T, 30.05.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Assadi lahkumise ootuses

Facebook Twitter
Comments
Süüria president Bashar Al-Assad möödunud nädalal Damaskuses andmas intervjuud Hispaania uudisteagentuurile EFE.
Süüria president Bashar Al-Assad möödunud nädalal Damaskuses andmas intervjuud Hispaania uudisteagentuurile EFE. Foto: SCANPIX

«Kanname vastutust Jumala ja Süüria rahva ees,» kõlavad sõnad värskes araabiakeelses videos, mille on välja andnud kõige uuem Süürias sõdimist alustanud rühmitus – Jaish Suria al-Jadid (ar k Uus Süüria Armee). Riigi idaosas tegutsev ameeriklastelt toetust ja väljaõpet saav grupeering lubab võidelda eeskätt äärmusrühmitusega ISIS. Lääne toetuse taustal on uue rühmituse read jäänud seni küll hõredaks ning praegu viiakse läbi vaid väga väikesemahulisi operatsioone.

Laias plaanis on Süüria opositsioon jaotunud kaheks: islamistid ja mõõdukamad jõud. Tegelikkuses on kogu Bashar Al-Assadi vastane võitlus koletult killustunud ja ühtekokku võitleb valitsusvägede vastu ning omavahel umbes sadakond grupeeringut. Põhiline sõjategevus toimub riigi põhja- ja loodeosas. Erinevatel hinnangutel on islamistide kõrval Süüria kodusõjas kuni 70 000 niinimetatud mõõdukat mässulist.

Kuid mõõdukad-äärmuslased või sekulaarsed-islamistlikud jõud on Süüria puhul skaalad, mille rakendamisse tuleb suhtuda äärmiselt kriitiliselt. Nii näiteks sõdib Uus Süüria Armee küll ISISe vastu, kuid kuulub samal ajal salafistide (konservatiivsete islamistide) juhitavasse mässuliste liitu. ISISe jõhkra vägivalla taustal on varasemad radikaalsed rühmitused muutunud võrdluses ISISe äärmuslastega näiliselt mõõdukamaks.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles