Sisukord
Arhiiv
Postimees
23.12.2015
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Koht, kus kerkib austus iga mannatera vastu Tagakülg Tallinna piirilt leiti kiirgusohtlik tseesiumikonteiner Pööripäevasaade Postimehega Esikülg 23. detsember Majanduse lühiuudised Nii kaitsja kui ka prokurör kaebasid koolitulistaja asja edasi Jüri Pihlist saab Tallinna linnajuhi nõunik Eesti lühiuudised Majandus Majanduse lühiuudised «Jõululaps» toob häda ja viletsust Välismaa Välismaa lühiuudised Rattaga läbi akna ja korstna kaudu vargile – aasta jaburaimad uudised USA uitajasõdur astus kohtu ette Arvamus Lugeja kiri: mitte suhkur ei tee paksuks, vaid jahutooted (1) Postimees 1937. aastal: rasked jääolud takistavad laevaliikust Ene Pajula: naeratage ometi, soovib mammi Mart Raudsaar: omada või olla? Mihhail Lotman: hirm on ohtlikum kui pagulaskriis Peeter Raidla: ikka edasi viie hulka Juhtkiri: üks oodatud pööripäev Kultuur Postimees soovitab telesaateid Mida peidab uudistehundi filmiarhiiv: «Fast Eddy vanad uudised» Postimehe kinos 2015. aasta – presidentidest paavstini Sport Kelly Sildaru – õpilane, tippsportlane või mõlemat? Spordi lühiuudised Saatan peitub detailides ehk Raha, võim ja otsused Tarbija Kui süda karjub appi Infarkti saab õige eluviisiga ära hoida Arter Annetagem heategevuseks Indrek Sammul: minu elu ongi teistele elamiseks Justin Petrone: kõige magusam aeg aastas Maria Listra: pudelis püsimine pole mulle kunagi meeldinud Parapsühholoogi Albert Stepanjani nipid uusaastaööks Jean-Claude Juncker – eurooplane, töönarkomaan ja napsimees Usk endasse toidab ülimat eesmärki Kaks minutit ja neli tundi Tartu Ehitaja Norras, vabatahtlik päästja Võnnus Kopsuarstid pingutavad, et nende patsiendid suudaksid hingata suure sõõmu õhku Viis aastat tööd viib õed Rio olümpiamängudele Berliini maratoni finišis täitus lapsepõlveunistus Eesti toit viis tänavu Tartus õpinguid alustanud välistudengitel keele alla Tarvo Siilaberg: on aeg olla tänulik Vabatahtlikul on lihtsad soovid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lugeja kiri: mitte suhkur ei tee paksuks, vaid jahutooted

1 min lugemist
Saiakesed kergitavad kehakaalu. FOTO: Margus Ansu

Postimehe artikkel sotsiaalministeeriumi plaanist kehtestada Eestis suhkrumaks ärgitas kirjutama Lääne-Virumaal elavat toiduainetetehnoloogi. Autori palvel tema täisnime ei avalda.

Lausa uskumatu on kuulda ja lugeda sotsiaalministeeriumi plaane ja jutte täielike pseudoprobleemide üle.  Räägin suhkrumaksust. Miks aga ei räägita jahumaksust?

Olen toiduvalmistamise tehnoloog ja võin Teile täie vastutustundega öelda, et see kogu kogus suhkrut, mida kasutatakse maitsestamiseks, ei põhjusta kellegi ülekaalu. Küll aga on ülekaalu põhjustajaks kõikvõimalike isuäratavate jahutoodete müük igal pool. Jahutoodete sortiment on nii suureks läinud ja leiab ka tarvitamist. Pean ausalt tunnistama, et patustan ka ise vahel Maxima kondiitritoodete leti ees, kuid ülekaalu põhjustab siiski tühjus n-ö kõrvade vahel. Nii on see ka alkoholiga. Miks meil ei keelata ära alkohoolsete jookide importi? Meie vana viinatehas likvideeriti, aga import lokkab kõrgemal tasemel, samuti alkoholism.

Nüüd suhkrust veel. Suhkur on ka konservant – ärge tulge ütlema, et  ma peaks kasutama sügavkülma või midagi sarnast selle asemel, et teha koduaiast toormoosi, ilma maitse-, lõhna- ja säilitusaineteta, kasutades konservandina ainult suhkrut. Mõelge pr kantsler, mis on meeldivam, kas suhkrumagus või teadmine, et süüakse sisse kemikaale – säilitusainetena, maitseainetena, lõhnaainetena. Näiteks maasikajogurtis on alla 10 protsendi maasikaid, küll aga palju maasika maitseaineid. «Miks?» küsin mina. Seetõttu ei osta ma seda toodet enam mitte kunagi. Ei usu, et kemikaalide hind tootes on väiksem, kui panna 10 protsendi asemel 30 protsenti naturaalset toodet. Jõudu! See on vastus teie Postimehe artiklile, kus soovite tõestust suhkrumaksu mõttetuse kohta. See on rumalus. Sama teema võiks tõstatada ka jahu kohta! Ka see oleks rumalus. Harida tuleb tarbija mõtlemist, mitte tõsta hindu, siis on ka ülekaaluliste protsent väiksem ja linnapilt ilusam.

Toiduainete tehnoloog E. A.

Seotud lood
22.12.2015 28.12.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto