Sisukord
Intervjuu
Tänane leht
23.12.2015
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Koht, kus kerkib austus iga mannatera vastu Tagakülg Tallinna piirilt leiti kiirgusohtlik tseesiumikonteiner Pööripäevasaade Postimehega Esikülg 23. detsember Majanduse lühiuudised Nii kaitsja kui ka prokurör kaebasid koolitulistaja asja edasi Jüri Pihlist saab Tallinna linnajuhi nõunik Eesti lühiuudised Majandus Majanduse lühiuudised «Jõululaps» toob häda ja viletsust Välismaa Välismaa lühiuudised Rattaga läbi akna ja korstna kaudu vargile – aasta jaburaimad uudised USA uitajasõdur astus kohtu ette Arvamus Lugeja kiri: mitte suhkur ei tee paksuks, vaid jahutooted (1) Postimees 1937. aastal: rasked jääolud takistavad laevaliikust Ene Pajula: naeratage ometi, soovib mammi Mart Raudsaar: omada või olla? Mihhail Lotman: hirm on ohtlikum kui pagulaskriis Peeter Raidla: ikka edasi viie hulka Juhtkiri: üks oodatud pööripäev Kultuur Postimees soovitab telesaateid Mida peidab uudistehundi filmiarhiiv: «Fast Eddy vanad uudised» Postimehe kinos 2015. aasta – presidentidest paavstini Sport Kelly Sildaru – õpilane, tippsportlane või mõlemat? Spordi lühiuudised Saatan peitub detailides ehk Raha, võim ja otsused Tarbija Kui süda karjub appi Infarkti saab õige eluviisiga ära hoida Arter Annetagem heategevuseks Indrek Sammul: minu elu ongi teistele elamiseks Justin Petrone: kõige magusam aeg aastas Maria Listra: pudelis püsimine pole mulle kunagi meeldinud Parapsühholoogi Albert Stepanjani nipid uusaastaööks Jean-Claude Juncker – eurooplane, töönarkomaan ja napsimees Usk endasse toidab ülimat eesmärki Kaks minutit ja neli tundi Tartu Ehitaja Norras, vabatahtlik päästja Võnnus Kopsuarstid pingutavad, et nende patsiendid suudaksid hingata suure sõõmu õhku Viis aastat tööd viib õed Rio olümpiamängudele Berliini maratoni finišis täitus lapsepõlveunistus Eesti toit viis tänavu Tartus õpinguid alustanud välistudengitel keele alla Tarvo Siilaberg: on aeg olla tänulik Vabatahtlikul on lihtsad soovid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mihhail Lotman: hirm on ohtlikum kui pagulaskriis

4 min lugemist
Mihhail Lotman FOTO: Kuvatõmmis videost

Pagulaskriis on reaalne ja avaldab Eestile mõju, ent ühe osa inimeste hirm on ülepaisutatud ja varjutab seda, mis on tegelikult ohtlik, rääkis intervjuus Marti Aavikule Tallinna Ülikooli semiootikaprofessor Mihhail Lotman.

Tellijale Tellijale

Millised 2015. aasta sündmused on teie arvates olnud sellised, mis järgmist ja veel järgmisi aastaid mõjutavad?

Ukraina sõda, pagulaskriis. Sõjad. Räägitakse ühest sõjast Süürias, aga tegelikult on seal mitu rinnet. Praegu on väga huvitavad sündmused Afganistanis. Aafrikas käivad sõjad. Ohvrite arv on kolossaalne. Räägitakse sadadest tuhandetest, miljonitest inimestest.

Euroopas on Kreeka kriis praegu külmutatud, aga annab ennast veel tunda. Hispaania valimised olid väga huvitavad. Valimised Venezuelas muudavad oluliselt jõudude vahekorda Ladina-Ameerikas. Praegune valimiskampaania USAs, kus ootamatult juhib Donald Trump, kes Eestile oleks väga halb variant.

Milline tähendus on pagulaskriisil teie arvates Euroopa tuleviku jaoks?

Kõige olulisem õppetund oli, et Euroopa polnud selleks valmis. Paraku juhtub siin jälle nii, et reageerime tagantjärele.

Saksamaa on kõige iseloomulikum näide. Angela Merkel alguses kutsus kõiki Saksamaale, aga nüüd räägitakse hoopis, et Schengeni ruumis tuleb vähemalt olulisi korrektiive teha. Kuidas saab niimoodi inimesi massiliselt kutsuda, kui ei tea, kas riik on selleks valmis? Kui ei tea, kui palju neid tuleb ja kes need inimesed on.

Kas on põhjust olla optimistlik hoopis teistest kultuuriruumidest siia tulevate inimeste integreerimise suhtes ?

Ei tule olla optimistlik või pessimistlik, vaid realistlik. Meil on üks sõna: pagulased. Samas on isegi islami maadest tulijate vahel väga suured erinevused. Enamik süürlastest on tõesti sõjapõgenikud. Tean, et paljude põgenejate pered, kes jäid Süüriasse, on tapetud. Inimesed tõesti põgenevad surma eest. Nende kultuur on Euroopa omale väga lähedane. Täiesti teine asi on afgaanid. Seda on näha põgenike laagrites, kus mässavad afgaanid, mitte süürlased. 

22.12.2015 28.12.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto