Sisukord
Arvamus
Postimees
07.01.2016
Eesti Sobimatu jõulukingi saab poes välja vahetada Mälumäng Rain Rosimannus vassis Autorollost rääkides Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Eesti lühiuudised Tagakülg 7.1 Eesti lühiuudised Kiil ja Kaljurand pääsesid arestimajast vabadusse Tsahkna: inimesed ei pea suuremaid arveid ära maksma Piirhind sunnib eelistama odavamat abivahendit parimale Kolmandik abivajajaist peab olema valmis üllatusteks (1) Majandus Majanduse lühiuudised Euro siiski hindu ei tõstnud Välismaa Välismaa lühiuudised Käsi krabamas hargivahet ehk Kölni ohvrite lood Kölni naistekäperdajad on pannud Saksamaa rahutult kihama Soovitud liidrikoha asemel patukoti roll Uus aasta saabus anarhiaga Kölni südames Poola ajakirjanik: võrdlus Ungariga ei sobi Poolakad oma demokraatia pärast ei pelga Arvamus Sosonko Keresest: Moskva jaoks oli ta alati võõras Garri Kasparov: Paul Keres – mees, kelles peegeldus tema kodumaa Peep Pahv: vaba valiku hukatus Juhtkiri: igavesti igavene teine Tiina Kangro: algas inimkatsetuste viisaastak Postimees 1930. aastal: Eesti vangid Venemaalt tagasi Päeva karikatuur Kultuur «Hei, Rasma» Postimehe kinos Muusika-aasta 2015: maestrote juubelid ja eestlaste edu maailmalavadel Sport Spordi lühiuudised Esimene vaheeksam: asjad pole halvad Alaveri ja Veerpalu abiga murti Norra ülevõim TTÜ spordiklubi uus juht Rait Käbin jätkab vana joont Kaotus Cantule ilmestas Rocki traagikat Jalgpallikoondis lõpetas 14 mängu kestnud kaotusteseeria Tarbija Torude külmumist saab nutikas majaomanik ise ära hoida Tartu Naine sai uusaastakingiks teise elu Suusamägedel käib töö päeval ja ööl Tarbetu kraami äratoojad ootavad väga autokaalusid Tartu lennujaam võõrustas mullu 21 117 õhusõitjat Endine tipprattur lööb rõivaäris laineid Kikerkohvik lõpetas tegevuse Meelelahutus Koomiks Sudoku

Sosonko Keresest: Moskva jaoks oli ta alati võõras

4 min lugemist

7. jaanuaril möödub 100 aastat eestlasest male suurmeistri Paul Kerese sünnist. Rahvusvaheline Maleföderatsioon FIDE on alanud aasta kuulutanud Kerese aastaks ning tema sünniaastapäeva tähistamine on Tallinnasse toonud mitu malemaailma tippnime, teiste hulgas Genna Sosonko – male suurmeistri, kes ise kuulunud kunagi maailma tippu. Praegu on Sosonko tuntud kui kommentaator ja malekirjanik, usutluses Postimehele räägib ta Paul Keresest ja nõukogude male toonastest telgitagustest.

Tellijale Tellijale

-Kui vaatame näiteks vene ja nõukogude teaduse ajalugu, siis on läbivaks jooneks see, et konkurentidest on üritatud vabaneda, kasutades sidemeid võimuga. Kas nõukogude spordis ja males leidis 1940.–1950. aastatel aset midagi võrreldavat? Kas ajal, kui mängis Keres, kirjutati üksteise peale kaebusi?

Kahtlemata kirjutati. Paul teadis seda väga hästi. Tal oli isegi spetsiaalne märkmik, mida ta vaatas, kui Moskvasse sõitis. Sinna oli ta teinud märkmeid selle kohta, kes kellega ei räägi, kes kellega ei tervita jne. Malemaailmas olid omad kirjutamata reeglid ja seadused ning oma intriigid. Keres oli nõukogude males eriline. Ta oli sõitnud mööda Euroopat kellelegi oma reisidest aru andmata, oli olnud võõra riigi kodanik. Tema kohta oli hästi teada, et ta ootas 1944. aastal koos kaaslastega Haapsalus kaatrit, et sõita Rootsi. Me ei saa kunagi teada, mis oleks saanud, kui kaater oleks tulnud. Võibolla oleks Keres Rootsi lipu all tulnud maailmameistriks, võibolla lõpetanud merepõhjas nagu paljud teised sügisel 1944…

Ma ei ole inimene, kellele meeldiksid kõiksugu vandenõuteooriad, kuid kui jutt käib NSV Liidu juhtide huvidest, siis selle nimel võidi korda saata mida tahes. Praegu näiteks arvatakse, et ka Alehhini tappis 1946. aastal NKVD. Kerese saatus rippus pärast ebaõnnestunud põgenemist juuksekarva otsas. Ta diskvalifitseeriti kaheks aastaks, tuli käia ka Pagari tänaval. Tema lesk Maria on hiljem meenutanud, et Nikolai Karotamm soovitas Keresel kirjutada Molotovile. Ja Keres kirjutas. Keegi ei tea, milliseks oleks kujunenud tema saatus, kui ta poleks seda teinud.

06.01.2016 08.01.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto