Sisukord
Kultuur
Postimees
31.12.2015
Eesti Male Mälumäng Palju õnne Horoskoop Dilbert Uue presidendi ootuses Postimehe aasta parimad videod ja fotod Spioonivahetus Piusa sillal «Mendid» ja «kitsed» jäägu minevikku Eesti lühiuudised Tagakülg Itaalia pakub Eestile kaht pagulasperet Inimsmugeldajad on Eestisse toonud sadu rändajaid Migrandid Eestis ja Euroopas Missiooniüksuse juht Toomas Malva: põgenikud on nagu vesi Postimehe dok. Laevakaitsjate lugu: 800+ Indias kaotatud elupäeva Majandus Majanduse lühiuudised Kokkuvõte: start-up-maailm asus purustama kivistunud ettevõtlust Välismaa Usk ja vägivald, islam ja islamism Terroritule alla sattunud Euroopa tõi sõdurid tänavatele Spalta_välised Arvamus Mart Laar aastalõpuintervjuus: ei tasu pehmoks muutuda In Memoriam 2015 Margus Laidre essee: kelle sõna valitseb maailma? Kultuur PÖFF, esimest aastat A-klassis Pärdi juubel tõi Eestisse Robert Wilsoni Kamaluga emotsioone, mõelge – meie filmist! NO99 on endiselt olulisim teater Tormis rabas ja tehases Piret Raud kõige popim lastekirjanik Lauri Vasara õnnestunud debüüt Berliinis Sergo Varese võimas roll Cumberbatchi «Hamletis» Loojad said riigipalgale Metsaruuporite hääl kaigub üle maailma Sport Spordi lühiuudised Aasta möödas, ikka samad probleemid Jaan Kirsipuu: vaja oli mõttelaadi värskendada Schumacheri ümber on jätkuvalt rohkelt spekulatsioone Dopingupatud ähvardavad nurjata venelaste Rio-sõidu AK Margus Laidre essee: kelle sõna valitseb maailma? Tartu Kommunism kiviga visata ehk aastalõpp 2015 nõukogude Tartus Meelelahutus Koomiks Sudoku

Pärdi juubel tõi Eestisse Robert Wilsoni

1 min lugemist
"Aadama passioon". Enne maailmaesiettekannet. FOTO: Kristian Kruuser & Kaupo Kikkas

Eesti suurima, maailmas enim esitatud helilooja Arvo Pärdi 80 aasta juubeli pidustuste ühe tähtsündmusena esietendus mais Noblessneri Valukojas teatrimaailma megastaari Robert Wilson lavastus «Aadama passioon».

Arvo Pärdi muusikale loodud lavastuse muusikaline juht oli dirigent Tõnu Kaljuste, kelle juhatamisel andis suurejoonelisele ja mõjuvale lavastusele õige kõla Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tallinna Kammerorkester ja solistid. Aasta suursündmuse loomisel osalesid ka mitmed eesti esinejad, teiste seas näiteks näitleja Erki Laur. Sündmuseks saab nimetada ka nüüdistantsu elava klassiku Lucinda Childsi osalemist lavastuses.

Eesti Kontserdi ja Milano tootjafirma Change Performing Arts koostöös valminud «Aadama passiooni» eelarve oli peaaegu miljon eurot. Eestis anti vaid viis etendust ning 79-eurosed piletid ligi tuhandekohalisse saali olid välja müüdud. Lavastusega kaasnes ulatuslik rahvusvaheline filmiproduktsioon: kontsertfilm «Aadama passioon» ja dokfilm «Kaotatud paradiis». Praeguseks on filmid jõudnud juba miljonite vaatajateni, sest linastused on toimunud Jaapanis, Inglismaal, Poolas, Soomes, Lätis, Norras, Rootsis, Šveitsis. Kusjuures ainuüksi BBC PersianTV kaudu vaatas «Kaotatud paradiisi» kokku 2–5 miljonit inimest Iraanis, Afganistanis ning Kesk-Aasia riikides. 35 riigis on müügil ka filmide DVD ja Blu-ray-versioonid.

Oodata on ka lavastuse taassündi – kui läbirääkimised õnnestuvad, siis jõutakse järgmise aasta sügisel «Aadama passiooni» etendusteni Rio de Janeiros, seejärel on eesti muusikutel vaja ette võtta tee Hamburgi, Berliini, Brüsselisse, Buenos Airesesse…

Seotud lood
30.12.2015 04.01.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto