Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
11.01.2016
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Rakvere ammoniaagiõnnetuses hukkus masinist Pakasepäevil on varjupaik kui viietärnihotell Savisaare kuriteokahtluses paljastub uus episood Eesti lühiuudised Avandi: äge, kui Catherine Deneuve on konkurent Esikülg 11.01 «Kus see Eesti on?» Majandus Finantsstrateegidel on vesi ahjus Aafrika eeskuju annab eestlastele energeetilise sõltumatuse Välismaa Välismaa lühiuudised Pariisi Vabariigi väljakul mälestati mulluste rünnakute ohvreid ISIS jagas uusi hoope Egiptuse turismile Barcelona eraldumishuvilistel õnnestus koalitsioon ära teha Arvamus Oliver Lomp: naabrite peale kade Lugejakiri: miks me peaksime maavarasid uurima? Kalle-Kaspar Sepper: Eesti-Mehhiko poisi lapserööv – kes vastutab? Juhtkiri: NATOga või NATOta? Päeva karikatuur Taavi Minnik: võit surma üle Postimees 1899. aastal: Makedonia küsimus Juta Saarevet: kuidas sai alguse palju pahameelt tekitanud abivahendireform Kultuur Kultuuri lühiuudiseid Sport Liider Pärnu andis edu käest ja kaotas Selverile Spordi lühiuudised Super Bowl jäi taas vaid unistuseks Vanamoodsus kukutas treeneri Djokovic on omaette klassist, aga kui kauaks? Enneolematult võimsa norralase rekordiline võit Tallinn Pakasepäevil on varjupaik kui viietärnihotell Tartu Lasteaias võib käia tasuta või maksta iga kuu hiigelsummasid Jahimehed tõrguvad tiineid emiseid laskmast Tartu ringkonnakohus küsib ajaloolist kodu tagasi Koerad kolisid külmaga kuudist katuse alla Tartu näiline lastesõbralikkus Kunstilinn Tartu. Protsendiga ja ilma Noored murdsid pead põletavate probleemide kallal Robotid võtsid mängulaual mõõtu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Robotid võtsid mängulaual mõõtu

2 min lugemist
Võru Kreutzwaldi kooli 5. klassi õpilased David Aništšenko ja Erika Prihodko võistlushoos. Emotsioonid olid laes. FOTO: Kristjan Teedema

Kuigi laupäevasel õpilaste robootikavõistlusel hinnati meeskonnatööd ja teadus-  likke projekte, tekitas enim  ülevoolavaid emotsioone ning ka pettunud nägusid  kahe ja poole minuti pikkune  robotimäng.

Lõuna-Eesti koolide 9–16-aastased robootikahuvilised olid mullu sügisest programmeerinud ja ehitatud roboteid, et uue aasta alguses üheskoos Ahhaa teaduskeskuses teiste õpilastega mõõtu võttes oma teadmised ja oskused proovile panna.

Võistlusel oli aru saada, et enne kahe ja poole minutilist robotimängu õpilased närveerivad. Kui robot ei töötanud nii nagu koolis harjutades, oli nägudel kurbust ja pettumust. Vastupidises olukorras aga naeru ja ülevoolavaid emotsioone.

Esimene kord

Võru Kreutzwaldi kooli meeskonnale VKrK Robokad oli laupäevane võistlus esimene suurem mõõduvõtt. Emotsioonid olid nii mängulaua taga kui ka kaasaelajate seas ülevad.

Robotimängus otsustas Kreutzwaldi kool võistlema saata 5. klassi õpilased Erika Prihodko ja David Aništšenko, kuna tiimiliikmed leidsid, et just nemad oskavad kõige paremini robotit mängulaual paika panna.

Erika Prihodko rääkis, et on robootikaga tegelenud pea kaks aastat ja sügisest alates harjutas võistluseks igal nädalal, eriti talvevaheajal.

Koolis sai küll tüdruku sõnul üheteistkümnest kolm-neli missiooni lahendatud, kuid võistlusel plaaniti kindla peale minna ja keskenduda ülesannetele, mis kindlasti ära lahendatakse. «Mõtlesime, et parem ei riski, muidu võime miinuspunkte saada,» rääkis Prihodko.

Tartu erahuvikooli HuviTera meeskonnaliige, 9. klassi õpilane Karl Paul Parmakson on tegelenud robootikaga seitse aastat ning tänavune võistlus oli talle viies. «Olen Eesti FLLil  algusest peale käinud. Mängima paneb tiimitöö, mõnus ja lõbus õhkkond ja robotitega tegeleda on tore,» ütles ta.

Iga kord on HuviTera ka finaali saanud. Võitu pole küll veel tulnud, küll aga on karikaid mitmes kategoorias.

Võistluspinge andis tunda

Kuigi võistluslaua missioone on kõik õpilased saanud enne koolis harjutada ja meeskonnad teavad, millised missioonid neil välja tulevad, võib võistlusoludes minna kõik aga hoopis teisiti.

Parmaksoni tiimiliige, 4. klassi õpilane Ragnar Reino lisas, et ülesanded, mis harjutades tavaliselt lähevad õigesti, lähevad võistlusel millegipärast valesti.

Seekord aga sai HuviTera tiim võistlusel lahendatud rohkem ülesandeid, kui koolis katsetades.

Sellel aastal võtab Eesti First Lego League’i võistlusest osa 74 meeskonda ja ligikaudu 500 õpilast. Võistluse Eesti korraldaja Heilo Altin rääkis, et viie aastaga on tiimide arv igal aastal natukene kasvanud. Ta lisas, et Eesti ligi 260 üldhariduskooli suudaks tulla robootikavõistlustele ja lähiaastatel loodetakse näha sadat meeskonda.
-----------------------------

First Lego League

• Rahvusvaheline teadust ja tehnoloogiat mänguliselt populariseeriv ning laste STEM-oskusi (teaduse ja tehnoloogia mõistmine, insenerioskused ja matemaatiline mõtlemine) arendav võistlus.

• 9. jaanuaril peeti Lõuna-Eesti koolide poolfinaali.

• Järgmised poolfinaalid on 16. jaanuaril Tallinnas ning 23. jaanuaril Jõhvis.

• Finaali pääseb 31 meeskonda.

• Finaal peetakse 12.–13. märtsini Tallinna lauluväljakul.

• Lisateave www.robootika.ee/flleesti.

Seotud lood
  09.01.2016 12.01.2016
  EELMINE
  JÄRGMINE
  Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
  LOGI SISSE
  Sul ei ole kontot?
  Loo Minu Meedia konto