Sisukord
Kultuur
Postimees
27.02.2020
Eesti ravi- ja riigiasutused on koroonaviiruseks valmis (1) Eesti Vox populi: kas koroonaviirus hirmutab? Eestlane Tenerifel: mingit viirusepaanikat pole Valitsus lükkas hoolduskindlustusmaksu idee laualt sahtlisse (1) Talv jõudis lõpuks Eestisse Majandus Linnahallile ulatasid abikäe üleaedsed (2) Walt Disney juht astus ootamatult tagasi Välismaa Ajajoon: kuidas Covid-19 Hiinast maailma levis KOHALIK VAADE. Itaaliat räsib viirusega samavõrra hirm ja valeinfo Ukraina ülemraada spiiker: valimisi ei saa pidada ajutiselt okupeeritud aladel Kara-Murza andis FBI kohtusse India usutüli muutus erakordselt veriseks Arvamus Juhtkiri: nii ei saa rallit sõita Marti Aavik: viirus ja vändaga raadio Raul Rikk: kelle tehnoloogiast sõltume? Loretta Kruusimäe: puue kui praktiline takistus armastusele Sergei Metlev: sinimustvalge defitsiit 14 välisministrit: kodusõja lõpetab vaid kokkulepe Erkki Koort: miljon põgenikku Sindi kandis Meie Eesti Maaja Vadi: halb juhtimine toob vinduva töötüli Mare Teichmann: ettevaatust – tervist ohustav töökeskkond Kadri Tammepuu: juhtimispraagist ilustamata Mart Murdvee: miks targad on ikka vaesed? Kultuur Lummav ja groteskselt stressi tekitav film Seebivaht ühiskonna ideaale ei kanna Kuidas mõista käsutäitjaid? Filmide tegemine on kui puhkus Sport Kompromissi ei leitud – Rally Estonia jääb sel aastal ära Maria Šarapova jättis tennisega hüvasti Maa Elu Pooled hundid jäävad küttimata Nädala mõte: ei tahaks ka tasuta Maamehe üllatus: päikesepaneel võib loodust kahjustada, diiselgeneraator mitte Kevadel metsas toimetades tuleb lindudele mõelda Seakatk andis tõuke rajada oma tapamaja Frank Kutteri tööprotsess võimaldab stressivaba liha Soid taastatakse järjest enam Looduslike võtetega haigusele vastu Milline võib tulla kevad ja suvi? Tomatikasvatajad jahivad uusi sorte Mees ehitas vaatetorni asemel tornsauna Tartu KIRI: kuidas küll kaitsta oma vara? Martin Kallasmaa: jagatud auto on ühiskonnale kasulikum Osa kiibiga koeri siiski ei leita üles Ahhaa keskuses valmis erakordne orienteerumisrada Burgerikiosk ja Delta võistlevad parima tiitli nimel Tuttpütt – kergesti äratuntav, ent siiski vähetuntud Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Kuri ilmub inimesse trikiga

3 min lugemist
Jaanus Adamson «Freudi häda. Kirjutisi 2004–2013» FOTO: Raamat

Jõulu eel ilmus psühhoanalüüsisõbra lugemislauale midagi tõeliselt gurmaanlikku Jaanus Adamsoni sulest, raamat, mis koondab kakskümmend psühhoanalüüsiteemalist artiklit valdavalt kirjandusest ja perioodist, mil autor oli 38–47 aastat vana. Just neljakümnenda eluaasta piirimail saab mees nii küpseks, et kirjutada nõnda elutarku, palju ütlevaid artikleid.

Tellijale

Kui pidada olemuslikuks elukajastajaks just psühholoogiat, mitte aga filosoofiat või muud teadust, siis on «Freudi häda» lõppenud aasta parim teos. Või õigem oleks ütelda teadusteos. Selle raamatu piires tõusevad omakorda esile kolm esseed: avaessee muinasjuttudest, kirjutis väliseesti kirjaniku Mare Kandre loomingust ja lõpuks artikkel Kafkast.

Adamson, nagu ka tema õpetaja Vaino Vahing, on psühhoanalüütik, nad mõlemad nõustuvad inimese hüpoteetilise jagamisega Minaks, Üliminaks ja Mitteteadvuseks, millest esimesed kaks on vaid osaliselt teadvustatud ja kolmas on kõigele primaarne See (lk 15). Muinasjuttudes avaldub Freudi järgi Oidipuse kompleksi eelne infantiilne agressiivsus, milles hirmud avalduvad liialdatud mõõtmetes ning ilmneb koost lahutamise tung (lk 8). Muinasjutt on trauma kokkuvõte ja kui nõiamoor Hansukese ja Gretekese ahju topib, siis lapsed mõtlevadki nii. Ehk nagu Adamson ise lihtsas stiilis selgitab: «Üks süütuilmeline kunstiüliõpilane küsis mult kunagi loengus, miks psühhoanalüüsis räägitakse ainult hirmsatest asjadest. Ei mäletagi, kuidas end välja keerutasin, kuid nüüd mõtlen, et tulnuks lihtsalt vastu küsida: «Oled sa kunagi lugenud mõnda muinasjuttu?»» (lk 9).

26.02.2020 27.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto