Sisukord
Arvamus
Postimees
29.12.2015
Eesti Mälumäng KBFI ehk Eesti «kõige-kõigem» instituut Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Euroskepsis kasvas pisut Ukraina küborg taastas Eestis jõu Kaitseliitlased ei taha erarelvi loovutada Kolm nädalat sõprade juures Tagakülg Tallinna lühiuudised Eesti lühiuudised Eriti pisikeste lihakuubikutega asuu Valaste juga jäätus muinasjutumaaks Majandus Venemaa läheb uuele aastale vastu tühjade taskutega Majanduse lühiuudised Reval Takso endiste juhtide logokasutus tõi kaasa juristide sekkumise Kinnisvaraturul andsid tooni uued korterid Välismaa Foto: El Niño tuleb peagi taas Jaapan palus vabandust: meie sõjavägi pidas seksiorjasid Välismaa lühiuudised Arvamus Juhan Mellik: tüütu Venemaa, tüütu Putin Juhtkiri: Euroopa-meelsed, aga murelikud eestlased Olev Remsu: mis mängud käivad õhupiiridel? Postimees 1933. aastal: Venemaalt tulnud kalurid osutusid spioonideks Ahto Lobjakas: kommentaariumid tuleb sulgeda Mari Tammar: «Punk teraapia» – teraapia kogu ühiskonnale Lugejate kirjad: eesti keelest ja põlevkivi tulevikust Päeva karikatuur Kultuur See algas The Murphy Bandist NO99 uus lavastus: kõik on siiski mõttetu Sport Dopinguspets Port peab venitamist venelastele kahjulikuks Aivar Rehemaa ei mahtunud Tour de Ski koondisse Mugavustsoonist välja ja välismaale Spordi lühiuudised Kalev pole lahkunud mängijatele asendajaid leidnud Tallinn Balti jaama turg kolib ümberehituse ajaks ära Tallinna lühiuudised Tarbija Mis jääb meelde tehnoloogia-aastast? Tartu Õpilastel aitavad talvevaheaega sisustada hobid Kahurid puhuvad lume jõeveest Noored kardavad metsas ära eksida Tartu kunst väärib enamat kui tapeedina väljapanek Toomemäele plaaniti loodusteaduste paleed Talvine remont aitab raha säästa Veemoto näitas olümpiaaladele koha kätte Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhan Mellik: tüütu Venemaa, tüütu Putin

2 min lugemist
Juhan Mellik FOTO: Jaanus Lensment / Postimees

Nõukogude ajal sündis lääneriikide sõnavarasse termin «sovetoloog». Sellega tähistati ennast ekspertideks nimetavaid inimesi, kes üritasid prognoosida tulevikuarenguid raudse eesriide taga. Pea eranditult üdini küündimatult ja ebaõnnestunult.  

Meiegi päevil leidub seesuguseid tegelasi rohkelt nagu seeni pärast vihma, nimetatagu neid siis kremlino- või putinoloogideks. See on rahvas, kelle elu eksistentsiaalseks küsimuseks paistab olevat, mis Venemaal päriselt toimub?

Kõigi Eesti meediaväljaannete toimetused teavad kindlasti juba ammu – idanaaber müüb hästi, nagu müüvad ka sisserändajad, omasooiharad ning mustanahalised. Minu endagi käed pole sellest puhtad. Tean ette, et hüpoteetiline artikkel pealkirjaga «Ekspert: Putinit vaevab krooniline kõhukinnisus» teenib juba esimese tunni jooksul kümneid kordi rohkem klikke ja lugemisi kui mõni märksa uudisväärtuslikum taies Angolast või Boliiviast terve ööpäeva jooksul kokku.

Toimetuste jaoks pole väärtuslikumat allikat kui mõni ärakaranud Vene opositsionäär või teisitimõtleja. Neid saab lüpsta lõputult igihaljastel leitmotiividel nagu «Putin on paha», «Venemaal on korruptsioon» või «Venemaal pole demokraatiat».

Mitte mingil juhul poleks osanud ise varem midagi sellist kahtlustada!

Inimlikul tasemel võib olukorda mõista. Eesti rahva psüühika on ajalooliste kogemustega ida pool piiri toimuva suhtes ülitundlikuks häälestatud. Eestlane ju teab, kuidas Venes asjad tegelikult käivad; teab, mida tähendavad sõnad «bardak»  ja «pokazuha». Ning meie pühaks ettemääratuseks ja kohuseks on ka pimedusega löödud läänepoolseid rahvaid selles igal võimalusel valgustada.

Automaatselt tekivad vaimusilma pildid vuntsilistest pensionieale lähenevatest Reinudest ja Ülodest, kes hakkavad esimesel ettejuhtuval võimalusel heietama sellest, kuidas ikka omal ajal sai Kamaziga Uurali taga käidud ning lagunenud automootorit vasara ja Jumala armu abil kokku klopsitud. Vene värk, teadagi!

Paratamatult muutub mõnede inimeste monomaaniline suhtumine Venemaasse jube tüütuks. Mille peale targutaks keegi kindlasti: kes minevikku ei mäleta, elab tulevikuta! Nõus. Kuid mineviku mäletamine ei võrdu kinnismõtlemise ega paranoiadega.

Ma ei viitsi vaevata oma pead ja südant igapäevaselt sellega, miks keeras Putin voodis teist külge või et kusagil algasid jälle Vene armee õppused. Ma ei soovita seda teha ka teistel. Hirmul ja kompleksidel on nimelt kalduvus mürgitada õhku ning tekitada usaldamatust. Ehk teisisõnu teha täpselt seda, mis oleks veeks meie müütilise ja palavalt kardetud põlisvaenlase veskile. Olukorra tragikoomika on silmanähtav.

Ma tean väga hästi, et Venemaa on ettearvamatu ja et Putin on türann. Ja mis siis nüüd edasi? Mis ma selle teadmisega pihta hakkan?

Seotud lood
    28.12.2015 30.12.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto