Sisukord
Arvamus
Postimees
17.02.2020
Toetuste arestimine külvas abivajajates segadust (9) Eesti Apteegireformi ilmselt enam ei väära (3) Soome meri andis välja pool aastat kadunud pärnaka (1) Valvekaamera õppesõiduautosse? Pigem mitte (2) Aevastamishooaeg varsti käes Majandus Galeriid ⟩ Eripärased hotellid raputavad Tallinna (1) Jahenev tööturg vähendab nõudlust töökäte järele 2500 ühendust taotlevad tuludeklareerijate annetusi (1) Välismaa Karmid piirangud näivad pidurdavat viiruse levikut Hiinas Kaljulaid: Euroopa peaks suutma rohkem ise hakkama saada (2) Tosin sõjandustrendi: mida ütleb maailma kohta raport «World Military Balance 2020»? (1) Põhilise julgeolekumurena jäid Müncheni konverentsil kõlama Hiina ja Liibüa Arvamus Juhtkiri: läänetuse lainetus (11) Toomas Toomsalu: sääsereis ja surmakutsar (1) Mart Raudsaar: sõnavabadus ei tähenda ajuvabadust (43) Madis Somelar: minister peaks õpetajatega arvestama (1) Kristjan Vassil: kliinikum vajab muutusi (1) Kultuur Svetlana Aleksijevitš: kirjutamisel juhindun vaistust Anu Raua kunstiteos kroonib Tartu rahu lepingut Elutoasõbralikuks tehtud õuduslugu Sport Taas maailmarekordit nihutanud Duplantis: kavatsen tulevikuski piire kompida Guardiola-ajastu lõpp Manchester Citys? PM ROOTSIS ⟩ Evans näitas, et MM-tiitel on tänavu väga lahtine Loginov jäi norralaste hammaste vahele Vana rekordi alistanud Nazarov: ma ei oodanud sellist aega Tartu Kümmekond entusiasti läbis pika Tartu maratoni raja joostes Laest kukkunud krohvilahmakas sundis spordisaali sulgema Linn tahab nõudeid äpitaksodele karmistada (1) Vehkleja Julia Beljajeva kella ei vaata Arvustus ⟩ Romantiline ja suviselt muretu «Talve» Meelelahutus Koomiks Sudoku

Taavi Rõivas: Eesti on Pariisi kliimakokkulepetega juba arvestanud

1 min lugemist
Taavi Rõivas FOTO: Arvo Meeks/Valgamaalane

Peaminister Taavi Rõivas kirjutab, et järgnevatel aastatel ei peaks olema küsimuseks, kas kasutada põlevkivi, vaid kuidas seda kasutatakse. Rõivase hinnangul on vastuseks uued, puhtamad ja nutikamad tehnoloogiad, ressursi- ja energiasääst ning taastuvenergia kasutuse suurendamine.

195 riiki kiitsid Pariisis heaks ajaloolise kliimaleppe, mille lõppeesmärk on hoida ülemaailmse keskmise temperatuuri tõusu alla 2 °C aastaks 2100 võrreldes tööstusrevolutsiooni-eelse tasemega ja püüelda edaspidi 1,5 °C ülempiiri poole.

Euroopa Liidul õnnestus saavutada suures ulatuses oma soovitud tulemus – lepe on ambitsioonikas ja kohustab regulaarselt vaatama üle riikide kohustused heite vähendamiseks.

Kokkuleppe järgi muutub heidete vähenemine järk-järgult ambitsioonikamaks ning iga riigi panus peab suurenema vastavalt võimekuste kasvule. Kokkuleppe sisu on paigas, nüüd tuleb kõigil teha endast parim, et lepet täita. Pariisis kokkulepitu seab eesmärgid ja igal riigil tuleb valida oma tee, kuidas võetud kohustusi täita.

Eesti ja teised Euroopa Liidu riigid seadsid juba enne Pariisi kokkulepet ühise eesmärgi vähendada aastaks 2030 kasvuhoonegaaside heiteid 40 protsenti võrreldes tööstusrevolutsiooni-eelse tasemega.

Detsembris kiitis valitsus heaks ja saatis riigikogule põlevkivi kasutamise riikliku arengukava 2016–2030, peatselt hakkab valitsus arutama Eesti energiamajanduse arengukava aastani 2030 – mõlemad dokumendid juba arvestavad uusi suundumusi kliimapoliitikas.

Heiteid aitavad vähendada nii uued ja puhtamad tehnoloogiad, ressursi- ja energiasääst kui ka taastuvenergia kasutuse suurendamine, millesse ka riik praegu investeerib.

Kolm aastat tagasi oli Eesti üks suuremaid kasvuhoonegaaside vähendajaid Euroopa Liidus – täpsemalt 52,6 protsenti võrreldes 1990. aastaga. Samas tuleb tunnistada, et 70 protsenti saastest tuleb energiasektorist.

Järgnevatel aastatel ei peaks olema küsimuseks, kas kasutada põlevkivi, vaid kuidas seda kasutatakse, kuidas saavutada maksimaalne kasu, samal ajal vähendades kahju keskkonnale?

Vastuseks on innovatsioon ja nutikad tehnoloogiad. See kehtib ka teiste majandusharude kohta, majanduskasv ja parem konkurentsivõime ei pea tulema keskkonna arvelt. Sellest Eesti oma poliitikas ka lähtub.

Seotud lood
15.02.2020 17.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto