Sisukord
Välismaa
Postimees
17.02.2020
Toetuste arestimine külvas abivajajates segadust (6) Eesti Apteegireformi ilmselt enam ei väära (1) Soome meri andis välja pool aastat kadunud pärnaka (1) Valvekaamera õppesõiduautosse? Pigem mitte (1) Aevastamishooaeg varsti käes Majandus Eripärased hotellid raputavad Tallinna (1) Jahenev tööturg vähendab nõudlust töökäte järele 2500 ühendust taotlevad tuludeklareerijate annetusi Välismaa Karmid piirangud näivad pidurdavat viiruse levikut Hiinas Kaljulaid: Euroopa peaks suutma rohkem ise hakkama saada Tosin sõjandustrendi: mida ütleb maailma kohta raport «World Military Balance 2020»? Põhilise julgeolekumurena jäid Müncheni konverentsil kõlama Hiina ja Liibüa Arvamus Juhtkiri: läänetuse lainetus (7) Toomas Toomsalu: sääsereis ja surmakutsar Mart Raudsaar: sõnavabadus ei tähenda ajuvabadust (6) Madis Somelar: minister peaks õpetajatega arvestama Kristjan Vassil: kliinikum vajab muutusi Kultuur Svetlana Aleksijevitš: kirjutamisel juhindun vaistust Anu Raua kunstiteos kroonib Tartu rahu lepingut Elutoasõbralikuks tehtud õuduslugu Sport Vana rekordi alistanud Nazarov: ma ei oodanud sellist aega Taas maailmarekordit nihutanud Duplantis: kavatsen tulevikuski piire kompida Loginov jäi norralaste hammaste vahele Guardiola-ajastu lõpp Manchester Citys? PM ROOTSIS ⟩ Evans näitas, et MM-tiitel on tänavu väga lahtine Tartu Kümmekond entusiasti läbis pika Tartu maratoni raja joostes Laest kukkunud krohvilahmakas sundis spordisaali sulgema Linn tahab nõudeid äpitaksodele karmistada Vehkleja Julia Beljajeva kella ei vaata Romantiline ja suviselt muretu «Talve» Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Kas ÜRO-l on tulevikku? Vastab Tiina Intelmann

2 min lugemist
Tiina Intelmann. FOTO: Erik Prozes

Palve arutleda ÜRO tuleviku üle jõudis minuni Libeeria pealinnas Monrovias (Tiina Intelmann on Euroopa Liidu suursaadik Libeerias - toim.). Libeeria on heaks illustratsiooniks sellele, millist rolli täidab ÜRO paljudes maailma riikides.

Tellijale

Alates 2004. aastast on Libeerias valitsenud rahu, mida on taganud ÜRO sõjaline kohalolek. ÜRO kontingendi suuruseks veidi üle nelja miljoni elanikuga riigis on olnud kuni 15 000 sõjavaelast ja üle tuhande politseiniku. Sõjaväelasi ja politseinikke on saatnud Ghana, Nigeeria, Jordaania, Rootsi, Soome, Kõrgõzstan jpt. Sellise jõu tegevuseks on vaja rahvusvaheliselt aktsepteeritud mandaati, mis annab osalevatele riikidele õiguskindluse. Sellist mandaati saab anda ÜRO Julgeolekunõukogu.  ÜRO rahuvalve on ka mitmetes teistes riikides ainsaks toimivaks konfliktiheidutuse vahendiks. Kokku teenib praegu ÜRO rahuvalvemissioonides kaugelt üle saja tuhande sõjaväelase erinevatest ÜRO liikmesriikidest. Piirkondlike organisatsioonide, näiteks Aafrika Liidu, NATO, Euroopa Liidu raames loodud missioonid ei saa tihti laia rahvusvahelist toetust ning konkreetse organisatsiooni liikmete hulka mitte kuuluvad riigid nendes missioonides üldjuhul ei osale.

Praeguses muutunud julgeolekuolukorras eelistavad nii mõnedki suurriigid tegutseda jõuliselt, üksi või väheste liitlastega. Samas on siiski nii, et globaalselt plahvatusohtlikes olukordades, olgu selleks Liibüa, Süüria vms eelistatakse leida mingigi seisukohtade ühisosa ÜRO Julgeolekunõukogus ning saada tegevusele rahvusvaheline aktsept. Kuidas edasi, näitab aeg, kuid suurriigid ei saa omavahelises mõõduvõtmises täielikult eirata selliseid mõjukaid riike nagu Brasiilia, Jaapan, Austraalia, Kanada jne, kes soovivad samuti globaalsetes otsustes kaasa rääkida.

15.02.2020 17.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto