Sisukord
Arvamus
Tänane leht
19.01.2016
Eesti Male Öine patrull ühiskondade kokkupõrkejoonel Dilbert Palju õnne Mälumäng Horoskoop Viieaastase karistuse põhjendus Tagakülg Peaprokurör kummutas väite massilisest jälitamisest Esikülg 19. jaanuar Kolme veoki kokkupõrkes sai ühe juht raskelt viga Sotsid kutsuvad keskerakondlasi enda ridadesse Eesti lühiuudised Majandus Mis viis Eesti Energia varade allahindamiseni? Majanduse lühiuudised Kava muudab kogumispensioni väljamaksed paindlikumaks Välismaa Lumi kimbutab Jaapanit Rändekriisi tagajärjeks võib kujuneda maksutõus Välismaa lühiuudised Arvamus Gert Jostov: kuidas ehitada uut Eestit? Ruth Alas: kas noored tõesti ei kõlba juhiks? Mall Hellam: kommentaariumi kvaliteedikontroll Joosep Värk: Integratsioon 2.0? Juhtkiri: konfliktilahendajad eestlased Postimees 1939. aastal: vee asemel põlevat gaasi Päeva karikatuur Kultuur Monument sitaga loopimisele Sport Seinäjoki pakkus Kingile lepingut Rooba loodab nõrgemast liigast kasu lõigata Spordi lühiuudised Kerde: miks me ise rohkem trenni ei tee? Rocki kaotus tähendaks tavalisest varasemat põnevuse kadumist Tipptennise segane seis suure skandaaliga Pareiko leidis jalgpalli asemel hoopis uue väljakutse Tallinn Jääkarud saavad sobiva elamise Kolme veoki kokkupõrkes sai ühe juht raskelt viga Tarbija Tulevikus ei pruugi salasõnu enam vaja minna Tartu Külmad klassid sunnivad tunde ümber kolima Poepõrandate ohutust ei kontrolli keegi Talitriatleedid kogunevad nädalalõpul Otepääle Töö ja õpingud meelitavad linna elama Kuningriigipäevi elustab mälus pildivalik Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: konfliktilahendajad eestlased

2 min lugemist

ÜRO rahuvalveväed viidi Lõuna-Liibanoni 1978. aastal, et aidata Liibanoni keskvalitsusel taastada kontrolli selle regiooni üle. Julgeolekunõukogu andis mandaadi selleks missiooniks esialgu pooleks aastaks, kuid ÜRO rahutagamismissioon jätkub selles rahutus piirkonnas tänaseni.

Sellel missioonil osaleb möödunud aastast Soome-Iiri ühispataljoni koosseisus ka Eesti jalaväerühm. Eesti rahuvalvajad teenisid Liibanonis ka 1990. aastatel. Esmapilgul pole tegemist keerulise missiooniga, võrreldes näiteks Afganistani või Iraagiga, kuid kahtlemata on ka Liibanon Eesti kaitseväele korralik katsumus.

37 aastat on UNIFIL olnud puhvriks Hezbollahʼ ja Iisraeli vägede vahel, kusjuures mõlemad suhtuvad ÜRO rahuvalvajatesse skeptiliselt. Hezbollah’le ei meeldi lääne kohalolek, Iisrael on UNIFILi ja ÜROd aga tihti süüdistanud rahuvalve imiteerimises. Praegu valitseb Lõuna-Liibanonis küll näiline rahu, kuid 21. sajandi alguse Lähis-Idal on samamoodi kui 20. sajandi alguse Balkanil potentsiaal muutuda maailmarahu ähvardavaks püssirohutünniks.

Mida siis eesti mehed tuhandete kilomeetrite kaugusel kodumaast teevad? ÜRO rahuvalvemissioone on läbi aastakümnete kritiseeritud. Rahvusvaheliste jõudude kohalolek ei ole mingi imerohi, kuid enamasti muudab see rahu püsimise tõenäolisemaks ning ka pikemaks – selles võib veenduda, kui vaadata ÜRO sinikiivrite missioonide varasemat ajalugu.

Meenuvad muidugi ka läbikukkumised 1990. aastate Jugoslaavia konfliktides, mh rahuvalvajate suutmatus ära hoida Srebrenica massimõrva. Kuid sellest hoolimata on ÜRO rahuvalvajate roll konfliktide reguleerimisel olnud suur ning nende kohalolek on aidanud mitmel puhul vältida riikide tagasivajumist kodusõtta.

Liibanoni kodusõda 1975–1990 on viimasel ajal sageli kõrvutatud tänapäeva Süüria konfliktiga. 15 aastat väldanud kodusõjas hukkus 150 000 inimest, kuid riik ei lagunenud ning peamised rahvus- ja usuvähemused said laialdase omavalitsuse. Selle hapra tasakaalu ning stabiilsuse säilitamisel on suur osa ka ÜRO sinikiivritel, mh Eesti rahuvalvajatel.

Rahuvalvemissioonide oluline välispoliitiline sõnum on, et eestlased pole maailmasündmustes pelgalt kõrvaltvaatajad, vaid ka nende sündmuste mõjutajad, võttes otseselt osa kriiside ja konfliktide reguleerimisest ning lahendamisest. Viimastel kuudel on jälle meedias räägitud Eesti kandideerimisest ÜRO Julgeolekunõukogu vahetusliikmeks 2020. aastaks. Nende püüdluste toetamiseks on sõnum eestlastest kui konfliktilahendajatest, mitte kui pealtvaatajatest veelgi olulisem.

Seotud lood
18.01.2016 20.01.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto