Sisukord
Arvamus
Postimees
20.02.2020
Osula tarkvarafirma vallutab Aafrika ja Ameerika (3) Eesti Noor hooldekoduelanik: meditsiin hoiab elus neid, kes kunagi elama ei hakka (14) Riigikogu uurib vesinikuenergeetikat (7) Seksuaalsuhe õpilasega viis õpetaja kohtu alla (10) Mälestades Eesti tanki nimega Külli Majandus Yandex.Taxi kavatseb jätkata tegevusloata Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste (4) Välismaa Bloomberg ostis koha USA presidendivalimistel (1) Vene aktivist pani seksiskandaaliga Macroni partei kõikuma Vene humanitaarteadused on rahastamisreeglite tõttu tupikseisus Arvamus Marek Strandberg: miljonilinn Tallinn (15) Andres Herkel: aga Venemaa valmistub sõjaks (25) Vilja Kiisler: ajuvabadus ei tähenda sõnavabadust (18) Juhtkiri: elukvaliteet ja surm (3) Aivar Pau: jagamismajanduse ämber (13) Meie Eesti Kadri Tammepuu: lahendusi perearstide nappusele (1) Asendusarstid päästavad päeva Kultuur Eesti kunst saab erakordse võimaluse (1) Eesti kaasaegsele kunstile on omane väga tugev eksperimentaalsus (1) Kui kirest kasvab katastroof Ühe soovi täitumine Sport Euroopa võrkpallijuhiks pürgiv Pevkur: mõnes suurriigis pole vollet sisuliselt olemas PM Skopjes ⟩ Korvpallifännid mäletavad hirmsat sauna, kuid usuvad nüüd võitu Tarbija Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste (4) Reis Somaalimaa – riik, mida pole olemas Maa Elu Nädala mõte: lapsed metsa (3) Arst maainimeste tervisest: ülekoormuse hind on tervise kadu või siitilmast enneaegne lahkumine Kaitsealuste maade riigile ostmise järjekord lüheneb jõudsalt Teadlane, kes kinkis meile magusama sõstra Palgitöö käsiraamat aitab kooliraha kokku hoida Halba ventilatsiooni saab parandada Mis toimub meie ilmaga? (1) Tatrapliinid lõhetartariga kodumaa sünnipäevaks Salatikasvataja püüab öösel rohkem pilku kui päeval (1) Olukord Peipsil: kõik teevad hirmsasti tööd, aga raha ei teeni keegi (1) Tartu Teatripublikut kimbutab parkimiskitsikus (2) Kuldsete tammelehtedega medali pälvinud päästja riputab vooliku varna Marja tänava kõnniteedel laiutavad autod Tartu ettevõtlusosakonna juhataja läheb pensionile Keskkonna­hoidlikkust järgides võib sattuda rohepesu ohvriks Triin Lellep salvestas Eestile mõeldes loitsulise video Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lugeja kiri: väärtuskasvatusest kodus ja haridusasutustes

2 min lugemist

Hakkame tagantpoolt pihta. Vabakasvatus ehk kasvatamatus on saanud normiks nii kodus, lasteaias kui ka koolis. Miks on see nii? Lapsevanemad on tööga ülekoormatud või töötud, väsinud, depressioonis, ükskõiksed ning mitteteadlikud sellest, et areneb laps kui füüsiline, vaimne ja sotsiaalne tervik (lille puhul ei saa kasvatada eraldi vart, lehti ja õisi – õige kasvukeskkonna eest hoolitsemise puhul areneb ja kasvab lill kui tervik).

Haridusasutustes on õpetajad ja tugipersonal allutatud lünkliku ning võistlemisele ülesehitatud haridusseaduse ning põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse diktaadile. Kahjuks leiab koolides ka neid juhte, kes peavadki end diktaatoriteks – kõikvõimsateks, kõigeteadjateks –, kasutavad kõlbmatuks kõdunenud juhtimismudeleid, et juba eos lämmatada igasugune initsiatiiv, mis tuleb altpoolt – lapsevanematelt, õpilastelt või vanavanematelt, kelle kasvatusmeetodid ning väärtused tallatakse juba igaks juhuks mudasse.

Laps ei ole väike täiskasvanu ja ta ei kasva ega arene iseenesest. Jah, sentimeetrid tulevad küll iseenesest pikkusele juurde, aga mitte vaimne, psüühiline, emotsionaalne, sotsiaalne, kultuuriline ning usuline areng. Kuigi lapsed soovivad tänapäeval sõnakuulelikke lapsevanemaid, on ka selles omad põhjused.

Laps on ühel või teisel põhjusel vanemale koormaks – eeskätt just psüühilises mõttes. Vanem tahab ise puhata ning lõõgastuda pärast rasket tööpäeva või nigelat palgapäeva. Selleks suunatakse laps virtuaalmaailma, keegi ei tea ega tahagi teada, mida ta seal teeb, kellega suhtleb ja suhestub, milliseks ta sellises keskkonnas vermub – sealt ta ju ammutabki endale väärtused, hoiakud, normid, müüdid, tabud. Virtuaalsõpradega ei jagata ainult oma armupiinu, vaid mürgitatakse oma mõtted ja meeled porno ja esoteerikaga – vaimsest ja füüsilisest vägivallast rääkimata.

Head emad ja isad, vanaemad ja vanaisad! Me ei saa kahjuks viisaastaku plaani täita kahe aastaga. Me peame võtma ja eraldama aega lapsele ja seda mitte ainult kas-küsimuste abil 3D-kinodes. Miks- ja kuidas-küsimuste esitamine ning nendele vastuse äraootamine nõuab süvenemist ning pühendumist. Oluline on samastuda eri eas lapsega, püüda teda mõista ning aru saada, mida ta ütleb või tahab öelda, miks ja kuidas ta end tunneb või võiks tunda. Rohkem hellust, tingimusteta armastust, ärakuulamist, sõbraks olemist, julgust teistest eristumiseks – seda peame meie kui lapsevanemad pidama oma elu suurimaks missiooniks.

Lapsevanematele peab riik tagama tasuta kursusi, kus idamaade mediteerimise, jooga, mantrate lugemise, tšakrate avamise, (zen)budismi, visualiseerimise, posimise ning tuleviku ennustamise asemel kõneldaks lapse arengut soodustavatest ja pärssivatest faktoritest, lapse tervisest (füüsilise, vaimse ja sotsiaalse heaolu seisund), turvalisest lastetoast, südametunnistusest ning aegumatutest väärtustest.

Koolituste läbiviijateks sobivad kõige paremini need pedagoogid, haritlased, psühholoogid, psühhiaatrid, nõustajad, terapeudid ning vaimulikud, kellel ka endal on (või on olnud) õnn osaleda sooja südame ning «puhaste kätega» lapse kasvatamisel ja arengu suunamisel.

Ramo Pener, lapsevanem, MA pedagoogikas

Seotud lood
    19.02.2020 20.02.2020
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto