Sellised noored tahavad tagasi tulla, aga nad satuvad kahe tule vahele, sest Venemaal ähvardab neid terroriorganisatsiooni kuulumise eest vähemalt viieaastane vangistus. Äärmusrühmitus ISIS on Venemaal kuulutatud terroristlikuks organisatsiooniks.
Irina Gordijenko sõnul on Vene võimude selline lähenemine väga vale, sest enamik tagasi pöördunud noortest ei taha tema hinnangul Dagestanis hakata võitlema kalifaadi eest, milles nad on pettunud, vaid naasta normaalsesse ellu.
«Just sellised pettunud noorukid on kõige parem vastupropaganda võimalus, kui lasta neil avalikult rääkida, miks nad pettusid ja mis seal tegelikult toimub,» ütles Venemaa kõige tuntuma sõltumatu ajalehe Novaja Gazeta ajakirjanik. «Selle asemel eelistavad meie omad need küllaltki tulihingelised noored inimesed vangi panna, kust nad väljuvad juba täiesti teistsugustena. See aitab ainult kaasa radikaliseerumisele.»
Venemaa islamiregioonidest Põhja-Kaukaasiast ISISe ridadesse läinute täpset arvu pole võimalik kindlaks teha. Dagestani siseministeerium väidab, et nemad teavad nimeliselt umbkaudu 700 meest, kes on sõitnud sinna sõdima. Irina Gordijenko sõnul ütlesid FSB töötajad talle Dagestanis lahkujate arvuks vähemalt 5000–6000 inimest, kuid see võib olla koos pereliikmetega.
«Tegelikult on alles paaril viimasel aastal hakanud õiguskaitseorganid neid loendama,» lausus Gordijenko. «Varem ei pööratud sellele tähelepanu, kui inimesed läksid näiteks Türki (kust liiguti peamiselt edasi ISISe vallutatud aladele – J. P.).»
Mitu eksperti on juba varem avaldanud arvamust, et arvestades Dagestanist lahkumise massilisust, on paljud sõitnud Islamiriiki FSB «vaikival heakskiidul».