P, 4.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Surve all Türgi tõmbub Iraagis tagasi

Hille Hanso
, Istanbul
Surve all Türgi tõmbub Iraagis tagasi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Türgi sõdurid Süürias.
Türgi sõdurid Süürias. Foto: SCANPIX

«Mida teevad Türgi väed Kurdistanis, Iraagi territooriumil?» küsin meie autojuhilt, kui Põhja- Iraagis Kurdistanis sõjapõgenikele toiduabi jagades külast külla sõidame ja tee ääres sõjalisi vahipunkte märkame. «Need on siin juba 1990. aastatest saadik, ajast, kui Saddam Husseini ja Türgi jaoks olid kurdi separatistid ühine oht,» seletab teejuht.

«See on peale Iraagi strateegiliselt oluline piirkond veel USA-le ja Iraanile, kes on jõudumööda kurdidega oma huvide kindlustamiseks koostööd teinud. Türgi väed on jäänud, sest keskvalitsus on nõrk ja Kurdistani Piirkondlikul Omavalitsusel (KPO) ja selle juhil Massud Barzanil on huvi Türgiga suhteid hoida.»

Türgi sõjaväe tegevus Põhja-Iraagis on seoses võitlusega Kurdistani Töölisparteiga (PKK) taas intensiivistunud ja ka ISISe-vastase võitluse egiidi all on Türgi sõjaväelased kohal. Kuid läinud nädalal ähvardas Iraagi valitsus pöörduda ÜRO Julgeolekunõukogusse nõudega, et see mõjutaks Türgit kõik üksused viivitamatult Iraagi Kurdistanist välja viima.

Märksõnad
Tagasi üles