Sisukord
Välismaa
Postimees
14.12.2015
Eesti Pangasaladust kuulsid pealt võõrad Kooselu tahetakse registreerida juba nääriööl Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Eesti produtsent aitas luua filmi Nemtsovist Palju õnne Riigi rahakotist pere rahakotti Sisevõitlus viis Keskerakonna toetuse langusesse Kliinikum küsis kärpe asjus õiguskantslerilt nõu Viimane veerg Eesti lühiuudised Majandus Kaubandus-tööstuskoda: probleemiks võib osutuda tootearenduse vähene toetamine Tööandjate keskliit: arenguprogrammis osaleval firmal peaks olema juba enne pikaajaline plaan Riik hakkab vormima superettevõtteid Välismaa Kokkulepe ei päästa veel maailma Eesti produtsent aitas luua filmi Nemtsovist Kas ÜRO-l on tulevikku? Vastab Tiina Intelmann ÜRO pole täiuslik, kuid temata oleks maailm hullem Kas ÜRO-l on tulevikku? Vastab Trivimi Velliste Kas ÜRO-l on tulevikku? Vastab Jaak Jõerüüt Eelkäija ebaõnnestus Kas ÜRO-l on tulevikku? Vastab Margus Kolga Kas ÜRO-l on tulevikku? Vastab Merle Pajula Arvamus Arvi Vask: haiglates ei ole kasutuid ametikohti Juhtkiri: ajaloolise kliimaleppe sõnum Jürgen Tamme: süüdlase suutäis Olev Remsu: kooseluseadus ja esimese öö õigus Indrek Sirk: kaitse end liikluses nagu… Venemaal Lugeja kiri: väärtuskasvatusest kodus ja haridusasutustes Postimees 1938. aastal: eluohtlikud põlevkivikaevandused Karin Kuum: Jevgeni Ossinovski – aasta liberaal? Kultuur Euroopa parim on «Noorus» Sport Korvpalli EMi alagrupi sai ka Soome Spordi lühiuudised Suur võit käes, nüüd ootavad Sildarut X-mängud Nädalalõpp Saku suurhallis: Kalevi ilus võit ja salapära Kanguri ümber Surmagruppi ei tekkinud, süsteem tekitab aga segadust Pärnu peatas Rakvere hoo ja murdis suurima konkurendi Baruto peab ringis taltsutama võimsat kikkpoksiässa Tarbija Negatiivset eluasemelaenu intressi ei tule Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Kas ÜRO-l on tulevikku? Vastab Tiina Intelmann

2 min lugemist
Tiina Intelmann. FOTO: Erik Prozes

Palve arutleda ÜRO tuleviku üle jõudis minuni Libeeria pealinnas Monrovias (Tiina Intelmann on Euroopa Liidu suursaadik Libeerias - toim.). Libeeria on heaks illustratsiooniks sellele, millist rolli täidab ÜRO paljudes maailma riikides.

Tellijale

Alates 2004. aastast on Libeerias valitsenud rahu, mida on taganud ÜRO sõjaline kohalolek. ÜRO kontingendi suuruseks veidi üle nelja miljoni elanikuga riigis on olnud kuni 15 000 sõjavaelast ja üle tuhande politseiniku. Sõjaväelasi ja politseinikke on saatnud Ghana, Nigeeria, Jordaania, Rootsi, Soome, Kõrgõzstan jpt. Sellise jõu tegevuseks on vaja rahvusvaheliselt aktsepteeritud mandaati, mis annab osalevatele riikidele õiguskindluse. Sellist mandaati saab anda ÜRO Julgeolekunõukogu.  ÜRO rahuvalve on ka mitmetes teistes riikides ainsaks toimivaks konfliktiheidutuse vahendiks. Kokku teenib praegu ÜRO rahuvalvemissioonides kaugelt üle saja tuhande sõjaväelase erinevatest ÜRO liikmesriikidest. Piirkondlike organisatsioonide, näiteks Aafrika Liidu, NATO, Euroopa Liidu raames loodud missioonid ei saa tihti laia rahvusvahelist toetust ning konkreetse organisatsiooni liikmete hulka mitte kuuluvad riigid nendes missioonides üldjuhul ei osale.

Praeguses muutunud julgeolekuolukorras eelistavad nii mõnedki suurriigid tegutseda jõuliselt, üksi või väheste liitlastega. Samas on siiski nii, et globaalselt plahvatusohtlikes olukordades, olgu selleks Liibüa, Süüria vms eelistatakse leida mingigi seisukohtade ühisosa ÜRO Julgeolekunõukogus ning saada tegevusele rahvusvaheline aktsept. Kuidas edasi, näitab aeg, kuid suurriigid ei saa omavahelises mõõduvõtmises täielikult eirata selliseid mõjukaid riike nagu Brasiilia, Jaapan, Austraalia, Kanada jne, kes soovivad samuti globaalsetes otsustes kaasa rääkida.

12.12.2015 15.12.2015
EELMINE
JÄRGMINE
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto