Sisukord
Arvamus
Tänane leht
12.12.2015
Eesti Palju õnne Dilbert Näide lepingu liigi muutmisest Ninasarvikute õrnuseaeg Neinar Seli jäi kohtus lõplikult süüdi Tipust kõrvale Seli: Eesti õiguspraktika on väga kreenis Varjust püünele Eesti lühiuudised Eesti lühiuudised Heategevuslik autorinukkude müük lauluväljakul Seadused muutuvad terroriplaanija vastu armutuks Ieva Kupce naudib eesti keele õpinguid Horoskoop Tagakülg Male Armastus on nagu lõke Välismaa Me ei tahtnud enam oma laste tagant varastada Välismaa lühiuudised: 11.12.2015 Moraalne majakas Arvamus Egle Pullerits: päkapikud? Päkapikud… Mati Heidmetsa essee: sellist Eestit tahtsimegi! Juhtkiri: spordiarmastus on tähtis, aga… Postimees 1938. aastal: noorte tormiline austus Keresele Päeva karikatuur Jelena Skulskaja veste: meie aja kangelane jälle ohvitserivormis Soome mees vehkleb ka Eesti eest Varjust püünele Moraalne majakas Eriti tuttavalt kõlav nägu Peeter Langovitsi tagasivaade: Salmi auhind eesti kirjandusele Kultuur Neljanda albumi sündroom Oye como va Koopiafolk Seks, narks ja aisakell pluss kotitäis lolle nalju Eluviis nimega Jan Jõemets Mida arvab Postimehe žürii filmist «Puhta mõtte ruum»? Soome mees vehkleb ka Eesti eest Eriti tuttavalt kõlav nägu Ingomar Vihmar: kõige tähtsam on intuitsioon Vilja kui poliitiline nähtus Sport Žalgiris alistas Barcelona, Real väljalangemise äärel Spordi lühiuudised Pohlak: FIFAt juhivad praegu ameerika juristid ja PR-firma Pärast dramaatlilist võitu võib Augsburg saada vastaseks tippmeeskonna Rakvere pakkus senise hooaja suurima üllatuse Sildaru asub täna taas nimekate konkurentidega heitlema Tallinn Mis sandisti, see kohe uuesti Tarbija Jurist vastab Näide osaliste eriarvamustest Näide lepingu liigi muutmisest Tööandja soovidele ei maksa vaikides alluda AK Mati Heidmetsa essee: sellist Eestit tahtsimegi! Neljanda albumi sündroom Matemaatiline meditatsioon Disco Coldplay Gagarin Kuu peale ja Stalin demokraadiks Oye como va Koopiafolk Mida arvab Postimehe žürii filmist «Puhta mõtte ruum»? Eluviis nimega Jan Jõemets 61+ peod tekitavad masendust 50 asja, mida tahaks enne jõule näha Viimane veerg Teeme rahval tuju paremaks Vilja kui poliitiline nähtus Arter Geikristlaste jõulud Ingomar Vihmar: kõige tähtsam on intuitsioon Pöörased üheksakümnendad! Naised Süüria diktaator Assadi ümber Eesti parimale naisjalgpallurile meeldib maal elada Ebaromantiline remont Eesti laulumehed Tenerifel Moskvasse tagasi ei taha Tartu Pohlak: FIFAt juhivad praegu ameerika juristid ja PR-firma Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: spordiarmastus on tähtis, aga…

2 min lugemist

Riigikohus on rääkinud. Sellega on tuntud suurettevõtja ja poliitik (nüüdseks endine reformierakondlane) ning Eesti Olümpiakomitee (EOK) president Neinar Seli jäänud süüdi toimingupiirangu rikkumises.

Eesti on õigusriik, kus igaühel on võimalik kaevata edasi alama astme kohtu otsused. Lõpuks on aga jõustunud kohtuotsus täitmiseks. See peab kehtima ühtviisi rikaste ja vaeste, kuulsate ja tagasihoidlike, spordisõprade ja puulaevade ehitajate, reformierakondlaste ja keskerakondlaste, sotside ja IRLi liikmete kohta.

Neinar Seli istus kahel olulisel toolil korraga, olles ühtaegu nii EOK president kui ka Tallinna Sadama nõukogu esimees – muidugi võib inimesel olla mitu ametit. Küll on aga nii, et kui Tallinna Sadam otsustas anda EOK-le raha, oleks Seli pidanud ennast otsustamisest ühemõtteliselt taandama.

Igaüks võib eile avaldatud riigikohtu otsusest lugeda, kuidas kohus põhjendab dokumentidele ja tunnistajate ütlustele tuginedes järeldust, et Seli hääletas Tallinna Sadama nõukogu koosolekul raha andmise poolt teisele organisatsioonile, mille eesotsas ta ise oli. Kui me tahame Eestis kõigile arusaadavat ja ausat tegutsemisruumi, siis peaks olema ühemõtteliselt selge, et nii ei tohi teha.

Inimlikult on muidugi suur vahe, kui keegi topib riigi raha lihtsalt oma tasku, saab sidemete tõttu riigiasutustes ludinal sisuliselt oma erahobile riigi raha, millele projekti läbimineku jaoks avaliku huvi nägu pähe joonistatakse vmt. Seli seisis tõesti Eesti spordi rahastamise eest, aga tegi seda seekord kahjuks valel viisil.

Samuti, inimlikult, jääb arusaamatuks, et sedavõrd kogenud inimene ei taandanud ennast otsustamisest isegi sellest hoolimata, et poliitilised ja avalikud vaidlused EOK rahastamise üle Tallinna Sadama kaudu juba käisid. Võiks ju kujutleda, et mees, kes on vana kala nii poliitikas kui ka äris, hoiab sellises olukorras näpud veel erilise tähelepanelikkusega puhtad.

Neinar Seli ise ja tema toetajad räägivad tulisest armastusest spordi vastu. Seda armastust ja Seli teeneid spordi rahastamisel ei seagi ju keegi kahtluse alla. Samuti ei tähenda kohtuotsus kindlasti seda, et Neinar Seli etteheiteid Eesti spordipoliitikale ei peaks tõsiselt võtma.

Seli kirjutas sel kevadel Postimehes («Olen süüdi. Et armastan», PM 24.04): «Riik ei ole suutnud riigieelarvest mõistlikel alustel sporti rohkem kui 20 aasta jooksul piisavalt rahastada. Seetõttu on aastaid toiminud mõistusevastane skeem, kus riigifirmad toetavad Eesti sporti.»

Majandusminister Juhan Parts (IRL) hakkas seda väljakujunenud praktikat 2013. aastal väänama sellest otsast, et riigifirmad ei tohiks enam otse Eesti spordile raha anda. Seli oleks aga toona võinud end ühemõtteliselt taandada, lastes otsustada teistel nõukogu liikmetel – mitu aastat kestnud kohtuvaidlus ja ajaleheloodki oleksid olemata.

Seotud lood
    11.12.2015 14.12.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto