Sisukord
AK
Postimees
27.02.2020
Eesti ravi- ja riigiasutused on koroonaviiruseks valmis Eesti Vox populi: kas koroonaviirus hirmutab? Eestlane Tenerifel: mingit viirusepaanikat pole Valitsus lükkas hoolduskindlustusmaksu idee laualt sahtlisse (1) Talv jõudis lõpuks Eestisse Majandus Linnahallile ulatasid abikäe üleaedsed (1) Walt Disney juht astus ootamatult tagasi Välismaa Ajajoon: kuidas Covid-19 Hiinast maailma levis KOHALIK VAADE. Itaaliat räsib viirusega samavõrra hirm ja valeinfo Ukraina ülemraada spiiker: valimisi ei saa pidada ajutiselt okupeeritud aladel Kara-Murza andis FBI kohtusse India usutüli muutus erakordselt veriseks Arvamus Juhtkiri: nii ei saa rallit sõita Marti Aavik: viirus ja vändaga raadio Raul Rikk: kelle tehnoloogiast sõltume? Loretta Kruusimäe: puue kui praktiline takistus armastusele Sergei Metlev: sinimustvalge defitsiit 14 välisministrit: kodusõja lõpetab vaid kokkulepe Erkki Koort: miljon põgenikku Sindi kandis Meie Eesti Maaja Vadi: halb juhtimine toob vinduva töötüli Mare Teichmann: ettevaatust – tervist ohustav töökeskkond Kadri Tammepuu: juhtimispraagist ilustamata Mart Murdvee: miks targad on ikka vaesed? Kultuur Lummav ja groteskselt stressi tekitav film Seebivaht ühiskonna ideaale ei kanna Kuidas mõista käsutäitjaid? Filmide tegemine on kui puhkus Sport Kompromissi ei leitud – Rally Estonia jääb sel aastal ära Maria Šarapova jättis tennisega hüvasti Maa Elu Pooled hundid jäävad küttimata Nädala mõte: ei tahaks ka tasuta Maamehe üllatus: päikesepaneel võib loodust kahjustada, diiselgeneraator mitte Kevadel metsas toimetades tuleb lindudele mõelda Seakatk andis tõuke rajada oma tapamaja Frank Kutteri tööprotsess võimaldab stressivaba liha Soid taastatakse järjest enam Looduslike võtetega haigusele vastu Milline võib tulla kevad ja suvi? Tomatikasvatajad jahivad uusi sorte Mees ehitas vaatetorni asemel tornsauna Tartu KIRI: kuidas küll kaitsta oma vara? Martin Kallasmaa: jagatud auto on ühiskonnale kasulikum Osa kiibiga koeri siiski ei leita üles Ahhaa keskuses valmis erakordne orienteerumisrada Burgerikiosk ja Delta võistlevad parima tiitli nimel Tuttpütt – kergesti äratuntav, ent siiski vähetuntud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Epp Paalberg: me ei ole veel sihile jõudnud

2 min lugemist

Tallinna reaalkooli õpilane Epp Paalberg on üks Tunne Kelami (IRL) büroo korraldatud esseekonkursi «Eesti riik on noorte kätes» võitjatest. Postimees avaldab nii tema kui veel kahe võistutöö autori esseed lühendatult.

Eesti on väike vabariik Põhja-Euroopas, mis juba 24 aastat rühib aina edasi mingis suunas. Innukuse ja töösagina tõttu tundub, et sihtkoht on paigas ning vahendid selleni jõudmiseks valitud. Kas meil tegelikkuses aga on aimu, kuhu tahame jõuda? Mõne vaatepunktist oleme juba kohal, ent teised on näinud vaid paari teeviita või vihjet, mis suunas peaks liikuma.

Iseseisvuse ja vabaduse saavutamisega täitusid paljude unistused ja lootused. Ent kas nüüd need inimesed, kelle unistused pea veerand sajandit tagasi täitusid, ütlevad, et oleme kohal? Nii saaksid väita vaid inimesed, kes ei süüvi detailidesse, kellele loeb pealispind.

Ma olen õppinud ajaloost ning kuulnud vanematelt ja vanavanematelt lugusid, missugune oli elu enne Eesti Vabariigi taassündi. Päris täpselt ma siiski ei tea, mis tunne oleks elada võõrvõimu all. Üks pisike osa minust arvab, et oleme kohal: elame vabas riigis, võime rääkida ajaloost, kartmata küüditamist, võime laulupeol laulda laule, mis kõlavad südamest.

Ma olen elanud ainult iseseisvas Eestis, ma ei saa enda kogemust võrrelda eluga enne iseseisvust. Mina näen seda, kuidas elatakse minu kõrval. Vaadates praegu toimuvat, paistab roostetust siit nurgast ja ämblikuvõrke sealt. Eakam rahvas on kaotanud usu, keskealised püüavad veel, kuid enam mitte nii ausate võtetega. Noored peaksid soovima sekkuda riigi käekäiku, sest Eesti on meie kodu nii praegu kui ka tulevikus. Kas oleme selleks valmis?

Enamik minu eakaaslasi suudab nimetada nähtusi, millega ei saa Eestis rahul olla, ent nad ei mõtle tavaliselt edasi, mida muuta, sest nende arvates ei võeta neid nagunii kuulda. Ma ei taha sellise ettekäändega nõustuda. Inimene, kelle ettepanekud on põhjendatud, leiab endale toetajaid ning tema sõnum jõuab kaugemale.

Noortena peaksime koolis õppima maailma erinevaid tahke tundma. Nii suudaksime luua kujutluse riigist, milles elada tahame. Sihtpunkti selginemine võimaldab leida lihtsamaid mooduseid sinna jõudmiseks. Peaksime varustama end teadmistepagasiga, millega põhjendada enda seisukohti.

Eestis on aktiivsel noorel inimesel võimalus sekkuda hariduspoliitika kujundamisse õpilasesinduste kaudu. Veelgi hakkajamad on oma maailmavaate määratlenud ja tegutsevad erakondades. Arvan, et Noorte Foorumi kokkukutsumine Toompeal võiks olla 16–26-aastastele noortele heaks võimaluseks esitada oma visioon Eesti riigi tulevikust.

Värskete mõtete ja selgete vaadetega noored aitaksid kogenenumatel astuda korraks samm kõrvale, et märgata ja mõista ebakõlasid. Ma ei arva, et noored peaksid riigi juhtimise üleöö enda kätte haarama, aga võiksime näidata huvi riigi probleemide vastu ning pakkuda välja oma nägemuse lahendustest.

Ka omavalitsustes võiks noori kaasata vabakuulajatena volikogu koosolekutele, et noored mõistaksid protsesside sisulist juhtimist ja omandaksid vaatlejatena kogemusi. Eakaaslastega igapäevases suhtluseski saame puudutada Eestile olulisi teemasid.

Usun, et eakamategi inimeste lootus taastuks, kui näeksid andekaid, tarku ja eeskujulikke noori riigi asjades kaasa rääkimas ning homsest päevast hoolimas.

Ma ei tea, millal ja kuhu me jõuame. Kaugusest nagu paistaks midagi, midagi helget ja kaunist. Kättesaamatut. Praeguste noorte juhitud tuleviku Eestini viib käänuline tee. Meil, noortel, on tahet otsida teed eesmärgini ning jaksu, et läbida kurve ning hüpata üle aukude. Esiisadelt on meil pärandina põues tahtejõud ja sitke meel, millega vajadusel kuristike servilt üles ronida. Kauguses, kuhu püüdleme, õitseb igikestev Eesti Vabariik. Iga pingutuse võrra, millesse panustame praegu, on ihaldatud eesmärk lähemal. Usun, et kunagi jõuame kohale.

Seotud lood
    26.02.2020 27.02.2020
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto