriti tuttavalt kõlav nägu Peeter Langovitsi tagasivaade: Salmi auhind eesti kirjandusele Kultuur Neljanda albumi sündroom Oye como va Koopiafolk Seks, narks ja aisakell pluss kotitäis lolle nalju Eluviis nimega Jan Jõemets Mida arvab Postimehe žürii filmist «Puhta mõtte ruum»? Soome mees vehkleb ka Eesti eest Eriti tuttavalt kõlav nägu Ingomar Vihmar: kõige tähtsam on intuitsioon Vilja kui poliitiline nähtus Sport Žalgiris alistas Barcelona, Real väljalangemise äärel Spordi lühiuudised Pohlak: FIFAt juhivad praegu ameerika juristid ja PR-firma Pärast dramaatlilist võitu võib Augsburg saada vastaseks tippmeeskonna Rakvere pakkus senise hooaja suurima üllatuse Sildaru asub täna taas nimekate konkurentidega heitlema Tallinn Mis sandisti, see kohe uuesti Tarbija Jurist vastab Näide osaliste eriarvamustest Näide lepingu liigi muutmisest Tööandja soovidele ei maksa vaikides alluda AK Mati Heidmetsa essee: sellist Eestit tahtsimegi! Neljanda albumi sündroom Matemaatiline meditatsioon Disco Coldplay Gagarin Kuu peale ja Stalin demokraadiks Oye como va Koopiafolk Mida arvab Postimehe žürii filmist «Puhta mõtte ruum»? Eluviis nimega Jan Jõemets 61+ peod tekitavad masendust 50 asja, mida tahaks enne jõule näha Viimane veerg Teeme rahval tuju paremaks Vilja kui poliitiline nähtus Arter Geikristlaste jõulud Ingomar Vihmar: kõige tähtsam on intuitsioon Pöörased üheksakümnendad! Naised Süüria diktaator Assadi ümber Eesti parimale naisjalgpallurile meeldib maal elada Ebaromantiline remont Eesti laulumehed Tenerifel Moskvasse tagasi ei taha Tartu Pohlak: FIFAt juhivad praegu ameerika juristid ja PR-firma Meelelahutus Koomiks Sudoku

Pohlak: FIFAt juhivad praegu ameerika juristid ja PR-firma

4 min lugemist
Eesti Jalgpalli Liidu president Aivar Pohlak FOTO: Mihkel Maripuu/Postimees

Rahvusvaheline Jalgpalli Liit (FIFA) on juba mõnda aega tiirelnud skandaalide keerises: avalikkuse ette on toodud erinevaid korruptsioonijuhtumeid. Praeguseks on ametist kõrvaldatud FIFA pikaaegne president Sepp Blatter ja alles eelmisel nädalal vahistati veel 16 jalgpalliametnikku.

Tellijale Tellijale

FIFA ja korruptsioon hakkasid ajakirjanduses sagedamini ühes lauses esinema pärast 2010. aastat, kui 2018. aasta MMi korraldusõigus läks Venemaale ja 2022. aasta MMi sai endale Katar. Avalikkuse ette toodi esimesed korruptsioonijuhtumid tänavu mais vahetult enne FIFA presidendivalimisi. Süüdistuste järgi on vahistatud isikud olnud aastate jooksul seotud altkäemaksude võtmisega sadade miljonite eurode ulatuses.

USA peaprokurör Loretta Lynch on oma sõnavõttudes märkinud, et korruptsioon FIFAs on vastuvõetamatu ja see probleem kavatsetakse lõplikult välja juurida. 

Loomulikult tunnistavad kõik osalised, et korruptsioonijuhtumitega on vaja tegeleda ja isiklikku kasu taga ajavad ametnikud tulebki meepoti juurest kõrvaldada. Kuna FIFA on olnud aastate jooksul majanduslikult üliedukas ja jalgpalli ülemaailmne mõju on hoomamatult suur, on hakatud küsimusi esitama ka õigusemõistjate motiivide kohta.

Seni on vahistamised aset leidnud Šveitsis ja seda on tehtud USA võimude palvel. FIFAs korra majja löömisel ongi ameeriklased juhtohjad enda kätte haaranud, kuid samas on õhku visatud ka oletusi, et seeläbi üritatakse jalgpalli ülemaailmset mõju vähendada.

Kõige pessimistlikumad sõnavõtud on jõudnud isegi selleni, et Ühendriigid soovivad FIFA tegevuse lõplikult lõpetada või siis allutada selle täielikult enda kontrolli alla. Vastava küsimuse on tõstatanud ka Šveitsi parlamendiliige Thomas de Courten, kes nõuabki sealselt justiitsministrilt aru, kas asjad ongi nii kaugele jõudnud ja milline on selles kõiges šveitslaste enda roll.

Postimees uuris hiljuti Šveitsis (FIFA peakorter asub Zürichis) käinud Eesti Jalgpalli Liidu presidendilt Aivar Pohlakult, millisena nähakse praegu organisatsiooni tulevikku Zürichis.

-Rahvusvahelist meediat lugedes võib näha, et liiguvad ringi ka arvamus ning info, et FIFA tegemistesse on sekkutud poliitiliselt ja seda siis Ühendriikide poolt. Kas selline teema on kerkinud ka suhtluses teiste alaliitudega?

Niisugune versioon liikus ringi juba skandaalide algfaasis, aga siis räägiti asjast vaiksema häälega ja kitsamas ringis. Olin eelmisel nädalal Šveitsis ja nüüd on enamik detailidega kursis jalgpalliinimesi kõnealuses veendunud ja selline arvamus kumab ka liikmesorganisatsioonide tasandilt. Aga me ei tohi unustada, et asjade taga olid reaalsed korruptsioonilood.

11.12.2015 14.12.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto