Sisukord
Arvamus
Tänane leht
08.01.2016
Eesti Palju õnne Dilbert Riigikontroll soovitas eripensionidest loobuda Tagakülg Hinnatõusu põhjused E-riigis sunnitakse perearste tegema bürokraadi tööd Pakane ja naabrimemm hoiavad noort peret veeta Mitme relva keeldu ei tule Esikülg 8. jaanuar Raha hakkab liikuma koos abivajajaga Politsei hakkab uimastitarvitajaid hoiatama SMSiga Saaremaa liinile jäi talveks vaid üks parvlaev Eesti lühiuudised Horoskoop Sel aastal pöördub Eesti näoga mere poole Male Sotsiaalministeerium veab uut eripensionireformi Majandus USA vaatajate lemmikuid Netflix Eestis ei näita Margus Allikmaa: miks mitte Netflixiga midagi koos toota Netflixi tulek Eesti teletegijate põlvi nõtkuma ei pane Hiina raputas maailma aktsiaturge Välismaa Kas Põhja-Koreal on vesinikupomm – selles on küsimus Reisiuudised Arglik Kim naudib julmust ja luksust Hiina raputas maailma aktsiaturge Lepe USAga ei too meile GMOsid ega kloorikanu 13 näpunäidet, kuidas talitada terrorirünnaku ajal Arvamus Henrik Roonemaa: ja Lottet ikka ei ole Juhtkiri: ühe relva riik Anneli Habicht: korraldamata juhtum, abivahenditest rääkimata Mihhail Lotman ja Mall Hellam: anonüümsete kommentaaride poolt ja vastu Päeva karikatuur Evelyn Kaldoja: migratsiooni jälg Postimees 1915. aastal: teateid Eesti sõjameeste üle Tõnis Saarts ja Marleen Allemann: Eesti näib olevat liidrikriisis Kultuur «Lotte» jäi «Savisaarele» alla Postimees on Kuldgloobustel kohal Ma tahaksin Lauriga rääkida Sport Bärengrubi profikarjäär sai läbi Spordi lühiuudised Boris Gelfand: males paljast andest ei piisa Kaarel Täll: koondiste üheshingamisest Sloveenia imemees Peter Prevc: igavesest kaotajast võidurobotiks Kaks eri lähenemist, esialgu valitseb Loeb Tallinn Fotouudis: Ähvardav loodus Toompeal Sel aastal pöördub Eesti näoga mere poole Tarbija E-riigis sunnitakse perearste tegema bürokraadi tööd Reisiuudised 13 näpunäidet, kuidas talitada terrorirünnaku ajal Tartu Pakane ajab ahju peale Jaak Kikas: ja siis hakkadki pildis nägema nägusid, lõustu ja deemoneid Lapsed õpivad laagris paremini keskenduma Uus bussiliin läheb Ropka rahvast kaugelt mööda Lumerõngapark avab homme rajad Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mihhail Lotman ja Mall Hellam: anonüümsete kommentaaride poolt ja vastu

3 min lugemist
Mihhail Lotman FOTO: Kuvatõmmis videost

Anonüümsete internetikommentaaride rolli ja nende kaotamisega kaasneva üle arutlesid semiootik Mihhail Lotman ja Avatud Eesti Fondi juht Mall Hellam.

Tellijale Tellijale

Semiootik Mihhail Lotman:

 • Suurem osa Eesti kommentaariumis sõnavõtjatest on need, kes tunnevad, et on teatud mõttes elu hammasrataste vahele jäänud ja kommenteerimine on neile teatud väljund. See on nagu sotsiaalne klubi. Nende eest ma olen valmis võitlema. 
  Teine grupp on niinimetatud trollid, kellest osa on siiski inimesed. Siia kuuluvad näiteks Keskerakonna palgalised kommentaatorid. Need ei ole mulle meeldivad inimesed. Kolmas grupp on otseselt idanaabri agendid ja nende aktiivsus kasvab. On väga selgelt näha, et nad jõuavad nii vene- kui ka eestikeelsesse keskkonda.
   
 • Sõkalde teradest eraldamine on Jumala funktsioon. Ma tean täpselt, et ei ole Jumal. Kõik oleneb sellest, mida otsida. Mina otsin terasid ja leian. Mul on huvitav lugeda nende inimeste arvamusi, kellel on minust täiesti erinevad eetilised ja intellektuaalsed orientiirid ja erinev taust. Kommentaaride lugemine on mind ka rikastanud.
   
 • Anonüümsete kommentaaride keelamine on sõnavabaduse piiramine juba selle definitsiooni järgi. Kommentaarid sõltuvad suurel määral siiski artiklist. Iga kord tuleb muidugi paar-kolm artikliga mitte seotud kommentaari juutide kohta, mõned kommentaarid juutide kohta selle artikliga seoses, minust kui Rotchildide või Siioni tarkade agendist, kommentaare minu välimuse kohta, vene Delfis kirjutatakse, et minu isa keerleb hauas häbist. Kuidas selline asi võib mind puudutada? Ma tõesti ei saa aru. Ma ei saa aru nendest arvamusliidritest, kes nutavad, et neid solvati. Anonüümne sõim ei saa kedagi solvata, see on lihtsalt selline asi. Tean ka inimesi, kes solvuvad laua peale, kui nad vastu lauda jooksevad.

   
 • Anonüümne sõim on välja öeldud ja ma arvan, et see on vähem ohtlik kui see, mis koguneb sisse. See on ventiil. See on umbes nagu pornograafiaga: riikides, kus see on lubatud, on vägistamisi vähem. Ma arvan, et anonüümse kommenteerimisvõimalusega ühiskonna viha tase langeb.
07.01.2016 09.01.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto