Sisukord
Juhtkiri
Postimees
18.02.2020
Lapsele võib kõige ohtlikum olla kodu (1) Eesti Paarisaja õpetaja keeleoskus alla nõutu Apteegiketid ootavad riigikogu järgmist käiku Saeveskit ähvardab materjalipuudus Majandus Yandex.Taxi tegutseb Eestis seadusvastaselt (1) Alaealine saab poest suitsu ja viina lihtsa vaevaga Välismaa Lätlased kutsuvad tüli tõttu boikoteerima Taani suhkrut ja Lego klotse (2) Torm Dennis uputas Suurbritanniat Turistitõkke püstitamine Rooma sümboli ümber ärritab ajaloolasi Arvamus Juhtkiri: igav ja turvaline Balti riik (1) Aimar Altosaar: hoiame oma au ja väärikust Krista Kodres: humanitaarteadused, kunstid ning teadmistepõhine Eesti Neeme Raud: Trump peab silmas raha ja kasu Sandra Haugas: haridus ja pered ei vaja koolikatseid Meie Eesti Erkki Koort: Kanuti aed ja uusarendus Helina Maasing: kuidas luua linnaplaneerimisega turvatunnet Kultuur Põhjus, miks ameeriklased Trumpi valivad (2) Sport Imelaps Hålandi suur unistus: Dortmundi kaudu Inglismaa meistriks Uus spordiseadus piirab sportlastele suurte stipendiumide maksmist Tervis Eestlane Aasias – kuidas trotsida koroonaviirust? Tartu Trammi Tartusse toomiseks kulub kümme aastat ja 400 miljonit eurot Mait Raava: kliinikum peab valima endale arstist juhi Eili Arula: Eesti Laulu on Tartusse väga vaja Tartumaa Kuldse Tammeoksa kandjate read täienevad Hotellipidajatel tuleb üha enam arvestada lastega peredega BMX-krossis tõid tartlased karikavõistlustelt mitu esikohta Veel neli kuud ning soomeugrilased peavad Eesti Rahva Muuseumis maailmakongressi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: kolm peaministrit korraga

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

«Kui puudub üksmeel sõbrameeste seas, siis nendel kuidagi ei vea ja rist ning viletsus on nende ettevõte.» Viimasel ajal toimib valitsuskoalitsioon enam-vähem täpselt nii, nagu koormat vedav Luige, Haugi ja Vähi rakend Ivan Krõlovi sageli tsiteeritud luuletuses.

Venelasest füüsika populariseerija Jakov Perelmani täiendus sellele tuntud allegoorilisele tekstile paneb antud juhul i-le täpi. Nimelt arvutas Perelman välja, et tegelikult saavad kolm eri suundades kiskuvat tegelast kuidagimoodi koorma liikuma küll, iseasi, kuidas see ukerdamine välja paistab.

Kolm võimuerakonda kolme uue põlvkonna poliitiku juhtimisel etendavad meile juba mõnda aega täiesti uuel tasemel valitsemiskultuuri. Selle juurde kuuluvad üksteise mittemõistmine, kokkuleppele jõudmise võimatus, kiiresti avalikuks saav omavaheline SMSi või kirja teel suhtlemine, lakkamatu vägikaikavedu meedias – saatjaks suhtlemissildu põletavad väljendid, vastastikused iroonilised märkused valitsuse pressikonverentsil ja nii edasi.

Kus võimalust nähakse, seal tüli tõuseb. Või õieti: seal tüli paista lastakse. Suur enesekehtestamise tahtmine paistab kaugele välja. Loomulikult, et kui oled kord erakonna esimeheks valitud, oled valmis peaministriametit kandma. Kuid nagu president Lennart Meri ütles kunagi riigipea kohta, nii on ka valitsusjuhiga – neid saab paratamatult olla vaid üks korraga. Praegu seisab Taavi Rõivase ühel käel Jevgeni Ossinovski vimmas kogu oma nõudmistega ning teisel pool Margus Tsahkna, kord justkui tasakaalustaja rollis, ent samas alati valmis juhust kasutama, et poliitilisi punkte võtta.

Euroopa Kontrollikoja liikme vaidlus, keskmes ekspeaminister Juhan Parts, on läinud üsna näotuks ja mõttetult poliitiliseks teemaks. Mõnes mõttes ongi see kujukas näide praeguse võimuliidu olemusest. Kui selles asjas mingile kompromissile jõutaksegi, siis kuidas saame olla kindlad, et mõnda väga kaalukat küsimust arutades suudab ametisolev valitsus jõuda kvaliteetse otsuseni?

Kui ühes liivakastis mängivad lapsed üksteist liivaga loopima hakkavad, võib seda pidada ealiseks iseärasuseks. Kui ühte valitsusse kuuluvad poliitikud, kes peaksid olema omavahel põhilises kokku leppinud, valitsemise asemel tülitsevad, näitab see riigimehelikkuse puudumist.

Nagu on palju räägitud, alternatiive sisuliselt pole. Üksnes teoreetiliselt mõeldavaid erakorralisi valimisi ei taha keegi. Edgar Savisaare juhitavat Keskerakonda seni samuti mitte, nagu ka «seitsme päkapiku» koalitsiooni riigikogu väiksemaid erakondi kaasates. Seega jääb ainult võimalus kuidagi edasi minna.

Siiski pole välistatud ka see, et kui tüli muutub päris väljakannatamatuks, tekib kellelgi mõte mõni praegune barjäär ületada. Iseasi, kas see ka Eesti huvides oleks.

Seotud lood
17.02.2020 18.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto