Sisukord
Arvamus
Postimees
16.12.2015
Eesti Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tallinn hakkab autojuhte ummikute eest hoiatama Tagakülg Maailma ajalugu soomlaste silme läbi E-tervise strateegia näeb ette kaugravimist Käekirja uurides saab lahendada mõrvu ja tabada võltsijaid Eesti lühiuudised Täisnime kirjutamine aitab ennetada võltsimist Arvuti on muutnud käekirja koolilapselikult lihtsaks Eesti tõusis ÜRO inimarengu indeksis 30. kohale Mälumäng Abivahendite saamise kord ootab paika panemist Sotsid mängivad jätkuvalt kooseluseaduse peale Majandus Majanduse lühiuudised Algas Estonian Airi pankrotiprotsess Leedu majanduses imet ei paista (1) Välismaa Komisjoni ettepanekud Välismaa lühiuudised Uus-Meremaa võib vahetada lippu Euroopa plaanib välispiiride kaitsmiseks sunnipatrulli Assadi lahkumise ootuses Arvamus Timo Tatar: kliimaleppe mõjud Eesti energiapoliitikale Urmas Arumäe: riigikohtust sõltub, kas ettevõtjad peaks olema erakud Taavi Rõivas: Eesti on Pariisi kliimakokkulepetega juba arvestanud Juhtkiri: kolm peaministrit korraga Ksenia Repson-Deforge: Jumal hoiab leetrite eest? Erkki Bahovski: Eesti poliitikud peenetundelisuseta Lätis ja Leedus Postimees 1925. aastal: jõulusagin teeb ärevaks Kultuur Lihtne maapoiss, kellele meeldib lugusid jutustada Uudisloo pealkirjast sündis võidu toonud käsikiri Võidutöö sai tõuke «Kärbeste jumalast» Sport Spordi lühiuudised Peep Pahv: Seli kriitikud, kus on teie teod spordi rahastamise parandamisel? Kangerti uus hooaeg: kurnav kombinatsioon uues kuues Flora treeningumahud lähenevad tippklubide tasemele Tallinn Tallinn hakkab autojuhte ummikute eest hoiatama Tarbija Miks inimene ei suuda toiduga piiri pidada? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Taavi Rõivas: Eesti on Pariisi kliimakokkulepetega juba arvestanud

1 min lugemist
Taavi Rõivas FOTO: Arvo Meeks/Valgamaalane

Peaminister Taavi Rõivas kirjutab, et järgnevatel aastatel ei peaks olema küsimuseks, kas kasutada põlevkivi, vaid kuidas seda kasutatakse. Rõivase hinnangul on vastuseks uued, puhtamad ja nutikamad tehnoloogiad, ressursi- ja energiasääst ning taastuvenergia kasutuse suurendamine.

195 riiki kiitsid Pariisis heaks ajaloolise kliimaleppe, mille lõppeesmärk on hoida ülemaailmse keskmise temperatuuri tõusu alla 2 °C aastaks 2100 võrreldes tööstusrevolutsiooni-eelse tasemega ja püüelda edaspidi 1,5 °C ülempiiri poole.

Euroopa Liidul õnnestus saavutada suures ulatuses oma soovitud tulemus – lepe on ambitsioonikas ja kohustab regulaarselt vaatama üle riikide kohustused heite vähendamiseks.

Kokkuleppe järgi muutub heidete vähenemine järk-järgult ambitsioonikamaks ning iga riigi panus peab suurenema vastavalt võimekuste kasvule. Kokkuleppe sisu on paigas, nüüd tuleb kõigil teha endast parim, et lepet täita. Pariisis kokkulepitu seab eesmärgid ja igal riigil tuleb valida oma tee, kuidas võetud kohustusi täita.

Eesti ja teised Euroopa Liidu riigid seadsid juba enne Pariisi kokkulepet ühise eesmärgi vähendada aastaks 2030 kasvuhoonegaaside heiteid 40 protsenti võrreldes tööstusrevolutsiooni-eelse tasemega.

Detsembris kiitis valitsus heaks ja saatis riigikogule põlevkivi kasutamise riikliku arengukava 2016–2030, peatselt hakkab valitsus arutama Eesti energiamajanduse arengukava aastani 2030 – mõlemad dokumendid juba arvestavad uusi suundumusi kliimapoliitikas.

Heiteid aitavad vähendada nii uued ja puhtamad tehnoloogiad, ressursi- ja energiasääst kui ka taastuvenergia kasutuse suurendamine, millesse ka riik praegu investeerib.

Kolm aastat tagasi oli Eesti üks suuremaid kasvuhoonegaaside vähendajaid Euroopa Liidus – täpsemalt 52,6 protsenti võrreldes 1990. aastaga. Samas tuleb tunnistada, et 70 protsenti saastest tuleb energiasektorist.

Järgnevatel aastatel ei peaks olema küsimuseks, kas kasutada põlevkivi, vaid kuidas seda kasutatakse, kuidas saavutada maksimaalne kasu, samal ajal vähendades kahju keskkonnale?

Vastuseks on innovatsioon ja nutikad tehnoloogiad. See kehtib ka teiste majandusharude kohta, majanduskasv ja parem konkurentsivõime ei pea tulema keskkonna arvelt. Sellest Eesti oma poliitikas ka lähtub.

Seotud lood
15.12.2015 17.12.2015
EELMINE
JÄRGMINE
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto