Sisukord
Arvamus
Postimees
14.12.2015
Eesti Pangasaladust kuulsid pealt võõrad Kooselu tahetakse registreerida juba nääriööl Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Eesti produtsent aitas luua filmi Nemtsovist Palju õnne Riigi rahakotist pere rahakotti Sisevõitlus viis Keskerakonna toetuse langusesse Kliinikum küsis kärpe asjus õiguskantslerilt nõu Viimane veerg Eesti lühiuudised Majandus Kaubandus-tööstuskoda: probleemiks võib osutuda tootearenduse vähene toetamine Tööandjate keskliit: arenguprogrammis osaleval firmal peaks olema juba enne pikaajaline plaan Riik hakkab vormima superettevõtteid Välismaa Kokkulepe ei päästa veel maailma Eesti produtsent aitas luua filmi Nemtsovist Kas ÜRO-l on tulevikku? Vastab Tiina Intelmann ÜRO pole täiuslik, kuid temata oleks maailm hullem Kas ÜRO-l on tulevikku? Vastab Trivimi Velliste Kas ÜRO-l on tulevikku? Vastab Jaak Jõerüüt Eelkäija ebaõnnestus Kas ÜRO-l on tulevikku? Vastab Margus Kolga Kas ÜRO-l on tulevikku? Vastab Merle Pajula Arvamus Arvi Vask: haiglates ei ole kasutuid ametikohti Juhtkiri: ajaloolise kliimaleppe sõnum Jürgen Tamme: süüdlase suutäis Olev Remsu: kooseluseadus ja esimese öö õigus Indrek Sirk: kaitse end liikluses nagu… Venemaal Lugeja kiri: väärtuskasvatusest kodus ja haridusasutustes Postimees 1938. aastal: eluohtlikud põlevkivikaevandused Karin Kuum: Jevgeni Ossinovski – aasta liberaal? Kultuur Euroopa parim on «Noorus» Sport Korvpalli EMi alagrupi sai ka Soome Spordi lühiuudised Suur võit käes, nüüd ootavad Sildarut X-mängud Nädalalõpp Saku suurhallis: Kalevi ilus võit ja salapära Kanguri ümber Surmagruppi ei tekkinud, süsteem tekitab aga segadust Pärnu peatas Rakvere hoo ja murdis suurima konkurendi Baruto peab ringis taltsutama võimsat kikkpoksiässa Tarbija Negatiivset eluasemelaenu intressi ei tule Tartu Kolm nädalat, kolm surma vöötrajal Valesti parkijad on pihtide vahel Asfaldiraha pannakse Võidu sillal põlema Vanatehnikakeskus jääb Raadil loomata Soome lastepsühhiaater: sõnadeta laps laseb enda väljendamiseks käed käiku Õpilasfirmad lõid ahvatleva kauba letti Tartu vallas valmib lumerõngapark Kutsuge demineerija! Vähimagi kahtluse korral Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lugeja kiri: väärtuskasvatusest kodus ja haridusasutustes

2 min lugemist

Hakkame tagantpoolt pihta. Vabakasvatus ehk kasvatamatus on saanud normiks nii kodus, lasteaias kui ka koolis. Miks on see nii? Lapsevanemad on tööga ülekoormatud või töötud, väsinud, depressioonis, ükskõiksed ning mitteteadlikud sellest, et areneb laps kui füüsiline, vaimne ja sotsiaalne tervik (lille puhul ei saa kasvatada eraldi vart, lehti ja õisi – õige kasvukeskkonna eest hoolitsemise puhul areneb ja kasvab lill kui tervik).

Haridusasutustes on õpetajad ja tugipersonal allutatud lünkliku ning võistlemisele ülesehitatud haridusseaduse ning põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse diktaadile. Kahjuks leiab koolides ka neid juhte, kes peavadki end diktaatoriteks – kõikvõimsateks, kõigeteadjateks –, kasutavad kõlbmatuks kõdunenud juhtimismudeleid, et juba eos lämmatada igasugune initsiatiiv, mis tuleb altpoolt – lapsevanematelt, õpilastelt või vanavanematelt, kelle kasvatusmeetodid ning väärtused tallatakse juba igaks juhuks mudasse.

Laps ei ole väike täiskasvanu ja ta ei kasva ega arene iseenesest. Jah, sentimeetrid tulevad küll iseenesest pikkusele juurde, aga mitte vaimne, psüühiline, emotsionaalne, sotsiaalne, kultuuriline ning usuline areng. Kuigi lapsed soovivad tänapäeval sõnakuulelikke lapsevanemaid, on ka selles omad põhjused.

Laps on ühel või teisel põhjusel vanemale koormaks – eeskätt just psüühilises mõttes. Vanem tahab ise puhata ning lõõgastuda pärast rasket tööpäeva või nigelat palgapäeva. Selleks suunatakse laps virtuaalmaailma, keegi ei tea ega tahagi teada, mida ta seal teeb, kellega suhtleb ja suhestub, milliseks ta sellises keskkonnas vermub – sealt ta ju ammutabki endale väärtused, hoiakud, normid, müüdid, tabud. Virtuaalsõpradega ei jagata ainult oma armupiinu, vaid mürgitatakse oma mõtted ja meeled porno ja esoteerikaga – vaimsest ja füüsilisest vägivallast rääkimata.

Head emad ja isad, vanaemad ja vanaisad! Me ei saa kahjuks viisaastaku plaani täita kahe aastaga. Me peame võtma ja eraldama aega lapsele ja seda mitte ainult kas-küsimuste abil 3D-kinodes. Miks- ja kuidas-küsimuste esitamine ning nendele vastuse äraootamine nõuab süvenemist ning pühendumist. Oluline on samastuda eri eas lapsega, püüda teda mõista ning aru saada, mida ta ütleb või tahab öelda, miks ja kuidas ta end tunneb või võiks tunda. Rohkem hellust, tingimusteta armastust, ärakuulamist, sõbraks olemist, julgust teistest eristumiseks – seda peame meie kui lapsevanemad pidama oma elu suurimaks missiooniks.

Lapsevanematele peab riik tagama tasuta kursusi, kus idamaade mediteerimise, jooga, mantrate lugemise, tšakrate avamise, (zen)budismi, visualiseerimise, posimise ning tuleviku ennustamise asemel kõneldaks lapse arengut soodustavatest ja pärssivatest faktoritest, lapse tervisest (füüsilise, vaimse ja sotsiaalse heaolu seisund), turvalisest lastetoast, südametunnistusest ning aegumatutest väärtustest.

Koolituste läbiviijateks sobivad kõige paremini need pedagoogid, haritlased, psühholoogid, psühhiaatrid, nõustajad, terapeudid ning vaimulikud, kellel ka endal on (või on olnud) õnn osaleda sooja südame ning «puhaste kätega» lapse kasvatamisel ja arengu suunamisel.

Ramo Pener, lapsevanem, MA pedagoogikas

Seotud lood
  12.12.2015 15.12.2015
  EELMINE
  JÄRGMINE
  Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
  LOGI SISSE
  Sul ei ole kontot?
  Loo Minu Meedia konto